Komerční prezentace Aktualizace: 15.03.2024 15:57
Drážďany – Za důkaz důvěry v česko-německých vztazích označil saský premiér Michael Kretschmer dnešní návštěvu českého prezidenta Petra Pavla v Drážďanech. Ta se uskutečnila v den 85. výročí okupace zbytku Československa nacistickým Německem. Pavel a Kretschmer se shodli, že Západ musí Ukrajinu nadále podporovat v její obraně před ruskou invazí a že agresorovi nelze ustupovat. Kretschmer v podpoře Ukrajiny ocenil českou roli, především pak českou snahu na získání munice. Odpoledne Pavel s Kretschmerem otevřeli v Drážďanech výstavu svatovítského pokladu.
„Je to ukázka velké důvěry,“ řekl Kretschmer o tom, že Pavel přijel do saské metropole v den výročí okupace. To, že návštěva se v tento den mohla uskutečnit, není podle Kretschmera samozřejmostí. „Všeho jsme dosáhli společnou prací,“ poznamenal o nynějších česko-saských vztazích.
„Tomuto datu neupírám symboliku, kterou má, je však důležité zúročit historické zkušenosti. Vzhledem k času už toto datum nemá tak emotivní náboj a jsme rádi, že jsme se přes to dokázali přenést a společně pracovat pro lepší budoucnost,“ řekl Pavel. O minulosti řekl, že mezi Němci a Čechy byla období světlejší a období temnější. „Dnes můžeme s klidem říct, že jsme přátelé a že si rozumíme,“ dodal Pavel.
Na tiskové konferenci se Pavel s Kretschmerem věnovali i válce na Ukrajině. K dotazům na střely s plochou dráhou letu Taurus, které Ukrajina po Německu žádá a kterou německý kancléř Olaf Scholz dodat odmítá, uvedl český prezident to, že není nutné se bavit o jednotlivých zbraních.
„Shodneme se, že Ukrajině musíme pomáhat,“ řekl Pavel. „Forem pomoci je celá řada. Nemá smysl se bavit o jednotlivostech bez ohledu na kontext,“ řekl Pavel o střelách Taurus.
Kretschmer rovněž ocenil českou podporu Ukrajině, v této souvislosti zmínil vedoucí českou roli v obstarávání dělostřelecké munice. Uvedl, že Praha si za to vysloužila v Německu a v dalších západních zemí uznání.
Kretschmer k pomoci Ukrajině řekl, že jako se nacistický režim nespokojil s pohlcením Československa, tak se ani ostatní zločinci nespokojí s jedním zločinem. Dodal, že dnešní historické datum napovídá, že je nutné jednat silou proti těm, kteří se snaží na úkor ostatních rozšířit své hranice.
Pavel otevřel v Drážďanech výstavu svatovítského pokladu
Svatovítský poklad, který je jednou z největších chrámových sbírek v Evropě, je poprvé k vidění v zahraničí, a to v Drážďanech. Výstavu, která je unikátní svým historickým i kulturním významem, v saské metropoli společně otevřeli český prezident Pavel a saský premiér Kretschmer. Výstava v Umělecké síni v Lipsiusbau nazvaná Fragmenty paměti je pro návštěvníky dostupná od soboty do 8. září.
„Svatovítský chrámový poklad je v zahraničí vůbec poprvé. A poprvé ho v takové sestavě mohou vidět i čeští návštěvníci,“ řekl Pavel. Poklad je totiž vystaven v dialogu s tvorbou současných umělců – Angličana Edmunda de Waala, Čecha Josefa Koudelky a Němce Juliana Rosefeldta.
Právě na spojení historického katedrálního pokladu se současnými díly upozornil kurátor výstavy Jiří Fajt. „Výstava spojuje výrazné paměťové skoky naší civilizace,“ řekl Fajt. Zatímco katedrální poklad podle Fajta vychází z křesťanské víry a dějin spásy, práce de Waala, Koudelky a Rosefeldta přináší současný pohled.
Od Koudelky, který se proslavil snímky invaze vojsk Varšavské smlouvy do Prahy, jsou na výstavě velkoformátové fotografie rozděleného Jeruzaléma. Rosefeldt zase svým filmem ukazuje zničující vliv lidského chování. Monumentální skříňové objekty od de Waala jsou pak podle pořadatelů protikladem chrámového pokladu.
Svatovítský poklad pravidelně rozšiřovala už dynastie Přemyslovců, díky úsilí císaře a českého krále Karla IV. se více než zdvojnásobil. K vidění jsou v Drážďanech různé typy relikviářů, ale také významná díla zlatnického umění či obrazy a sochy. Příkladem jsou relikviářová busta svatého Vojtěcha darovaná Vladislavem Jagellonským, takzvaný nostický plenář, který je znám i jako relikviář svatého Kříže.