Komerční prezentace Aktual.: 7.04.2025 22:21

New York – Akcie ve Spojených státech na začátku týdne navázaly na předchozí ztráty a uzavřely obchodování převážně poklesem. Na začátku dne se všechny hlavní akciové indexy dostaly dokonce nejníže za déle než rok, v závěru však větší část ztrát smazaly. Na devizovém trhu zpevňoval dolar.

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, odepsal 0,9 procenta na 37.965,60 bodu. Širší index S&P 500 ztratil 0,2 procenta na 5062,25 bodu. Technologický index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, ale přidal 0,1 procenta na 15.603,26 bodu.

Americký prezident Donald Trump dnes pohrozil Číně dodatečným 50procentním clem. S jinými státy chce vyjednávat.

„Vypadá to, že (Trump) chce přeorganizovat celý způsob, jakým Spojené státy fungovaly jako přední světová ekonomika,“ uvedl analytik Giles Coghlan ze společnosti GCFX. „Dokud bude trh tuto perspektivu přijímat, budeme mít další výprodeje,“ dodal.

Investoři hledají útočiště před celní válkou a rostoucími obavami z recese v americkému dolaru, jenu a švýcarském franku. Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, přidával před 22:00 SELČ 0,2 procenta na 103,22 bodu. Euro od dolaru odepisovalo 0,3 procenta na 1,0922 USD. Vůči japonskému jenu měl dolar k dobru 0,7 procenta, prodával se za 147,99 JPY.

Evropské akcie opět klesly kvůli clům, uzavřely nejníže od loňského ledn

Evropské akcie dnes pokračovaly v poklesu v reakci na rozsáhlá cla na dovoz do Spojených států, jež minulý týden oznámil americký prezident Donald Trump. Panevropský akciový index STOXX Europe 600 se propadl o 4,54 procenta na 473,82 bodu. Uzavřel tak na nejnižší úrovni od loňského ledna, napsala agentura Reuters.

Index frankfurtské burzy DAX dnes klesl o 4,13 procenta a obchodování zakončil na 19.789,62 bodu. Zmírnil však svůj propad ze začátku obchodování, který činil přes deset procent, upozornila agentura DPA.

Eurokomisař pro obchod Maroš Šefčovič dnes odpoledne uvedl, že Evropská unie je připravena diskutovat se Spojenými státy o nulových průmyslových clech i o nulových clech na automobily. Dojednané řešení ale podle něj musí být přijatelné pro obě strany.

Trump dnes uvedl, že Spojené státy uvalí na dovoz z Číny dodatečné clo ve výši 50 procent, pokud Peking nezruší svá odvetná opatření vůči americkým clům. Dodal, že USA s Čínou přeruší rozhovory ohledně požadovaných setkání. Jednání s ostatními zeměmi, které rovněž požádaly o schůzky, podle něj začnou okamžitě.

Ve výrazném poklesu dnes pokračovala rovněž pražská burza. Její index PX odepsal 2,51 procenta na 1902,59 bodu. Po začátku obchodování se na krátkou dobu dostal až pod hranici 1800 bodů.

„Důvody panických výprodejů byly stále stejné. A to, že vysoká cla nastavená americkým prezidentem můžou poslat některé světové ekonomiky do recese,“ uvedl makléř Fio banky Josef Dudek.

Akcie v Asii prudce klesly, v Hongkongu o 13,2 procenta, nejvíce od roku 1997

Akcie na burzách v Asii zahájily týden prudkým poklesem, nejvíce oslabila burza v Hongkongu. Její hlavní index odepsal přes 13 procent a zaznamenal nejhlubší propad od roku 1997. Výrazně klesly také akcie v Japonsku, Číně i jinde v Asii. Trhy dál reagují na ohlášená cla na dovoz zboží do Spojených států a na páteční překvapivý krok Číny místo k jednání přistoupit k odvetným opatřením. Takzvané akciové futures naznačují, že dalším propadem začne také obchodování v USA.

Index Hang Seng, což je hlavní indikátor cenového vývoje na akciové burze v Hongkongu, odepsal 13,22 procenta a uzavřel na 19.828,30 bodu. Index čínských akcií CSI 300 klesl o 7,05 procenta na 3589,44 bodu, zatímco hlavní index japonských akcií Nikkei 225 ztratil 7,83 procenta na 31.136,58 bodu. Uzavřel tak nejníže za rok a půl.

Do obchodování v Číně zasáhl státní fond, který začal intervenovat formou dalších nákupů čínských akcií, čímž pomohl brzdit masivní propad. Výrazně se také zvýšil objem obchodů s fondy ETF navázanými na hlavní index CSI 300. Kurz čínského jüanu oslabil skoro o půl procenta a byl nejníže od ledna, dolar se prodával za 7,28 CNY. Dolar k jüanu obchodovanému v zahraničí, s nimž nejsou spojena omezení jako s jüanem obchodovaným v pevninské Číně, zpevnil na 7,3290 CNH.

Analytici upozorňují, že sílící roztržka mezi dvěma největšími světovými ekonomikami by mohla narušit světový obchod. Vedle toho, že by zhoršila hospodaření čínských firem, by také vedla ke zpomalení globální poptávky, a to v době, kdy růst čínské ekonomiky už delší dobu nedosahuje tak silného tempa, jaké by čínští politici rádi viděli.

„Já si myslím, že dopad tohoto šoku bude docela významný,“ řekla dnes investorům hlavní ekonomka banky UBS pro Čínu Tchao Wang. „Už na začátku bylo náročné dosáhnout růstu podle vládních prognóz – a teď je to ještě náročnější,“ citovala ji agentura Reuters.

Trhy se obávají, že svět se nevyhne obchodní válce. Z toho důvodu se zbavují rizikovějších aktiv, jako jsou právě akcie. Výprodej zasáhl o víkendu i kryptoměny, cena bitcoinu tak spadla pod 80.000 dolarů (1,8 milionu Kč). Cena americké lehké ropy West Texas Intermediate (WTI) poprvé po čtyřech letech klesla pod 60 dolarů za barel.

Výprodej zasáhl prakticky celou Asii. Hlavní index tchajwanských akcií TAIEX odepsal 9,70 procenta, index akciového trhu v Singapuru STI klesl o 7,46 procenta, zatímco ztráta hlavního indexu australských akcií S&P/ASX 200 činí 4,23 procenta. Burza v Jižní Koreji podle indexu KOSPI odepsala 5,57 procenta.

„Vzhledem k míře nejistoty je nemožné určit dno. Nicméně věřím, že jakýkoliv náznak dohody mezi USA a hlavními obchodními partnery dokáže trhy otočit,“ řekl ČTK portfolio manažer společnosti Cyrrus Tomáš Pfeiler. „Na druhou stranu investoři si začínají uvědomovat, že pouze současná nejistota dokáže ekonomickou aktivitu utlumit. Proto se trhy nevrátí na úrovně, na kterých se nacházely na začátku roku,“ dodal.

Spojené státy začaly minulý týden vybírat 25procentní clo na dovoz aut, od soboty pak vybírají plošné desetiprocentní clo prakticky u veškerého dovozu do USA. Tento týden ve středu by měla začít platit takzvaná reciproční cla, která jsou vyšší než clo plošné a vztahují se pouze na některé státy. Například dovoz z EU bude zatížen 20procentním clem.

Další propad naznačují i futures na americké akcie, přestože index S&P 500 jen za čtvrtek a pátek odepsal kolem deseti procent. V pátek spadl o šest procent, nejvíce od začátku pandemie covidu-19 v březnu 2020. Asi tři hodiny před začátkem dnešního obchodování vykazovaly futures na S&P 500 propad o 3,35 procenta, futures na index Nasdaq, kde je mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, odepisovaly 3,65 procenta. Obchodování na burzách v USA začíná v 09:30 východního času (15:30 SELČ).

Podíl
Exit mobile version