Aktual.: 14.01.2025 17:15
Praha – Vlaky vybavené železničním zabezpečovačem ETCS mají problém při nízkých teplotách. Pokud se rychloměr lokomotivy obalí sněhem a náledím, chová se jako rozbitý. Systém následně vlak zastaví, a spoje se kvůli tomu zpožďují. Komplikace se objevují zejména v okolí České Třebové, potvrdilo Českému rozhlasu-Radiožurnálu ministerstvo dopravy a České dráhy (ČD). Podle ministra dopravy Martina Kupky (ODS) by náprava měla trvat maximálně tři měsíce.
Problém vzniká u čidel na podvozcích lokomotiv. „Rychloměr, když se obalí sněhem, krustou, náledím, tak se chová, jako by byl rozbitý,“ uvedl generální ředitel ČD Michal Krapinec. Systém v takové situaci vyhodnotí informaci jako chybu a vlak nouzově zabrzdí.
Problémy s ETCS zatím neměly zásadní vliv na jízdní řády, řekl Radiožurnálu ministr Kupka. Úřad jedná s dodavatelem technologie, společností Alstom, na nápravě, která by podle Kupky měla trvat maximálně tři měsíce. „Záleží nám na tom, aby se to podařilo zvládnout v tom opravdu nejbližším období dvou tří měsíců,“ uvedl ministr.
Systém ETCS funguje jako nezávislý dohled nad vlaky, který automaticky zasáhne v okamžiku chyby strojvedoucího nebo při jiné nežádoucí situaci a nouzově zabrzdí vlak. Spolu s lokomotivami se instaluje také do tratí. Systém má omezit dopady chyb strojvedoucích a sjednocuje zabezpečovací technologie na železnici v zemích Evropské unie, což má usnadnit mezistátní cesty vlaků.
Výhradní provoz se zabezpečovacím systémem ETCS je od začátku letošního roku zavedený na trati Česká Třebová – Olomouc – Přerov a od 8. ledna na trase Břeclav – Bohumín. Následovat budou od 15. ledna úsek mezi stanicemi Česká Třebová a Břeclav s výjimkou brněnského uzlu a od 22. ledna úsek Praha-Běchovice – Česká Třebová. Už od loňska funguje ETCS na regionální trati z Olomouce do Uničova, kde se systém zkoušel v ostrém provozu.