Komerční prezentace Aktualizace: 7.07.2024 08:45

Praha – Zájem o letní dětské tábory je letos podle Asociace dětské rekreace zhruba stejný jako loni, letos za ně ale rodiče oproti loňsku zaplatí o pět až sedm procent víc. Na sportovní tábory nicméně přispívá většina zdravotních pojišťoven, z ankety ČTK vyplývá, že loni poskytly přes 93,3 milionu korun. Některé pojišťovny přispívají až 1500 korunami, což je šestina průměrné ceny za dvoutýdenní pobyt. Česká rada dětí a mládeže (ČRDM) upozornila na to, že v ČR ubývá míst pro letní stanové tábory.

Během prázdnin pojede na tábor asi 250.000 dětí, nejoblíbenější jsou tábory tematické a u moře, řekl předseda asociace Miroslav Topinka. ČRDM doplnila, že obsazování letošních táborů začalo už koncem ledna a zájem o ně každoročně roste. „Dnes nás na tábory jezdí třeba dvakrát víc v celém Česku, než nás jezdilo před 20 lety,“ řekl předseda rady Aleš Sedláček.

Průměrná cena za týdenní pobyt je podle asociace 5500 korun, za dva týdny zaplatí rodiče 9000 korun. Největší podíl ceny tvoří pracovní síla, zejména kuchaři a vedoucí, doplnil Topinka. Také rada potvrdila, že tábory zdražily, rodiče si připlatí především za umělecké či technické tábory. „Na cenu tábora má zásadní vliv, zda se o děti na táboře starají dobrovolníci, nebo placení vedoucí, významnou částí ceny je také typ ubytování, nebo zda organizace využívá své táborové základny,“ uvedl Ondřej Šejtka, ředitel ČRDM.

Pokud rodiče pošlou děti na sportovně zaměřený tábor, mohou u většiny zdravotních pojišťoven požádat o příspěvek, který se pohybuje od 500 do 1500 korun za pobyt. Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) příspěvky na letní tábory neposkytuje, přispívá například pojišťovna RBP. „V loňském roce o něj (příspěvek na tábor) zažádalo 5260 rodičů, kterým jsme přispěli celkovou částkou téměř osm milionů korun,“ řekl mluvčí RBP Ivo Čelechovský.

Stejnou částkou přispívá Česká průmyslová zdravotní pojišťovna. Loni u ní příspěvek na letní tábor čerpalo 46.145 dětí, průměrná částka příspěvku byla 1310 korun. Celkově pojišťovna na tábory v uplynulém roce vyplatila 60,5 milionu korun. Sportovní tábory podporuje také Zaměstnanecká pojišťovna Škoda, a to ve výši 700 korun. Loni poskytla 9364 příspěvků ve výši 6,4 milionu korun.

Vojenská zdravotní pojišťovna ČR vyplácí maximálně 1000 korun jednou ročně. Loni na sportovní a ozdravné pobyty vyplatila VOZP přes 11,5 milionu korun. Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR přispívá 500 korun na sportovní pohybový pobyt během letních prázdnin, peníze poskytla 13.896 pojištěncům.

Sedláček upozornil na to, že v Česku ubývá míst, kde lze organizovat stanové tábory. Kvůli suchu, těžbě dřeva nebo kůrovcové kalamitě zanikne podle ČRDM každý rok až 100 vhodných míst pro pořádání stanových táborů.

Vytvářet nová místa komplikuje dosavadní znění vodního zákona, který umožňuje v záplavových zónách zřizovat jen takové tábory, které na daných místech historicky existovaly. Zrušit podmínku navrhoval například poslanec KDU-ČSL David Šimek, návrh ale vyvolal nesouhlas jiných poslanců, kteří varovali hlavně před možnými následky na bezpečnost a životy dětí.

„My tady nevoláme po tom, aby vznikala místa tam, kde hrozí skutečné nebezpečí, ale například v sousedství toho, kde už se táboří,“ uvedl Sedláček.

Podle informací rady dětí a mládeže ministerstvo životního prostředí připravuje vyhlášku, která by měla umožnit vznik tábořišť i v záplavových oblastech.

 

Podíl
Exit mobile version