
Aktual.: 14.04.2025 12:10
Teherán – Íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí koncem tohoto týdne navštíví Moskvu, kde chce konzultovat dosavadní průběh íránsko-amerických rozhovorů o íránském jaderném programu. Podle agentur to sdělil mluvčí íránské diplomacie. První kolo rozhovorů se konalo minulou sobotu v Ománu, druhé kolo se podle agentury AFP uskuteční tuto sobotu v Římě.
Cesta ministra Arakčího do Moskvy byla dlouhodobě plánovaná, řekl mluvčí Esmáíl Baghájí s tím, že bude „příležitostí probrat poslední vývoj týkající se rozhovorů“.
Americkou delegaci v Ománu vedl zvláštní zmocněnec USA pro Blízký východ Steve Witkoff, zatímco íránskou právě Arakčí. Rozhovory byly nepřímé, přičemž delegace seděly v oddělených místnostech a jejich prostředníkem byl ománský ministr zahraničí Badr Búsaídí. Zástupci obou zemí se ale krátce setkali po ukončení jednání. Írán a USA podle agentury Reuters označily rozhovory za „pozitivní“ a „konstruktivní“.
Druhé kolo rozhovorů se uskuteční v sobotu v Římě, řekl podle AFP nizozemský ministr zahraničí Caspar Veldkamp na dnešním zasedání ministrů EU v Lucemburku.
Koncem týdne do Teheránu zamíří šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi, který svou návštěvu oznámil dnes na sociální síti X. Podle íránského ministerstva zahraničí Grossi přijede do Íránu ve středu, píše agentura IRNA.
Americký prezident Donald Trump v minulých měsících a týdnech několikrát řekl, že chce s Íránem uzavřít novou jadernou dohodu, přičemž zároveň hrozil případným vojenským zásahem. Krátce před zahájením prvního kola rozhovorů zopakoval, že Írán nemůže mít jadernou zbraň.
Trump přitom v roce 2018 za svého prvního prezidentského mandátu odstoupil od původní jaderné dohody z roku 2015, kterou Írán podepsal se Spojenými státy, EU, Británií, Francií, Německem, Ruskem a Čínou a v níž Írán souhlasil s kontrolami MAAE ve svých jaderných zařízeních. Úmluva měla zpomalit íránský jaderný program výměnou za zrušení protiíránských sankcí.
Írán po americkém odstoupení přestal dohodu dodržovat a začal obohacovat uran na úroveň, která ho podle MAAE přibližuje k možné výrobě jaderné zbraně. Teherán přesto dlouhodobě tvrdí, že jeho jaderný program slouží pouze k mírovým účelům.