Aktualizace: 4.02.2024 16:09
Washington – Spojené státy jsou v reakci na zabití tří amerických vojáků v Jordánsku připraveny podniknout další útoky proti skupinám, které na Blízkém východě podporuje Írán. Uvedl to dnes poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Jake Sullivan. Dosavadní údery měly podle něj pozitivní dopady na snížení kapacit proíránských milicí v regionu. Sullivan přitom odmítl říci, jestli Spojené státy vyloučily útoky přímo na íránské území, informovala agentura Reuters.
Americká armáda v pátek zaútočila na cíle v Sýrii a v Iráku. Nevládní Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) uvedla, že v Sýrii při amerických útocích zahynulo nejméně 29 členů proíránských milic. V Iráku při nich podle tamní vlády přišlo o život 16 lidí, včetně několika civilistů, a 36 dalších utrpělo zranění. SOHR situaci v Sýrii sleduje z Británie a tvrdí, že má v Sýrii své informátory.
„To, co se stalo v pátek, byl jen začátek, nikoli konec naší reakce. Budou následovat další kroky – některé viditelné a některé možná ne zcela viditelné,“ řekl Sullivan v pořadu televize CBS Face the Nation.
Spojené státy sdělily, že údery mířily na cíle spojené s íránskými revolučními gardami a s nimi spřízněnými místními milicemi. Podle Washingtonu byly odvetou za útok dronem na americkou základnu v Jordánsku u syrských hranic, při němž minulou neděli zemřeli tři američtí vojáci.
Americké síly rovněž v pátek a v sobotu útočily na cíle spojené s jemenskými húsijskými povstalci, kteří jsou také podporováni Íránem. Húsijští rebelové v posledních týdnech ohrožují obchodní lodě i plavidla amerického vojenského námořnictva v Rudém moři.
Na cestu po Blízkém východě dnes míří americký ministr zahraničí Antony Blinken. Podle Sullivana bude jednou z priorit jeho cesty humanitární situace v Pásmu Gazy, kde izraelská armáda vede rozsáhlou vojenskou operaci v reakci na teroristický útok palestinského hnutí Hamás na Izrael z loňského 7. října.
Spojené státy jsou přesvědčeny, že je klíčové zajistit propuštění zbývajících rukojmích zadržovaných v Pásmu Gazy, včetně Američanů, a dohodnout s tím spojenou humanitární pauzu. Evropská unie, Spojené státy, ale například i česká vláda označují Hamás za teroristickou organizaci.
„Je to v zájmu národní bezpečnosti Spojených států. Budeme to neúnavně prosazovat,“ řekl Sullivan, podle nějž je nyní řada na Hamásu, aby přišel se svým návrhem. Izrael už vlastní návrh na nové dočasné příměří předložil, dodal.
Sullivan rovněž zdůraznil, že Palestinci mají právo vrátit se do svých domovů v Pásmu Gazy. Většina z 2,3 milionu zdejších Palestinců musela opustit své domovy a přežívá ve velmi složitých podmínkách.