S penězi, složenými na účet advokátní úschovny, nakládal Jaroslav Mišinger mezi lety 2015 a 2016 podle spisu jako s vlastními. Například od společnosti Getio SE v roce 2015 převzal 6,6 milionu korun, které měly sloužit na úhradu dluhů spořitelní a úvěrní společnosti Metropolitní spořitelní družstvo, a zavázal se je uschovat, než budou vyjednány konkrétní podmínky vypořádání pohledávky.
Obratem však peníze použil pro svoje potřeby – 4,6 milionu poskytl jako vlastní půjčku jiné společnosti a zbývající dva miliony použil na splacení svého dluhu.
Právě tento případ, v němž podle obžaloby zneužil svého postavení, řešil v úterý Krajský soud v Brně.
„V rozporu s dohodou a bez jakéhokoliv pokynu či souhlasu společnosti Getio SE tyto prostředky obratem použil ke zcela jinému účelu, než ke kterému mu byly svěřeny,“ řekl před soudem státní zástupce Petr Mazálek. „Spáchal takový čin jako osoba, která má zvlášť uloženou povinnost hájit zájmy poškozeného, a způsobil takovým činem značnou škodu,“ popsal.
Ze svěřené částky advokát Mišinger ani přes opakované výzvy poškozené firmě nevrátil ani část peněz. Na tom se s oklamanou společností dohodl až nyní a s touto dohodou o vině a trestu se dostavil ke Krajskému soudu v Brně. Více než šest a půl milionu se zavazuje splatit. Soud bude o dohodě o vině a trestu rozhodovat na začátku dubna.
„Máme hotovou dohodu, kterou nejpozději tento týden podepíšeme,“ řekl Mišingerův obhájce. Advokát před soudem téměř nemluvil, uvedl však, že s dohodou souhlasí. „Už se to táhne spoustu let,“ řekl. Na co tak vysokou částku použil, nesdělil.
I v dalších dvou případech ho obžaloba viní ze zpronevěry. Místo toho, aby ve smluvené lhůtě vrátil 35,1 milionů korun poté, co nedošlo k uzavření smlouvy o nemovitostech, na které částku v úschově měl, advokát peníze rozeslal na jiné účty.