Aktual.: 20.01.2025 10:24
Washington/Moskva – Washington sdělil Moskvě, že může jmenovat nového velvyslance v USA, napsala agentura Reuters s odvoláním na dnešní vyjádření ruského zákonodárce. Washington se k tomu nevyjádřil. Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová státní agentuře TASS sdělila, že ruská strana zatím svolení ke jmenování nového velvyslance v USA neobdržela. Předchozí ruský velvyslanec ve Spojených státech svou misi ukončil v říjnu.
Nový velvyslanec by mohl být jmenován v nadcházejících týdnech, oznámil ve státní televizi Grigorij Karasin, šéf výboru pro mezinárodní záležitosti v Radě federace, horní komoře ruského parlamentu.
„Svolení jsme zatím neobdrželi,“ řekla Zacharovová agentuře TASS.
Karasin nesdělil, kdo by se novým velvyslancem v USA měl stát. Ruský list Kommersant loni v listopadu s odvoláním na tři nejmenované zdroje napsal, že jím bude Alexander Darčijev, šéf odboru Severní Ameriky na ruském ministerstvu zahraničí. Darčijev v letech 2014 až 2021 působil jako ruský velvyslanec v Kanadě. Vystudoval historii na Moskevské státní univerzitě a hovoří plynně anglicky a francouzsky. Celou svoji kariéru zaměřoval na Spojené státy a Severní Ameriku.
Informace o plánu jmenovat Darčijeva zatím nebyla oficiálně potvrzena. Ruské ministerstvo zahraničí agentuře TASS sdělilo, že o kandidátovi na šéfa diplomacie již dávno rozhodlo, ale veřejně tuto informaci nekomentuje. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov podle TASS uvedl, že nový velvyslanec bude jmenován v nejbližší době.
Předchozí ruský velvyslanec ve Spojených státech Anatolij Antonov svoji misi ukončil v říjnu. V čele ruského velvyslanectví ve Washingtonu stál od srpna 2017. Ruský server Cargrad, podporující válku Ruska proti Ukrajině, už dříve označil Antonova za jediného velvyslance ve světě, na kterého byly uvaleny mezinárodní sankce, a jeho odlet do vlasti spojil s „nepříznivou politickou situací v Americe“. Podle TASS Antonova ruský prezident Vladimir Putin z funkce odvolal dekretem.
Antonov si v minulosti stěžoval, že na zastupitelský úřad i jemu osobně přicházely hrozby fyzické likvidace a v době před prezidentskými volbami bylo v USA stále těžší pracovat.
Ukrajina a Evropská unie v roce 2015 uvalily na Antonova sankce za jeho podporu ruské anexe Krymu. Později proti němu sankce zavedla také Kanada, Švýcarsko a Norsko.