Komerční prezentace Aktual.: 26.09.2024 13:13

Praha – Opoziční hnutí ANO podpoří všechny legislativní úkony, které umožní co nejrychleji využívání systémů používaných před digitalizací stavebního řízení. Na dnešní tiskové konferenci to řekl stínový premiér Karel Havlíček. O tom, že úředníci na stavebních úřadech dostanou možnost vrátit se k daným systémům a souběžně s tím se bude dál pracovat na nových digitalizovaných systémech spuštěných od 1. července, informoval ve středu ministr dopravy Martin Kupka (ODS).

Místopředseda občanských demokratů dostal digitalizaci stavebního řízení na starost po návrhu na odvolání ministra pro místní rozvoj a vicepremiéra pro digitalizaci. Ten má podle představ premiéra Petra Fialy (ODS) skončit k 30. září. Kupka vládě předloží do 16. října další plán, jak bude v digitalizaci postupovat.

Fiala podle ANO nese přímou a jednoznačnou odpovědnost za krach digitalizace stavebního řízení a za miliardové škody, které se tím způsobily. „Hledání viníka pouze v neschopném ministru Bartošovi je alibismus nejhlubšího zrna,“ míní Havlíček. V dopise, který stínová vláda adresovala premiérovi, podle něj ANO navrhovalo přesunutí agendy z ministerstva pro místní rozvoj na Dopravní a energetický stavební úřad (DESÚ). Fiala podle Havlíčka nereagoval.

ANO podporuje záměr ministra Kupky umožnit návrat k situaci před 30. červnem. „Aby nemusela být zjednodušeně řečeno povinná digitalizace. Jsme připraveni okamžitě podpořit všechny legislativní úkony, které toto umožní v nejrychlejším možném režimu,“ řekl Havlíček. S profesními svazy a stavebnickým sektorem chce opoziční hnutí pokračovat v revizi stavebního zákona.

Podle Kupky není v současnosti možné využívat všechny funkce digitalizace stavebního řízení. Přesvědčila ho o tom i analýza vypracovaná zástupci čtyř ministerstev představená minulý týden na jednání vlády. Podle té by systém digitalizovaného stavebního řízení mohl být v přijatelném stavu odhadem za 12 až 18 měsíců, a to po zapojení zhruba 50 lidí a zvýšení sumy na vypracování o 200 až 300 milionů korun. Do odhadu přitom není započítaná doba na další soutěže, které mohou trvat minimálně šest měsíců.

„Vznikne legislativní návrh, který umožní, aby se úředníci na jednotlivých úřadech mohli také vrátit ke svým známým nástrojům, jako je Vita a další, které jim umožňovaly opravdu komfortní spravování jednotlivých podání,“ řekl ve středu Kupka. To by podle něj mohlo urychlit vydávání stavebních povolení.

Stínový ministr dopravy Martin Kolovratník uvedl, že očekává, že vláda opozici osloví a vysvětlí své legislativní řešení. Hnutí ANO by je pak bylo ochotné projednat v takzvané devadesátce, tedy ve zrychleném jednání.

Schválení v devadesátce, tj. podle paragrafu 90 jednacího řádu Sněmovny, znamená, že by Sněmovna o zákonu či novele rozhodla už v prvním kole bez projednání ve výborech a využití dvouměsíční lhůty na jeho projednání. Schvalovala by normu na schůzi, která by se mohla opět uskutečnit nejdříve pět dnů od jejího svolání, pokud by se proti tomu nepostavily nejméně dva kluby nebo 50 poslanců.

Poslanci by v tomto zrychleném režimu nemohli navrhovat věcné změny vyjma legislativních oprav či data účinnosti. Senát by pak mohl normu posoudit ve zkráceném jednání místo měsíce. Stejně tak prezident Petr Pavel by nemusel s případným podpisem novely čekat 15 dnů, které na rozhodnutí o zákonech má.

ANO: Digitalizace zdravotnictví vázne, klíčové prvky byly odsunuté na rok 2026

Digitalizace vázne podle hnutí ANO také ve zdravotnictví. Klíčové prvky mají fungovat až od roku 2026. Mobilní aplikace EZKarta nenaplila očekávání. Na dnešní tiskové konferenci stínové vlády to řekl poslanec Kamal Farhan (ANO). Vyjádření ministerstva zdravotnictví (MZd) ČTK zjišťuje. V srpnu ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) avizoval, že od roku 2026 by měly fungovat elektronické žádanky na vyšetření a elektronické záznamy pacienta, které budou moci zdravotnická zařízení mezi sebou sdílet.

„Zákon o elektronizaci připravil (ministr za ANO) Adam Vojtěch, platit začal v roce 2022. Jediné, co měl Válek udělat, bylo elektronizaci zprovoznit,“ řekl Farhan. Doplnil, že je to i součástí programového prohlášení vlády.

Letos v lednu ministerstvo v návrhu novely zákona o elektronizaci zdravotnictví předpokládalo, že budou e-žádanky a záznam pacienta fungovat od roku 2025. Projekty elektronizace zdravotnictví jsou financované z evropských peněz prostřednictvím Národního plánu obnovy.

Od příštího roku by měl Státní ústav pro kontrolu léčiv evidovat výši doplatků, které lidé platí v lékárnách. Po dosažení ochranného limitu by je pak platit nemuseli, v současné době jim je zdravotní pojišťovna vrací zpětně na účet nebo složenkou. Sami pacienti pak informaci neuvidí v EZKartě, ale na webu nebo v aplikaci eRecept.

Mobilní aplikace EZKarta vznikla z aplikace Tečka, kterou vytvořilo MZd pro evidenci a prokazování výsledků testů a očkování proti covidu-19. V mobilech ji v březnu 2024, kdy ji ministerstvo změnilo na EZKartu, mělo zhruba dva miliony lidí. Kromě covidových informací nově zobrazuje i očkování hrazená z veřejného zdravotního pojištění od roku 2010 a všechna ostatní od roku 2023. Spuštění této a dalších jejích funkcí, které ale zatím nemá, MZd slibovalo od srpna 2022.

Zákon o elektronizaci zdravotnictví měl umožnit hlavně zabezpečené předávání dat mezi lékaři, nemocnicemi a pacienty. Fungovat by tak měl například registr, v němž si lékař bude moci ověřit, zda nemá pacient ze zdravotních důvodů omezeno držení zbraně nebo řízení automobilu. Vznikne také takzvaný emergentní záznam, v němž si bude moci najít vybrané údaje o pacientech zdravotnická záchranná služba. V současné době je návrh na změnu zákona po připomínkovém řízení, jeho platnost je navržená od roku 2025.

ANO se o případném vyvolání hlasování o nedůvěře vládě poradí na klubu

Opoziční hnutí ANO probere na poslaneckém klubu, zda se připojí ke snaze dalšího opozičního subjektu SPD vyvolat ve Sněmovně hlasování o nedůvěře vládě. Na dotaz ČTK to dnes na tiskové konferenci řekl první místopředseda ANO a stínový premiér Karel Havlíček. K vyvolání hlasování je potřeba 50 podpisů poslanců,

Předseda SPD Tomio Okamura ve středu České televizi řekl, že chce vyslovit vládě v souvislosti s aktuální krizí kabinetu nedůvěru. „Právě při tom hlasování by se ukázalo, zdali Fialova vládní pětikoalice má ve Sněmovně vůbec sílu pokračovat dál,“ uvedl. SPD má 20 poslanců, ANO 71.

Podle Havlíčka klub ANO záležitost probere. Problémy vlády se podle něj kumulují a vymykají kontrole. Hovořil například o rozšíření emisních povolenek na domácnosti, nákupu předražených plynovodů nebo nynější „blamáži“ s digitalizací stavebního řízení. Kritizoval také premiéra Petra Fialu (ODS) za způsob odvolání vicepremiéra a ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti). „Pan ministr Bartoš je neschopný manažer, ale není gauner, a to se mělo jednoznačně v tomto zohlednit,“ dodal Havlíček.

„Toto samo o sobě už by bylo na to, aby jakákoli vláda za normální situace si sama řekla o důvěru. Vláda k tomu bude mít příležitost například při schvalování rozpočtu. My se poradíme, jestli do toho ještě vstoupíme nějakým dalším krokem, ale o tom musí rozhodnout poslanecký klub,“ uvedl.

Vzhledem ke sněmovní koaliční většině je pravděpodobné, že pokus o svržení kabinetu by nebyl úspěšný. Fialova vláda by mu čelila počtvrté. Koalice má 108 poslanců, v případě odchodu Pirátů z vlády pak 104. Opoziční ANO a SPD mají dohromady 91 mandátů. Nezařazeným je Ivo Vondrák, bývalý poslanec ANO.

Končící šéf Pirátů Bartoš řekl, že očekává, že Piráti odejdou z vlády jako celek. Ministr zahraničí Jan Lipavský už dal najevo, že pokud se Piráti rozhodnou opustit vládu, podá demisi, současně by ale skončil i ve straně. Má totiž výhrady k interpretaci vládnutí, která zazněla na úterní tiskové konferenci Pirátů. V médiích se už objevily úvahy, že Lipavský by mohl ve vládě pokračovat jako nestraník za jinou vládní stranu.

„Pozice, ve které je, mu vyhovuje, líbí se mu, baví ho, čemuž rozumím. Ale také si musí uvědomit, že se tam nedostal díky své píli, pracovitosti, schopnostem, ale protože Piráti na něj ukázali a nikoho jiného v dané chvíli neměli,“ řekl Havlíček. Úvahy o setrvání ve vládě jakožto nestraník či člen jiné strany považuje za dokreslení zmaru nejen Pirátů, ale celé vlády.

Podíl
Exit mobile version