Aktualizace: 2.02.2024 15:14
Sklené (Svitavsko)/Kosořín (Orlickoústecko) – Veterináři zjistili v Pardubickém kraji další výskyt ptačí chřipky ve velkochovu drůbeže. Po Kosoříně se potvrdila i na farmě Sklené na Svitavsku. Na síti X to dnes uvedl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Utrácení drůbeže ve velkochovu firmy Mach Drůbež v Kosoříně na Orlickoústecku by mělo skončit podle plánu v sobotu.
„Čekáme ještě na definitivní potvrzení z laboratoře. V tamním velkochovu je zhruba 22.000 kusů drůbeže,“ řekl ČTK Radek Axmann z Krajské veterinární správy v Pardubicích. Podle něj se ve Skelném chová rodičovský chov slepic a kohoutů masného typu stejně jako v Kosoříně. Obě farmy patří společnosti Mach Drůbež.
V Kosoříně začalo ve čtvrtek utrácení 73.000 kusů drůbeže. První den se podařilo zaplynovat tři z deseti chovných hal a vynosit uhynulá zvířata ze dvou z nich. Likvidace pokračuje i dnes a měla by skončit v sobotu. Zvířata se usmrcují oxidem uhličitým, který se napouští do utěsněných hal. Uhynulé slepice a kohouty zaměstnanci firmy nakládají a odvážejí do asanačního podniku v 40 kilometrů vzdáleném Žichlínku. Celková hmotnost chované drůbeže činí asi 300 tun. Do kafilerie také poputují všechna násadová vejce, z nichž se líhnou brojleři.
Ve čtvrtek se podařilo zaplynovat tři z deseti chovných hal a vynosit mrtvá zvířata ze dvou z nich, řekl ČTK Radek Axmann z Krajské veterinární správy v Pardubicích k likvidaci chovu v Kosoříně.
„Jedna hala zůstala na dnešek, dnes od rána se plynují další dvě. Ověřili jsme si, že původní plán, že skončíme v sobotu, je reálný,“ uvedl Axmann.
Po likvidaci se podestýlka a vnitřek odvětraných objektů kropí dezinfekčním roztokem, který bude působit 24 hodin, následně se může vše vyklízet a omýt. „Neděli asi ponecháme jako den klidu, aby dezinfekce působila, lidé si také musí odpočinout. V pondělí by mohlo začít vyvážení podestýlky a příprava na závěrečnou dezinfekci,“ řekl Axmann. Bude následovat po týdnu, poté musí hospodářství zůstat 30 dnů bez zvířat a teprve potom je možné začít chov obnovovat, což se předpokládá v květnu.
Na likvidaci komerčního velkochovu v Kosoříně se podílejí kromě hasičů z Pardubického kraje a pracovníků pardubické Krajské veterinární správy také hasiči záchranného sboru z Hlučína a Jihlavy, kteří mají na starosti dekontaminaci techniky a osob. Kolem ohniska nákazy bylo vymezeno tříkilometrové ochranné pásmo a desetikilometrové pásmo dozoru. V nich platí mimořádná veterinární opatření.
Společnost Mach Drůbež patří k největším producentům jednodenních brojlerových kuřat v Česku i na Slovensku, podle informací na webu má na trhu přibližně 35procentní podíl. Týdně dodá chovatelům 2,5 milionu kuřat. Kapacita farem je až 2,1 milionu slepic, které ročně snesou až 300 milionů vajec. Firma má i vlastní výkrmy brojlerů. Ve velkochovu v Kosoříně byla ptačí chřipka zjištěna i v roce 2007. Podle ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL) bude stát firmě kompenzovat veškeré škody, společnost je odhaduje na několik desítek milionů korun.