Aktual.: 15.01.2025 15:56
Brno – Ruština zůstává důležitým jazykem a její vymizení ze základních škol v Česku by nebylo šťastným krokem, domnívá se Anastasija Sokolova z brněnské pedagogické fakulty. Ministerstvo školství v úterý představilo nové rámcové vzdělávací programy (RVP). Jako druhý cizí jazyk už školy nebudou nabízet ruštinu ani například italštinu, na výběr k angličtině zůstane němčina, španělština a francouzština.
„Budeme se ještě snažit to změnit. Budeme poukazovat na důležitost ruštiny. Pořád je to strategicky významný jazyk,“ řekla ČTK Sokolova, která působí jako vedoucí Katedry ruského jazyka a literatury Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity. Vypuštění ruštiny z RVP odbornici překvapilo, ještě během loňska se s ní mezi druhými jazyky počítalo.
„Potenciál tam pořád vidím,“ zdůraznila Sokolova, podle které se dá rusky domluvit nejen v Rusku samotném, ale také v Pobaltí, na Kavkaze, ve Střední Asii a na Ukrajině. Ruština dobře posloužila pro dorozumění s ukrajinskými uprchlíky, kteří do Česka přišli v roce 2022 poté, co jejich vlast napadla ruská armáda. Integrace se bude řešit ještě řadu let, ruština tak zůstává potřebná, upozornila odbornice.
„I kdybychom brali ruštinu jako jazyk nepřítele, tak v době dezinformací je potřeba umět ty kódy přečíst v originále, znát kontext,“ řekla Sokolova. Zmínila také to, že teprve v posledních letech se dařilo výuku ruštiny ve školách posouvat, omladit a pohlížet na ni mezioborově, ve vazbě na moderní dějiny nebo zeměpis. Pozitivní trendy by tak nyní mohly přijít vniveč.
Také brněnská katedra usiluje o širší přesah, spolupracuje například se sdružením ruských nevládních organizací Memorial a podílí se na brněnském uvedení výstavy Putinova klec o politických vězních v Rusku. V aktuálním akademickém roce zahájilo bakalářské studium 17 studentů, na magisterské jich nastoupilo o několik méně. Většina absolventů podle vedoucí katedry působí ve školství.
Katedra změnu RVP pravděpodobně pocítí v podobě sníženého zájmu o studium. Magisterský program je nyní zaměřený právě na učitelství pro základní školy. Také učitelé ruštiny, kteří nyní působí na středních školách, se podle odbornice obávají, že s časovým odstupem změna negativně dopadne i na ně. Na střední školy totiž nastoupí děti, které se na základní škole už s ruštinou nepotkají.
Změny v RVP připravovalo ministerstvo několik let. Ministr Mikuláš Bek (STAN) je na konci loňského roku schválil s tím, že školy budou moci začít vyučovat podle revidovaného vzdělávacího programu dobrovolně od příštího školního roku v prvních a šestých třídách základních škol. Povinně se na nový plán přejde v těchto ročnících od září 2027. Ve všech ročnících základních škol by se podle nového RVP mělo učit od září 2031. Druhý cizí jazyk by všechny školy musely učit od sedmé třídy.
Statistická ročenka školství uvádí, že ruštinu mělo na základních školách v Česku v minulém školním roce téměř 48.000 žáků, španělštinu 18.656, francouzštinu zhruba 10.000. Řádově vyšší počty žáků se učí anglicky a německy.