Aktual.: 2.02.2025 11:25
Praha – Spirálovité stupňování celních sazeb v Severní Americe může výrazně zdražit ceny ropy na světových trzích, tedy i ceny pohonných hmot v ČR, shodli se analytici, které oslovila ČTK. Případné zahájení obchodních válek by podle nich mělo negativní důsledky i pro českou ekonomiku.
Americký prezident Donald Trump v sobotu podle očekávání podepsal nařízení, které zavádí cla ve výši 25 procent na dovoz zboží z Kanady a Mexika a deset procent nad rámec stávajících cel na dovoz z Číny. V případě Kanady učinily Spojené státy výjimku u energií, na něž platí desetiprocentní clo, informovaly agentury. Kanada, Mexiko i Čína bezprostředně poté avizovaly odvetná opatření.
„Spirálovité stupňování celních sazeb v Severní Americe může vést k výraznějšímu růstu cen ropy na světových trzích, tedy i pohonných hmot v ČR, neboť rafinérie amerického Středozápadu takřka ze tří čtvrtin zpracovávají kanadskou ropu,“ uvedl analytik Trinity Bank Lukáš Kovanda. Zásobování USA ropou a ropnými produkty se tak podle něj prodražuje a zhoršuje. Slabší stav amerických zásob mívá dopad na světové ceny ropy, která tedy zdražuje, dodal.
Ropa a plyn, které USA prodávají do světa, jsou ve skutečnosti kanadské, upozornil analytik Datarun Petr Bartoň. Kanada podle něj není schopná spotřebovat veškeré vytěžené energie, nemá ani terminály pro jejich vývoz do světa. Všechny trubky vedou z nalezišť do USA. „Desetiprocentní cla na kanadské energie téměř okamžitě zvýší jejich cenu zejména v severních amerických státech. A pro Evropu to znamená možné zdražení ropy a plynu, protože s tímto clem bude těžké pro kanadské energie se ‚dostat do světa‘,“ doplnil.
Průměrná (vážená) celní sazba, kterou nyní USA na veškerý dovoz uplatňují, po sobotním rozhodnutí stoupne ze tří procent na 10,7 procenta, doplnil Kovanda s poukazem na data Bloombergu. „Tak vysoko byla naposledy za druhé světové války. Je to tedy již nyní vskutku historický zlom, přičemž další stupňování průměrné celní sazby tedy nelze vyloučit,“ poznamenal.
Bartoň míní, že žádný ekonom nemůže zdůvodnit či obhájit tato cla, zvláště ne vůči Kanadě. Možné zdůvodnění je podle něj tak spíše strategické a politické. „Obecně nadále platí, ze cla trestají nejvíce ty, kteří je uvalují, ne ty, na něž jsou uvalována. Kanada i Mexiko tak prohrají více, pokud svá cla zvednou,“ podotkl.