Aktual.: 25.01.2025 07:55
Praha – Americký prezident Donald Trump vrhnul podle českého velvyslance ve Francii Jaroslava Kurfürsta do zahraničně-politického prostoru obrovskou dávku energie. Evropská unie i Česko teď budou hledat cesty, jak spolupracovat lépe, efektivněji a jak být zajímavým partnerem Spojených států. Kurfürst to řekl v rozhovoru s ČTK. Trumpův požadavek na evropské státy, aby převzaly větší zodpovědnost za svou obranu, je podle velvyslance přirozený a logický.
Nástup Trumpa do funkce je velmi silným impulsem, uvedl Kurfürst. „To, co já cítím, tak je velká nastavenost na spolupráci, a to jak tedy v Evropské unii, tak na české domácí politické scéně. Budeme hledat cesty, jak spolupracovat lépe, efektivněji, jak být zajímavými partnery Spojených států,“ řekl. Transatlantické spojenectví je podle něj zásadním zájmem Evropy, a to zejména v době, kdy je na straně USA viditelná obrovská ekonomická dynamika.
Požadavek na větší zodpovědnost za obranu podle Kurfürsta není nový, přicházely s ním i administrativy před prvním mandátem Trumpa, tedy před rokem 2017. „A je to taky logické, dneska vidíme, jak my jsme strašně zaspali, jako Evropa,“ řekl. Evropa podle něj bude muset ještě mnohem více investovat do obranného průmyslu, do svých obranných výdajů. „Možná i do připravenosti sama sebe, našich společností, naší veřejnosti, bránit naši suverenitu, bránit naše hodnoty, mezinárodní právo,“ dodal.
Francie si podle velvyslance jasně uvědomuje, že je potřeba posílit výdaje na obranu. „Je to země, která má jaderné kapacity, která má velmi silnou a řekl bych efektivní armádu, která má i opravdu spoustu působnosti mimo území Evropy, protože tam má svoje území, zámořské departmenty a podobně. Takže ty kapacity ve Francii jsou a Francie je chce ještě posilovat,“ uvedl.
Francie má podle Kurfürsta nyní nejblíž českému pohledu na bezpečnostní a strategické otázky v dějinách nezávislé České republiky. „Nikdy jsme nebyli tak blízko. Nedávno jsme měli konzultace politických ředitelů, a tam se vyjevila ta opravdu velká blízkost, zejména, co se týče té velké geopolitiky,“ uvedl. Téměř identické postoje mají země také k ruské agresi. „Cítíme velkou otevřenost z francouzské strany s námi sdílet informace a vést ten otevřený strategický bezpečnostní dialog,“ řekl.
Obě země výrazně podporují Ukrajinu, jako hlavní vidí velvyslanec v tuto chvíli politicko-strategický potenciál pomoci. „V tuhle chvíli se rozdávají ty karty, v tuhle chvíli se nastavují politiky,“ uvedl. Spojené státy chtějí podle Kurfürsta udržitelný mír, ne rychlý mír, který se za několik let zvrhne v další válku, na kterou se Rusové budou schopni připravit. „A to je něco, co nám je hrozně blízké a je to východisko i české zahraniční politiky. Nakolik to bude reálné, to hodně záleží na ruské straně,“ prohlásil.
„Můj expertní názor je ten, že Rusko žádný mír nechce. V hlavě (ruského prezidenta) Vladimira Putina pravděpodobně panuje přesvědčení, že Rusko vítězí, ukrajuje další a další území. A že Rusko je nezastavitelné a že bude schopno okupovat část území, možná bude schopno změnit režim v Kyjevě a jeho cíle jsou za rámec Ukrajiny,“ podotkl. Rusko podle něj o zastavení války nestojí. „Může nás o tom Vladimir Putin přesvědčit, že to je jinak. A může to udělat vlastně okamžitě. Kdykoli tu válku může zastavit, protože to je jeho válka. On si ji vybral, on ji rozpoutal, on ji může zastavit,“ dodal velvyslanec.