Aktualizace: 7.02.2024 14:04
Praha – Myšlenka na vstup do systému ERM II na neurčité časové období a bez jasného cílového termínu pro přijetí eura je objektivně nesmyslná. Uvedli to ekonomové, které ČTK oslovila. Odborné stanovisko Národní ekonomické rady vlády (NERV) není podle nich pro přijetí eura zásadní. Vstup do Evropského mechanismu směnných kurzů ERM II je přitom důležitým předstupněm při zavádění eura.
Lídři vládních stran se v úterý shodli, že si kabinet vyžádá stanovisko NERV k vyhodnocení problematiky výhodnosti vstupu ČR do ERM II do října. Legislativní otázky související s případným vstupem ČR do mechanismu nebo eurozóny vyhodnotí Legislativní rada vlády taktéž do října. O dalším postupu pak kabinet rozhodne na základě těchto analýz a ekonomických výsledků letošního roku.
„Vláda nechce nebo neumí dát jasné stanovisko k euru, a tak hledá únikovou třetí cestu. Vstupu do ERM II musí předcházet jasné a definitivní rozhodnutí o vstupu do eurozóny. Udělat to bez toho, jen tak ‚co kdyby‘, aby získala čas, by byla fatální chyba,“ řekl ČTK analytik skupiny DRFG Martin Slaný. Vstup do ERM II je podle něj zcela zásadní změna domácí měnové politiky. Určování úrokových sazeb by se muselo přizpůsobovat závazku kurzové stability, což fakticky znamená ztrátu domácí měnové politiky, dodal.
Problematika vstupu do eurozóny je z ekonomického pohledu natolik komplexní, že není možné k ní vydat jednoznačné stanovisko ve smyslu výhodnosti či nevýhodnosti, upozornil analytik Cyrrusu Vít Hradil. Každý ekonom se znalostí dotyčné problematiky podle něj bude mít na věc svůj názor, ovšem ten bude podmíněn jeho vlastním subjektivním vnímáním jednotlivých pro i proti. Silně tedy pochybuje, že by NERV mohl vygenerovat jednoznačné doporučení jedním či druhým směrem.
„Debata o přijetí eura zůstane několik měsíců pouhou debatou, což vnímá i samotná vláda, jelikož ČR nesplňuje tzv. maastrichtská kritéria,“ připomněl analytik XTB Štěpán Hájek. Snahou vlády může být podle něj tuto debatu posunout a vrátit se k ní v době, kdy se mohou rýsovat reálnější obrysy ke vstupu do eurozóny. Odborné stanovisko NERV tedy není v tuto chvíli pro přijetí jednotné evropské měny a vstupu do ERM II nikterak zásadní, podotkl.
To, že vláda má dodat stanovisko k případnému přijetí eura či vstupu do ERM II, je úspěchem posledních kroků ministra pro evropské záležitosti Martina Dvořáka (STAN) a důkazem, že tato otázka štěpí pětikoalici, míní analytik Capitalinked.com Radim Dohnal. „Určitě není kam spěchat s přijetím eura, ale je kam spěchat s debatou, kterou si už dvacet let zakazujeme, a tak občané mají zkreslené představy o dopadech, výhodách a nevýhodách,“ poznamenal.
Vstup do Evropského mechanismu směnných kurzů ERM II je důležitým předstupněm při zavádění eura. Minimálně dvouletá účast v ERM II je jen jednou z podmínek, které musí země před zavedením eura splnit. Pro vstup do eurozóny musí země EU splnit i další takzvaná kritéria konvergence, mimo jiné deficit rozpočtu veřejných financí nižší než tři procenta hrubého domácího produktu (HDP) či veřejný dluh maximálně 60 procent HDP.