Aktualizace: 17.01.2024 12:34
Praha – Zvýšení daně z nemovitostí, které platí od začátku roku, se do konečných cen nájmů v bytech promítne minimálně. V bytě o rozloze 60 metrů čtverečních by roční navýšení mělo činit od 200 do 800 korun v závislosti na lokalitě. V procentuálním vyjádření to může znamenat zvýšení nájmů v rozmezí od 0,5 do jednoho procenta. ČTK to sdělili zástupci Asociace nájemné bydlení (ANB). Důvodem pro minimální navýšení nájmů je podle nich to, že pronajímatelé nebudou ochotni akceptovat zvýšení daně z nemovitosti jako svůj čistý náklad. Dalším důvodem může být také to, že většina obcí ke zvýšení daně u rezidenčních nemovitostí po 1. lednu nepřistoupila.
„Je pravda, že nastavení daně z nemovitosti patřilo v České republice ve srovnání s nejvyspělejšími zeměmi světa k nejnižším. V tomto ohledu lze považovat její zvýšení za férové. Dlouho se o této možnosti mluvilo a lze říct, že všichni na trhu s bydlením s jejím zvýšením počítají. Je potřeba si ovšem uvědomit, že u nájemních bytů je daň z nemovitosti pro majitele náklad, který se zcela jistě projeví v ceně nájmu,“ uvedl viceprezident ANB a ředitel Správy investic a nemovitostí Jakub Vysocký.
Sazba daně z nemovitosti se od nového roku zvýšila až o 80 procent. Zároveň se pro výpočet daně zavádí inflační koeficient, který v příštích letech zohlední vývoj cenové hladiny. Schválený konsolidační balíček, jehož je zvýšení daně z nemovitostí součástí, také mění zdanění některých druhů pozemků. Například majitelé některých garáží kvůli tomu budou muset v lednu podat daňové přiznání. Zákon také dává obcím možnost daň z nemovitosti na svém území snížit, když mohou nově uplatnit i místní koeficient v rozmezí 0,5 až 0,9. Pokud žádný koeficient nestanoví, počítá se jeho hodnota jako jedna.
Podle údajů Finanční správy zvýšení daně z nemovitosti pomocí místního koeficientu letos využilo víc obcí než loni. Letos si koeficient nestanovilo 5416 obcí, včetně měst a městských částí, loni jich bylo o 67 víc. Žádná obec nevyužila možnost daň z nemovitosti pomocí místního koeficientu snížit. Podle zástupkyně komunikace Svazu měst a obcí Alexandry Kockové se ale ještě na podzim minulého roku většina obcí nerozhodla zvyšovat daň z nemovitostí u rezidenčních nemovitostí. Nebyly si totiž jisté, jak by zvýšení mohlo obyvatele finančně zatížit. Řada obcí ale zvýšila místní koeficient u komerčních ploch. Vzhledem k tomu, že zákon platí teprve od Nového roku, podle Kockové zatím nejsou k dispozici žádné informace, zda obce ke zvýšení daně z nemovitostí u rezidenčních budov do budoucna přistoupí.
Z analýzy realitního portálu UlovDomov.cz vyplývá, že ve čtvrtém čtvrtletí minulého roku činil průměrný nájem v ČR 16.576 korun, mezičtvrtletně i meziročně klesl o čtyři procenta. Ceny za pronájem meziročně vzrostly v nejvíce případech o jedno až šest procent. Některé dispozice bytů, případně byty v některých krajských městech, z průměru ale vybočovaly.