Aktualizace: 30.01.2024 12:31
Praha – Energetická společnost ČEZ se stala generálním partnerem hudebního festivalu Pražské jaro, od roku 2018 nebyla tato pozice obsazena. Výpadek byl částečně kompenzován navýšením podpory z veřejných rozpočtů a tržeb ze vstupného, ale také nutností ustoupit z některých plánovaných koncertních projektů. Memorandum o vzájemné spolupráci dnes podepsal ministr kultury Martin Baxa (ODS), který je rovněž předsedou správní rady obecně prospěšné společnosti Pražské jaro, a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.
„Festival je obecně prospěšnou společností, přičemž veřejné prostředky tvoří přibližně polovinu rozpočtu, zbývající část příjmů plyne z příspěvků sponzorů, mecenášů a tržeb ze vstupného. Bez podpory společnosti ČEZ bychom nemohli realizovat celou řadu projektů a v plánování být tak odvážní,“ uvedl ředitel Pražského jara Pavel Trojan.
Obnovení pozice generálního partnera Pražského jara považuje Baxa v začínajícím Roce české hudby za symbolické. „Ministerstvo kultury loni zaručilo festivalu na dobu tří let financování částkou třiceti milionů korun ročně, což přináší do jeho rozpočtu stabilitu a umožní plánovat dopředu,“ připomněl.
Podle Beneše je tradice klasické hudby pro ČEZ velmi důležitá. Společnost podporuje hudební tělesa, jako je Česká filharmonie, Pražský filharmonický sbor a Český národní symfonický orchestr, nebo festivaly Smetanova Litomyšl, Lípa Musica, Concentus Moraviae, Janáčkův Máj. Vrátí se také jako jeden z partnerů Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary a v rámci partnerství s Českou filharmonií se také stala partnerem festivalu Variace, což je projekt filharmonie a karlovarského festivalu.
Na téměř stomilionovém rozpočtu festivalu Pražské jaro se podílejí zejména ministerstvo kultury a město Praha. Přibližně 40 procent dostává festival od sponzorů, 20 procent tvoří příjmy z prodeje vstupenek a podpora od mecenášů sdružených v klubu Přátel Pražského jara.
Generálním partnerem Pražského jara byla po celá 90. léta Komerční banka, na kterou v pozici generálního partnera navázala Česká spořitelna, která festival podporovala 15 let. Poté byla do roku 2017 generálním sponzorem společnost CETIN patřící pod investiční skupinu PPF.
U zrodu Pražského jara stál v roce 1946 dirigent Rafael Kubelík. Hned na prvním ročníku se odehrál mezinárodní debut dirigenta Leonarda Bernsteina. Od roku 1947 se pevnou součástí festivalu stala rovněž Mezinárodní hudební soutěž Pražské jaro, která je od roku 1957 zakládajícím členem Světové federace mezinárodních hudebních soutěží. Každoročně festival přináší na čtyři desítky koncertů. Nabídka sahá od středověké hudby až po tvorbu žijících autorů. Už několik desetiletí začíná festival 12. května cyklem symfonických básní Má vlast Bedřicha Smetany. V letošním roce se této pocty zhostí Berlínští filharmonici pod taktovkou šéfdirigenta Kirilla Petrenka.