Aktual.: 18.01.2025 21:59
Praha – Po roce služby na základně Rukla v Litvě se z mise vrátili čeští dělostřelci. Operační úkol v Pobaltí převzali liberečtí armádní chemici, informovala armáda na webu a síti X. Chemici budou plnit úkoly přibližně 12 měsíců, vláda mandát schválila loni v říjnu. Misi velí Německo, má posílit obranyschopnost východního křídla Severoatlantické aliance (NATO).
V Litvě od loňského ledna poskytovali palebnou podporu v mnohonárodním bojovém uskupení předsunutých sil NATO čeští dělostřelci ze třetího a následně z čtvrtého úkolového uskupení. „Historicky první a zároveň poslední zahraniční nasazení houfnic DANA je u konce,“ uvedla dnes armáda.
Operační úkol tento týden převzali vojáci 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany generálmajora Oskara Starkoče z Liberce. Jednotka se zaměří na radiační a chemický průzkum, dekontaminaci osob, raněných, techniky a materiálu. „Jejich úkolem je také připravit alianční síly na ochranu proti zbraním hromadného ničení před potenciálním agresorem. Demonstrace připravenosti, odhodlání a solidarity NATO patří k hlavním cílům jejich působení,“ dodala armáda.
Chemická jednotka v Pobaltí nepůsobí poprvé, bylo tomu tak také od předloňského do loňského ledna. Český velvyslanec v Litvě a bývalý náčelník generálního štábu Aleš Opata uvedl, že její začlenění do alianční předsunuté přítomnosti (eFP) tak bude bezproblémové.
Program eFP zahrnuje vytvoření čtyř bojových uskupení v Polsku, Litvě, Lotyšsku a Estonsku, každé z nich vede jiný stát – Spojené státy, Německo, Kanada a Británie. Jedná se o opatření NATO, o němž bylo rozhodnuto v roce 2016 na summitu ve Varšavě jakožto o reakci na ruskou anexi Krymu.