Komerční prezentace Aktual.: 7.04.2025 12:50

Praha – Propad světových akciových trhů ukončí až reálné kroky, které utlumí nastupující světovou obchodní válku, vyplývá z vyjádření analytiků pro ČTK. Takzvané dno je však podle nich nyní téměř nemožné odhadnout. Každopádně vysoká rozkolísanost trhů bude pokračovat, shodli se. Akcie v Evropě, v Česku i v Asii na začátku týdne prudce klesají v reakci na rozsáhlá americká cla, které minulý týden oznámil americký prezident Donald Trump. Pražská burza ráno vykazovala pokles o 5,6 procenta, po poledni zmírnila pokles na asi 3,5 procenta.

Index frankfurtské burzy DAX otevřel dnešní obchodování poklesem o deset procent, index londýnské burzy FTSE 100 vykazoval pokles téměř o šest procent, pařížský CAC 40 pak měl ztrátu zhruba 5,6 procenta. Akcie na burzách v Asii zahájily týden také prudkým poklesem, nejvíce oslabila burza v Hongkongu. Její hlavní index odepsal přes 13 procent a zaznamenal nejhlubší propad od roku 1997. Výrazně klesly také akcie v Japonsku, Číně i jinde v Asii. Trhy dál reagují na ohlášená cla na dovoz zboží do Spojených států a na páteční překvapivý krok Číny místo k jednání přistoupit k odvetným opatřením. Takzvané akciové futures naznačují, že dalším propadem začne také obchodování v USA.

„To, že dnes futures na index amerických akcií S&P 500 indikují pokles o dalších 4,5 procenta ukazuje na to, že investoři většinově vnímali cla jako vyjednávací taktiku a nepočítali s jejich reálným zavedením,“ řekl ČTK analytik Cyrrusu Tomáš Pfeiler. Ministr financí USA Scott Bessent však poklesy v podstatě bagatelizoval. „Vzhledem k míře nejistoty je proto nemožné určit dno. Nicméně věřím, že jakýkoliv náznak dohody mezi USA a hlavními obchodními partnery dokáže trhy otočit. Trhy se ale již nevrátí na úrovně, na kterých se nacházely na začátku roku,“ dodal.

Ty nejhorší a nejstrmější propady na akciových trzích jsou způsobeny rychlou a nečekanou změnou nálady, na které se postupně shodně čím dál více investorů, uvedl analytik J&T investiční společnosti Štěpán Hájek. „Potenciální dno můžeme odhadovat se stejnou jistotou, jakou věštíme počasí na další měsíc, tedy téměř žádnou,“ podotkl. Trh podle něj nyní doufá v otočení Trumpovy politiky, což je však velmi nepravděpodobné, či nouzové snížení úrokových sazeb ze strany Fedu, ke kterému není podle Hájka příliš důvod.

Původ všech problémů je překvapivě v jedné velké Trumpově ‚hospodářsko-politické chybě‘, upozornil analytik Patria Finance Jan Bureš. A návrat důvěry bude podle něj proto záležet čistě na tom, zda se podaří americkou administrativu přimět tlakem zvenčí a zevnitř původní kroky postupem času zmírnit. „Tento týden bude trh sledovat primárně tlak amerického byznysu a vybraných zástupců republikánské strany před tím, než cla vstoupí v platnost ve středu 9. dubna. A v Evropě bude současně velmi kritické vnímat dnešní jednání EU 27 o odvetných opatřeních. I o nich se pak pravděpodobně bude hlasovat také ve středu,“ připomněl.

Analytik BHS Timur Barotov míní, že akciové propady jsou uměle vytvořené Trumpovou obchodní politikou. „O kolik ještě potřebuje, aby trhy šly níže, nemohu říct. V minulosti během recesí index Nasdaq Composite se propadal o 35 až 50 procent, takže pokud je nyní Nasdaq přes 20 procent dole, dá se uvažovat, že mohou být trhy již v půlce celkové cesty dolů. Ale to je vysoce spekulativní,“ poznamenal.

„Historie ukazuje, že Trump má zálibu v narušování. A jeho nejnovější zavedení cel není výjimkou,“ uvedl tržní analytik ve společnosti eToro Josh Gilbert. Trump se podle něho snaží prosadit svou sílu vůči jiným zemím a dopady jsou znatelné. Zároveň se však objevují zprávy, že více než 50 zemí se už pokusilo navázat jednání s Bílým domem, což by mohlo být klíčovým impulsem pro vývoj trhů v nadcházejícím týdnu. „Pokud se tedy uzavřou dohody a Trump některá cla zmírní. Na druhou stranu jeho jasný vzkaz, že neplánuje žádné politické změny v reakci na aktuální výprodeje, naznačuje, že další poklesy mohou být teprve před námi. A rozkolísanost trhů s námi pravděpodobně zůstane,“ uzavřel Gilbert.

Podíl
Exit mobile version