Autofotka týdne: Půlka rallyové škodovky dorazila do Prahy

0
40

Rallyová fabia je podélně rozříznutá, díky čemuž je vidět kompletní vnitřek včetně motoru. Neobvyklý řez vozu vznikl v roce 2007 pro reklamní účely.

„Postarala se o něj londýnská společnost Asylum, která se dlouhodobě zabývá výrobou modelů a speciálních efektů pro filmový průmysl,“ popisuje PR manažer Petr Vurbs. „Aby mohla rozříznout celý závodní vůz Škoda Fabia WRC, vyrobila společnost obří kruhovou pilu, jejíž čepel měla průměr 4 metry, vážila 750 kilogramů a při řezání automobilu dosáhla rychlosti 112 kilometrů za hodinu.“ Kromě toho musela být vyrobena také speciální plošina, díky které pila řezala přesně tak, aby se automobil rozdělil na dvě poloviny.

„Řez vozu Škoda Fabia WRC, vyrobený pro reklamní účely, byl během let vystavován na mnoha místech světa,“ dodává Vurbs.

Závodní vůz Škoda Fabia WRC, jehož řez vyvezli z depozitáře mladoboleslavského muzea, má za sebou bohatou závodní historii. Na začátku milénia s ním závodil český závodník rally Jan Kopecký, mimo jiné mistr světa 2018 v kategorii WRC-2. V roce 2005 pak tento závodní automobil posloužil pro komerční účely známé značce Shell, která se na něm rozhodla demonstrovat účinky jednoho ze svých motorových olejů. Nestačilo jí ale rozříznout „pouze“ motor a v reklamě ukázat, že je díky oleji čistý. Nechala rozříznout rovnou celý automobil.

Fabia WRC není jediným závodním exponátem, který bude k vidění na Pankráci. Z muzea značky dorazil také soutěžní Favorit, za jehož volantem řádil legendární Emil Triner.

Vystavený kousek z roku 1994 váží 750 kilogramů. Čtyřválcová třináctistovka s výkonem 76 kW (103 koní) rozjede rallyového favorita na 210 km/h.

Mezi několika desítkami automobilů a motocyklů bude na výstavě jménem „Škoda: česká automobilová legenda přijíždí!“ k vidění například jeden z prvních vozů mladoboleslavské automobilky z roku 1905, nebo vůz Škoda Enyaq iV, ve kterém jezdil Papež František při své návštěvě Slovenska v roce 2021. Výstava oficiálně otvírá 6. března, škodovky budou v Arkádách k vidění do 26. března.


Seber minci pro Megahru

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno