Komerční prezentace Aktual.: 26.10.2024 16:13

Praha – Izraelský útok na na vojenské objekty v Íránu může vést podle analytika z Asociace pro mezinárodní otázky Matouše Horčičky k eskalaci napětí v regionu. Útok je podle něj v kontextu íránsko-izraelského soupeření v některých aspektech bezprecedentní, a tedy riskantní. Odpověděl tak na dotaz ČTK. Izrael na íránské vojenské cíle zaútočil v noci na dnešek, útok se očekával již několik týdnů.

Spojené státy dnes vyzvaly Teherán, aby úder neopětoval, podobně reagoval i britský premiér Keir Starmer a německý kancléř Olaf Scholz. Podle Íránu útok způsobil pouze omezené škody, zabiti ale byli dva íránští vojáci. Teherán uvedl, že má právo a povinnost se této agresi bránit. Izraelskou akci odsoudila řada arabských států a varovala před další eskalací konfliktů na Blízkém východě.

Horčička míní, že se uvnitř íránského režimu momentálně vede intenzivní debata o tom, jak s případnou odvetou naloží. „Někteří ‚jestřábové‘ by určitě chtěli nějakou odpověď realizovat, ale pragmatické proudy uvnitř režimu budou spíše zdrženlivější, jelikož prostor pro efektivní íránskou odvetu je značně omezený, přičemž její realizace by mohla ohrozit bezpečnost režimu,“ uvedl analytik.

Izrael v noci na dnešek zasáhl vojenské objekty v Íránu v odvetě za íránský raketový útok ze začátku října. Po úderech Izrael uvedl, že při této akci dosáhl svých cílů a varoval Írán, aby nesahal k odvetě. Írán uvedl, že jeho protivzdušná obrana většinu izraelských útoků úspěšně odrazila a způsobené škody jsou pouze „omezeného rozsahu“. Vysoce postavený činitel vlády amerického prezidenta Joea Bidena uvedl, že izraelský úder byl přiměřený a měl by představovat konec vzájemných útoků mezi oběma zeměmi.

Podíl
Exit mobile version