Komerční prezentace Aktualizace: 4.03.2024 11:12
Washington – Přesně osm měsíců před prezidentskými volbami čeká v úterý Spojené státy nejrušnější etapa ve volbě kandidátů dvou hlavních politických stran. Miliony demokratů a republikánů budou hlasovat v primárkách či stranických volebních shromážděních od Kalifornie až po Vermont. Letošní takzvané superúterý ovšem přichází v okamžiku, kdy jsou nominační souboje považovány za víceméně rozhodnutou záležitost.
Na jedné straně kráčí za vítězstvím čtyřnásobně obžalovaný exprezident Donald Trump, kterého podle průzkumů podporuje drtivá většina republikánských voličů. Zatím opanoval osm z devíti zastávek nominačního procesu a několikrát v přímých soubojích porazil bývalou guvernérku Jižní Karolíny Nikki Haleyovou, která je jeho poslední zbývající soupeřkou.
Ve volbě kandidáta Demokratické strany měl od začátku suverénní pozici současný prezident Joe Biden, kterého nevyzval nikdo z prominentních stranických kolegů. Biden zvítězil ve všech dosavadních kláních a primárkám veřejně nevěnuje velkou pozornost.
Trump i Biden se už soustředí na očekávané opakování svého střetu v listopadových volbách, o čemž svědčí například jejich současné návštěvy americko-mexické hranice, které podnikli minulý týden. Volba kandidátů dvou velkých politických stran nicméně potrvá ještě tři měsíce a definitivně bude rozhodnuto až po letních nominačních sjezdech republikánů a demokratů.
Demokraté budou v úterý hlasovat ve 14 státech a v Americké Samoi a také zakončí své primárky v Iowě konané korespondenčním hlasováním. Republikány čekají primárky či volební shromáždění v 15 státech, přičemž na obou stranách program superúterý zahrnuje dva nejlidnatější státy USA, tedy Kalifornii a Texas.
Biden i Trump se mohou výrazně přiblížit zisku většiny delegátů, kteří budou na letních sjezdech hlasovat o nominantovi republikánů a demokratů. Biden jich má zatím na kontě 206 a po úterý si může připsat dalších 1420, přičemž u demokratů je rozhodující hranicí číslo 1968. Trump si zatím připsal 244 a nyní může svůj zisk navýšit až o 874. Od většiny by jej pak dělilo méně než 100 delegátů.
Další Trumpovy úspěchy by mohly definitivně pohřbít kampaň Haleyové, která zatím nasbírala jen 43 delegátů a jejíž šance na úspěch se už nyní zdají být mizivé. V posledních dnech slibovala, že vydrží v souboji do superúterý, k dalšímu vývoji se však nevyjadřovala.
Jakkoli Trump Haleyovou jasně poráží v průzkumech i při skutečných hlasováních, její výsledky svědčí o nejednotě republikánského tábora. Například v Michiganu na konci února získala v primárkách bezmála 27 procent hlasů v době, kdy už svého soupeře a exprezidenta poměrně otevřeně kritizovala. Svou kritiku v posledních týdnech výrazně vystupňovala a o víkendu v rozhovoru prohlásila, že neví, zda by Trump při druhém mandátu ctil americkou ústavu.
Pokud by výsledky úterních klání donutily Haleyovou z kampaně odstoupit, znamenalo by to nezvykle brzký konec soupeření o prezidentské nominace dvou hlavních stran. V minulém volebním cyklu připadlo vítězství mezi demokraty Bidenovi v první polovině dubna, o čtyři roky dříve Trumpovi poslední soupeři odpadli až na začátku května.
Zatímco prezidentské primárky se už zdají být hotové, stranické souboje před kongresovými či guvernérskými volbami, které se v listopadu rovněž konají, se teprve rozjíždějí, podotýká volební portál 538. Primárky pro kandidáty na jiné posty, než je ten prezidentský, začínají v úterý v pěti státech včetně Texasu a Kalifornie a potrvají až do konce léta.