![](https://i1.wp.com/i3.cn.cz/16/1738746815_P2025020503173.jpg?w=1200&resize=1200,0&ssl=1)
Aktual.: 5.02.2025 19:24
Praha – Česko a Portugalsko zdůrazňují význam dalšího prohlubování transatlantických vazeb pro bezpečnost a prosperitu nejen Evropy, ale i Spojených států. Po dnešním jednání s portugalským protějškem Marcelem Rebelem de Sousou v Praze to řekl prezident Petr Pavel. Portugalský a český průmysl mají podle něj hodně podobného, země mohou sdílet své schopnosti při spolupráci nejen v Evropě, ale také například v Africe. Prezident Pavel je přesvědčen o tom, že Evropa ještě nevyčerpala všechny možnosti k jednání s americkou administrativou ohledně uvalení cel na EU.
Země jsou si podle Pavla velmi podobné velikostí teritoria, počtem obyvatel, ale především svými hodnotami a přístupem k řešení problémů s ohledem na současnou situaci ve světě. „Obě země zdůrazňujeme význam zachování a dalšího prohlubování transatlantických vazeb pro bezpečnost a prosperitu nejen Evropy, ale i Spojených států. Obě země se shodneme na tom, že musíme dále posilovat a hlavně zefektivňovat fungování Evropské unie, ale také rozšiřovat prostor pro dvoustrannou spolupráci,“ podotkl prezident.
Vzájemný obchod podle Pavla loni dosáhl 1,6 miliardy eur (40 miliard korun), existuje ale prostor pro zlepšení. Co se týče spolupráce, například v Africe má Česko tradičně dobré vazby, ale Portugalsko má silný vztah k řadě subsaharských zemí, kde by bylo možné spolupracovat například v projektech dopravní infrastruktury, přiblížil.
Rebelo de Sousa pozval Pavla na návštěvu Portugalska. Doufá v to, že se uskuteční ještě letos. Považuje za důležité posílit politickou spolupráci bilaterální, v rámci Evropy a NATO, ale také jiných kontinentů, jako je Afrika či Latinská Amerika.
Také podle portugalské hlavy státu se hospodářská spolupráce rozvíjí slibně, lze ale udělat víc. Například vědecká spolupráce by mohla být intenzivnější, ačkoli počet portugalských vědců a výzkumníků, kteří dnes pracují a žijí v Česku, rok od roku narůstá, stejně jako počet českých studentů a vědců v Portugalsku. Podle Pavla naopak za posledních deset let klesl počet portugalských studentů na českých univerzitách.
Země podle Rebela de Sousy sdílí stejné hodnoty, principy a pozice, chtějí silnou a bezpečnou Evropu, která je sociálně spravedlivější, dohání zaostávání ve vědeckém a technologickém pokroku, a Evropu zaměřenou na mladé lidi.
„Pokud nechceme, aby Evropa a její jednotlivé členské země začaly ztrácet na významu, musíme velice rychle začít řešit problémy, které Evropa má nejen v zajištění vlastní bezpečnosti, ale například ve výzkumu, nových technologiích, odstraňování bariér pro růst ekonomik, obchodu,“ míní Pavel.
Odpoledne se Rebelo de Sousa sešel v Kramářově vile s premiérem Petrem Fialou. Hlavními tématy jednání byly obranně-průmyslová spolupráce, muniční iniciativa či konkurenceschopnost Evropské unie. Oba státníci se shodli, že Česko a Portugalsko mají potenciál pro další posílení hospodářské spolupráce od výzkumu a vývoje až po sektor bezpečnosti a obrany. Ve čtvrtek portugalský prezident navštíví Univerzitu Karlovu, kde se setká s rektorkou Milenou Králíčkovou a prorektory i portugalsky mluvícími studenty. V plánu je i prohlídka insignií UK a prezidentova přednáška ke studentům. S Pavlem si ve čtvrtek prohlédne Strahovský klášter.
Pavel: Evropa ještě nevyčerpala všechny možnosti k jednání s USA o clech
Prezident Pavel je přesvědčen o tom, že Evropa ještě nevyčerpala všechny možnosti k jednání s americkou administrativou ohledně uvalení cel na Evropskou unii. Řekl to po jednání s Rebelem de Sousou. Za důležité považuje to, aby evropská strana Atlantiku měla jasnou představu o tom, jak případné nerovnováhy řešit.
Americký prezident Donald Trump před několika dny pohrozil brzkým uvalením cel na dovoz z EU. V sobotu podepsal nařízení, které zavádí cla ve výši 25 procent na dovoz zboží z Kanady a Mexika a deset procent nad rámec stávajících cel na dovoz z Číny, platnost cel na kanadské a mexické zboží nakonec ale pozastavil.
„Musíme si na obou stranách Atlantiku připomínat, že Spojené státy a Evropa jsou spojenci, že sdílíme demokratický systém, sdílíme stejné hodnoty i dlouhodobé strategické zájmy. Pokud jsou jakékoli nerovnováhy ve vzájemném obchodu, tak je primárně musíme řešit jednáním,“ řekl Pavel.
Evropa by podle něj měla mít předem jasné návrhy, s nimiž může usednout k jednacímu stolu, a nečekat pouze na kroky amerického prezidenta. „To je výrazem rovnocenného partnerství,“ dodal.
Rebelo de Sousa zdůraznil, že USA a EU jsou spojenci. „Samozřejmě se každý spojenec může rozhodnout, jakou pozici zaujme, ale nikdy nesmí vycházet z podřízené pozice,“ řekl. „Spojené státy mají plné právo vyjádřit se k obchodu a například k bezpečnosti. Evropa má totéž právo říci, co si myslí o obchodních vztazích, o bezpečnostních vztazích,“ doplnil portugalský prezident.
Trump je podle něj zvyklý vyjednávat už z dob před tím, než se stal politikem, a rád komunikuje prostřednictvím médií. Některé návrhy americký prezident předloží k úvaze a poté čeká, jaká bude reakce, uvedl Rebelo de Sousa. Mezi spojenci je podle něj důležité hledat společné zájmy, přizpůsobovat se a jednat. Nikdy nemá jedna strana absolutní pravdu, zásadní je dialog, dodal portugalský prezident.
Pavel: S USA je nutné jednat o tom, jak bude zajištěna širší bezpečnost v Evropě
S americkými spojenci je nutné v rámci Severoatlantické aliance (NATO) jednat o tom, jak bude zajištěna širší bezpečnost v Evropě i po válce na Ukrajině, řekl Pavel po jednání s Rebelem de Sousou. Obě hlavy států se podle něj shodují v podpoře Ukrajiny, která už téměř tři roky čelí ruské invazi.
Nejen že Česko i Portugalsko odsoudily ruskou agresi, ale zároveň začaly ihned Ukrajinu podporovat všemi dostupnými prostředky v souladu s mezinárodním právem, uvedl Pavel. V bezpečnostním zájmu Evropy podle něj je, aby nezvítězila politika síly, ale práva.
Země podle Pavla musí nadále Ukrajinu podporovat, aby ubránila maximum ze svého území. Prezident ale zároveň vnímá to, že budoucí mírové rozhovory zřejmě povedou k určitému kompromisu, k situaci, za které Ukrajina pravděpodobně nebude schopna osvobodit celé své území. „Což ale neznamená, že se smíříme s tím, že území, které Rusko dnes okupuje, bude právoplatně přiznáno Rusku,“ dodal.
Nadále je nutné zdůrazňovat, že principy, jako je suverenita či územní celistvost, nesmí být porušeny. „I proto můžeme maximálně připustit dočasné okupování území cizí mocí, v tomto případě Ruskem, ale nemůžeme to vzít jako fakt,“ dodal Pavel.
Pokud vzniknou při jednání určité kompromisy, jejich součástí musí být nejen Rusko a Ukrajina, ale součástí vyjednávání by měly být i evropské země, protože se jedná o jejich bezpečnost, řekl Pavel. I o zajištění širší bezpečnosti nejen na Ukrajině, ale na celém kontinentu, je podle české hlavy státu nutné jednat se Spojenými státy. „I s přihlédnutím k bezpečnostním zájmům Ruska, ale to neznamená, že bezpečnostní zájmy Ruska budou prosazovány silou, ty mohou být prosazeny pouze vzájemným jednáním,“ doplnil Pavel.
Mír by podle portugalského prezidenta měl být trvalý, zároveň musí být spravedlivý a neporušovat základní principy mezinárodního práva. „Musí to být zároveň mír budovaný společně s Ukrajinci. Bylo by zvláštní, kdyby ho chtěly budovat jiné země a ukrajinský lid a stát by nesehrávaly přiměřenou roli,“ podotkl. Také on v souvislosti s konfliktem hovořil o bezpečnosti celé Evropy. Po uzavření mírové dohody je podle Rebela de Sousy nezbytné zamezit tomu, aby se podobný konflikt opakoval.