Aktualizace: 21.02.2024 12:36

Londýn – Zakladatel WikiLeaks Julian Assange se ani dnes neúčastní slyšení u londýnského vrchního soudu, podle příspěvku WikiLeaks na síti X má vážné zdravotní potíže. V druhý a poslední den procesu se Assangeovi advokáti snaží přesvědčit dvojici soudců, že rozhodnutí o jeho vydání ke stíhání ve Spojených státech si zaslouží další přezkoumání. Zástupci americké vlády argumentují, že USA by měly Assange stíhat za špionáž a že jeho obvinění není politicky motivované, nýbrž založené na důkazech a vládě práva.

Dvaapadesátiletý Australan čelí v USA 18 obviněním, z toho 17 za špionáž. Podle zástupce Spojených států Assange „ohrozil strategické národní bezpečnostní zájmy USA“ a vystavil riziku jednotlivce, jejichž jména figurují v uniklých dokumentech a na videích, píše agentura Reuters.

WikiLeaks s Assangem v čele zveřejnila miliony dokumentů, včetně řady utajovaných zpráv souvisejících s válkou, špionáží a korupcí. V roce 2010 se například na WikiLeaks objevilo video pořízené z amerického vojenského vrtulníku, jež zachycovalo zabíjení civilistů v Bagdádu. O několik let později server informoval o amerických odposleších francouzských prezidentů Jacquesa Chiraka, Nicolase Sarkozyho a Françoise Hollandea a v roce 2017 zveřejnil tisíce dokumentů o praktikách americké kybernetické špionáže.

Stíhaný vydavatel, aktivista a programátor má řadu podporovatelů, kteří i dnes protestovali před budovou londýnského soudu. V úterý se za Assange postavily desítky europoslanců nebo německých poslanců, především z liberálněji a levicově založených politických stran, kteří se odvolávali na svobodu médií a potenciálně problematické okolnosti Assangeova uvěznění v USA, které by podle nich u něj mohlo vyvolat sebevražedné sklony.

K Assangeově „návratu domů“ vyzval dnes australský premiér Anthony Albanese. Svůj apel podle stanice Al-Džazíra, která cituje jeho prohlášení, nadnesl v rozhovorech na „nejvyšších úrovních“ s britskými i americkými zástupci. „Svůj pohled jsem vyjevil velice jasně, jak veřejně, tak mezi čtyřma očima. Co je moc, to je příliš. Je načase, aby se vrátil domů,“ uvedl australský premiér.

Assangeovi v USA hrozí vězení v délce až 175 let. Americká vláda ale podle BBC hovoří o nižším potenciálním trestu odnětí svobody, a to na období mezi čtyřmi a šesti lety.

Podíl
Exit mobile version