![](https://i0.wp.com/i3.cn.cz/16/1739462737_P2025021307043.jpg?w=1200&resize=1200,0&ssl=1)
Aktual.: 13.02.2025 17:12
Brusel – uský prezident Vladimir Putin je silný vyjednavač, je velmi nepředvídatelný, ale pokud chceme dosáhnout mírové dohody, potřebujeme ho při jednáních, uvedl generální tajemník NATO Mark Rutte. Spojenci ze Severoatlantické aliance se podle něj shodují, že jakýkoli mír, který vzejde z jednání, musí být trvalý. Rutte to uvedl po skončení dnešního jednání ministrů obrany NATO v Bruselu.
Lídři Ukrajině nikdy neslíbili, že se stane členem Severoatlantické aliance, jestliže uzavře mírovou dohodu s Ruskem, řekl Rutte.
„Musíme zajistit, aby se Vladimir Putin už nikdy nepokusil zaútočit na Ukrajinu, to je klíčové… ale nikdy neexistoval slib Ukrajině, že součástí mírové dohody bude, že se stane součástí NATO,“ dodal Rutte na tiskové konference po skončení dnešního jednání ministrů obrany NATO v Bruselu.
Rutte: Putin musí pochopit, že je Západ jednotný, prioritou je trvalý mír
Všichni spojenci z NATO se shodují, že na Ukrajině je třeba dosáhnout míru, uvedl šés NATO. Rovněž podle něj panuje i se Spojenými státy shoda na tom, že mír, které vzejde z jednání, musí být trvalý. Rutte to uvedl po jednání ministrů obrany NATO v Bruselu, kterého se vůbec poprvé účastnil i nový šéf Pentagonu Pete Hegseth.
Důležité je, aby ruský prezident Vladimir Putin pochopil, že Západ je jednotný, řekl šéf NATO. Ukrajina bude podle něj zapojena do jakýchkoli mírových jednání. „Nevím, co přesně se odehrává v Putinově hlavě,“ uvedl Rutte. „Je to silný vyjednavač, je velmi nepředvídatelný, ale pokud chceme dosáhnout mírové dohody, potřebujeme ho tam,“ dodal.
Velkým tématem dnešního jednání bylo navýšení výdajů na obranu. Původní závazek vydávat na obranu dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP) plní podle Rutteho asi dvě třetiny spojenců. Česko tento cíl splnilo v loňském roce. Podle amerického prezidenta Donalda Trumpa by ale spojenci v NATO měli na obranu vydávat pět procent HDP a ministr Hegseth uvedl, že s tím souhlasí. „Dvě procenta nejsou dostatečná, zlomových je pět procent,“ prohlásil dnes americký ministr.
„Musíme významně navýšit naše obranné výdaje. Musíme toho dělat více a musíme to dělat rychleji. Spojenci si to uvědomují,“ uvedl Rutte. Rovněž je podle něj potřeba i posílit výrobu v obranném průmyslu. „Musíme přenastavit svůj přístup na to, že žijeme v době války,“ dodal.
Rutte: Musíme zajistit, aby Putin v budoucnu neobsadil ani kilometr Ukrajiny
Musíme zajistit, aby se ruský prezident Vladimir Putin již nikdy v budoucnu nepokusil obsadit ani kilometr čtvereční ukrajinského území, uvedl Rutte během společného prohlášení s ukrajinským ministrem obrany Rustemem Umerovem. Ukrajinský ministr poděkoval všem státům NATO za neustálou podporu, kterou válkou zmítané zemi poskytují. Od zahájení ruské invaze na Ukrajinu uplynou brzy tři roky.
„Musíme dosáhnout toho, aby byla Ukrajina v co nejlepší pozici, až začnou mírové rozhovory. A zajistit, že až mírové rozhovory skončí, výsledek bude trvalý, tedy že Vladimir Vladimirovič Putin se už nikdy v budoucnosti nepokusí obsadit ani jeden čtvereční kilometr Ukrajiny. To je klíčové,“ prohlásil Rutte před začátkem schůzky s ukrajinskou stranou. „Abychom se tam dostali, musíme posílit vojenskou pomoc Ukrajině,“ dodal šéf NATO.
Zopakoval, že členské země Severoatlantické aliance loni překonaly svůj cíl a poskytly Ukrajině bezpečnostní pomoc v objemu přesahujícím 50 miliard eur (přes 1,2 bilionu Kč). Evropa a Kanada přispěly více než polovinou z této sumy, zbytek poskytly Spojené státy. Původní cíl byl přitom poskytnout Ukrajině pomoc minimálně za 40 miliard eur (asi bilion Kč).
Ve Wiesbadenu na západě Německa již začalo fungovat nové velitelství NATO pro koordinaci zbrojní pomoci Ukrajině a pro výcvik ukrajinských vojáků. Rutte nyní potvrdil, že příští týden se v Polsku otevře rovněž takzvané společné středisko pro analýzy, výcvik a vzdělání (JATEC). V něm si budou vojáci ze zemí aliance a z Ukrajiny vyměňovat poznatky o válce na Ukrajině a počínání ruské armády.