Aktual.: 23.11.2024 15:58
Washington/Jeruzalém – O zajištění bezpečnosti jednotek OSN v Libanonu, zoufalé humanitární situaci v Gaze a o propuštění rukojmích držených hnutím Hamás dnes hovořil americký ministr obrany Lloyd Austin se svým izraelským protějškem Jisraelem Kacem. O telefonátu obou politiků informovalo americké ministerstvo obrany v tiskové zprávě. Austin také potvrdil pevný závazek Spojených států vůči bezpečnosti Izraele.
Austin v telefonátu zdůraznil, že je důležité zajistit bezpečnost jednotkám libanonské armády a Prozatímním jednotkám OSN v Libanonu (UNIFIL). Libanonská armáda se bojů mezi Izraelem a militantním hnutím Hizballáh neúčastní, přesto několik jejích vojáků za poslední měsíce při izraelských útocích zahynulo. Několik vojáků jednotek UNIFIL bylo zraněno při různých incidentech jak izraelskou armádou, tak bojovníky Hizballáhu.
Šéf Pentagonu zopakoval, že Spojené státy vyvíjejí snahu o diplomatické řešení konfliktu v Libanonu, které by umožnilo návrat izraelských a libanonských civilistů do svých domovů. Kvůli pravidelnému raketovému ostřelování ze strany Hizballáhu evakuovala izraelská vláda před více než rokem asi 60.000 obyvatel z příhraničních oblastí na severu Izraele. Každodenní izraelské údery na území Libanonu vyhnaly ze svých domovů přes 1,2 milionu obyvatel v celé zemi.
Ministr izraelskou vládu také vyzval, aby „pokračovala v krocích, které zlepší zoufalé humanitární podmínky v Pásmu Gazy“ Izraelská válka proti Hamásu podle úřadu OSN pro palestinské uprchlíky UNRWA vysídlila přibližně 1,9 milionu obyvatel Pásma Gazy z celkového počtu 2,15 milionu. UNRWA v pátek také uvedla, že v podstatě celá populace Pásma Gazy potřebuje v situaci hrozícího hladomoru humanitární pomoc. Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena v říjnu vyzvala Izrael, aby zvýšil přísun potravin a další nouzovou pomoc do Pásma Gazy, a stanovila mu za tím účelem 30denní lhůtu. Podle prohlášení několika mezinárodních humanitárních organizací naplnil Izrael z 19 amerických požadavků částečně jen čtyři.
Austin dále zdůraznil, že Spojené státy trvají na propuštění všech rukojmích držených Hamásem, včetně amerických občanů.
Nynější válka v Pásmu Gazy začala poté, co bojovníci teroristického hnutí Hamás a dalších palestinských ozbrojených skupin loni 7. října zaútočili na jih Izraele. Zabili přitom na 1200 lidí, převážně civilistů, a dalších zhruba 250 rukojmích unesli do úzkého pobřežního pásma.