Aktual.: 16.01.2025 16:30
Počerady (Lounsko) – Expertní skupina Frank Bold, Greenpeace a Hnutí Duha se obrátily na Evropskou komisi se stížností kvůli postupu českých úřadů při stanovování emisního limitu pro uhelnou elektrárnu Počerady. Informovali o tom ČTK. Soud elektrárně skupiny Sev.en Energy loni v létě výjimku zrušil a nikdo nápravu podle stěžovatelů nezajistil. Požadují, aby Evropská komise prošetřila, zda Česká republika přístupem k elektrárně Počerady kromě českých právních předpisů neporušuje i unijní směrnici o průmyslových emisích.
Úřad Ústeckého kraje měl podle stěžovatelů okamžitě přikázat provozovateli elektrárny, aby dodržoval řádné emisní limity, argumentuje ale podle nich tím, že aktuálně rozhoduje o udělení nové emisní výjimky. „Pokud nikdo nezasáhne, řízení o výjimce se bude táhnout řadu měsíců, během kterých bude provozovatel vesele vypouštět emise jedovaté rtuti zcela nekontrolovaně a v rozporu se zákonem. Navíc je velmi pravděpodobné, že novou výjimku nakonec nezíská. Doufáme proto, že Evropská komise úředníkům připomene, že žijeme v demokratickém právním státě a že jsme si před zákonem všichni rovni,“ uvedl mluvčí Greenpeace ČR Lukáš Hrábek.
Ministerstvo životního prostředí mělo podle stěžovatelů krajskému úřadu nařídit, aby konal. „Emisní limity byly stanoveny po dlouhých vyjednáváních v roce 2017 s tím, že uhelné zdroje měly čtyři roky na jejich splnění. Nejde tudíž o žádné nereálné cíle, ale o zcela základní a dosažitelné standardy. Je tedy zásadním porušením evropského práva, když české úřady nejsou schopné zakročit proti největším znečišťovatelům a vymáhat, aby dodržovali základní pravidla,“ uvedl expert Frank Bold a spoluautor stížnosti k Evropské komisi Václav Prais.
Ústecký krajský úřad vede o stanovení emisních limitů pro rtuť a o žádosti o udělení výjimky z těchto limitů pro elektrárnu Počerady společné řízení v souladu s požadavky vyslovenými v rozhodnutí Krajského soudu v Ústí nad Labem, řekla ČTK mluvčí kraje Magdalena Fraňková. Ke splnění požadavků jsou nutné podklady provozovatele, které musí předložit do konce února. Poté krajský úřad rozhodne, uvedla.
„Elektrárnu Počerady provozujeme na základě platných povolení, plníme již dříve vydané emisní limity a ve všech ohledech postupujeme podle zákonů ČR a EU. Elektrárna Počerady aktuálně splňuje 23 ze 24 přísných emisních limitů EU. Zbývá dořešit to nejsložitější a časově nejnáročnější – snížení emisí rtuti, což je časově velmi náročné,“ řekla ČTK mluvčí Sev. en Energy Eva Maříková. Výjimka z emisních limitů pro Počerady má na životní prostředí zanedbatelný vliv, což vyplývá z odborných posudků, dodala.
Evropská komise může na základě stížnosti zahájit komunikaci s českými úřady a žádat je o vysvětlení. Pokud dospěje k závěru, že jde o porušení evropského práva, může s Českou republikou zahájit řízení před Soudním dvorem EU. Ten může za porušení vyměřit pokuty v milionech korun, uvedli stěžovatelé v tiskové zprávě.