Komerční prezentace Aktual.: 23.09.2024 17:40
Praha – Odhad pojištěných škod následkem povodní, která zasáhly Česko minulý týden, stoupl o více než dvě miliardy korun na 19,3 miliardy korun. Roste zejména odhad škod za podnikatelská pojištění, který již činí 61 procent z celku. Pojišťovny mají nahlášeno 49.700 pojistných událostí za 8,4 miliardy Kč. ČTK o tom dnes informovala Česká asociace pojišťoven.
Podle údajů pojišťoven se tak zřejmě jedná o druhou největší katastrofu od vzniku ČR v roce 1993. Více škod způsobily jen rozsáhlé povodně, které zasáhly Česko v srpnu 2002. Za ně pojišťovny vyplatily 36,7 miliardy Kč. S odstupem následovaly povodně na Moravě v roce 1997 s deseti miliardami, povodně v Čechách v roce 2013 se 7,5 miliardy Kč a tornádo na jižní Moravě z června 2021 s 3,3 miliardy Kč.
Kooperativa k dnešnímu poledni evidovala z povodní a vichřice v minulém týdnu přes 8490 škod, odhad jejich výše dosáhl 1,89 miliardy Kč. Téměř 40 procent nahlášených škod je z Moravskoslezského kraje, nejvíce v okresech Bruntál, Karviná, Ostrava-Město a Opava. Postupně podle mluvčího Milan Káni přibývají škody i z Olomoucka, a okresů Frýdek-Místek a Uherské Hradiště. Škodám dominují vytopené domy a domácnosti. Likvidátoři ukončili 1382 pojistných událostí a klientům včetně záloh pojišťovna vyplatila 58 milionů Kč. Káňa očekává, že v tomto týdnu již škody takovým tempem přibývat nebudou.
Pouze výjimečně hlásí podle pojišťovny Pillow škodu i klienti, kteří nemají riziko povodní a záplav pojištěno. „Každý druhý byt má zahrnuto riziko povodně. Majitelé rodinných domů jsou opatrnější a riziko velké vody si sjednaly dvě třetiny z nich,“ uvedl produktový expert pojišťovny Martin Podávka. U rodinných domů bývá důvodem nepojištění povodně vyšší cena u nemovitostí ležících v rizikovější zóně nebo dokonce nemožnost pojištění ve vysoce rizikových oblastech. V případě bytů riziko povodně nesjednávají lidé s bytovými jednotkami ve vyšších patrech. „Někdy ale zapomínají na svůj majetek ve sklepech, společných prostorech jako jsou kolárny a také na svůj podíl na společných prostorách bytového domu,“ podotkl.
Pojišťovny upozorňují na to, že velmi důležité je, aby klienti zamezili vzniku dalších škod. Pokud například mají lidé poškozenou střechu, je třeba ji zakrýt alespoň provizorně plachtou, aby se při dalším dešti devastace domu nezvyšovala. „S úklidem a opravami není nutné čekat až na příchod pracovníka pojišťovny. Začněte uklízet hned, ale ještě předtím poškozené a zničené věci vyfotografujte, klidně na mobilní telefon,“ uvedl ředitel oddělení likvidace pojistných událostí Slavia pojišťovny Miroslav Novák.