Autofotka týdne: Stát prodává lamborghini. Zabavený supersport nabízí lacino

0
17

Žlutý huracán byl zajištěný Policií ČR v trestním řízení. „To neznamená, že je auto kradené. Většinou jde o zabavený majetek z hospodářské trestné činnosti, jako jsou různé podvody nebo krácení daní,“ vysvětluje ministerstvo vnitra na Twitteru. A dodává, že peníze z prodeje pak slouží k odškodnění poškozených. Inzerát zde

Podle údajů ze specifikace vozu jde o auto, které bylo do Česka dovezené jako ojetina. První registrace měla proběhnout v březnu 2020, do českého registru se ovšem žlutý huracán dostal až v červenci 2021. Jde o faceliftované provedení EVO, které Lamborghini představilo v roce 2019. Model Huracán představila Sant´Agaty Bolognese v roce 2014.

Vůz s vyvolávací cenou 4 984 000,00 Kč má najeto 15 730 km a STK je platná ještě rok (do 2. března 2024). Výčet poškození je krátký: „poškrábaná přední kapota, vada laku za pravým předním světlem, sedadlo řidiče zašpiněné od užívání, sedadlo spolujezdce poškozený sedák“. Auto bylo v listopadu loňského roku na pravidelné servisní kontrole.

Organizace Centrum zajištěných aktiv Ministerstva vnitra ČR (Cenza), která prodej zajišťuje, uvádí, že je možný odpočet DPH. Cenza prodává automobily, počítače, mobilní telefony, televizory, stavební stroje, elektrické nářadí, výrobní zařízení a další. Pokud se vám žluté lamborghini nehodí, nabízí Cenza aktuálně kupříkladu dvě lodě, dva obrazy, dámské hodinky nebo dětské tepláky.

„Lamborghini Huracán nabídnuté do aukce státem je opravdová rarita a tomu odpovídá i vyvolávací cena 5 milionů, která představuje zhruba dvě třetiny tržní hodnoty tohoto supersportu,“ komentuje Jan Vavřík, mluvčí online prodejce Carvago. „Více než 70 procent všech ojetých huracánů v Evropě má najeto méně než 30 tisíc kilometrů a ceny se pohybují od 5 do 12 milionů korun dle roku výroby a specifikace. Pro porovnání, za loňský rok se jich v Česku prodalo 9, zatímco v domovské Itálii 53, kdy jedno z nich bylo i pro našeho zákazníka. Už jen pojištění přepravy z Německa do Itálie stálo stejně jako ojetá Škoda Fabia první generace.“

Ministerstvo vnitra tradičně draží auta zabavená z trestné činnosti. V loňském roce si ovšem ponechala italský supersport Ferrari 458 Italia, který zařadila do služby k policii. „Vozidlo pochází z trestné činnosti, nyní bude sloužit ve prospěch státu,“ komentovalo ministerstvo svůj krok. „Vozidlo bude nasazeno proti těm nejagresivnějším řidičům českých dálnic, při pronásledování odcizených vozidel nebo při dohledu v místech hlášených tuningových akcí,“ uváděla policie.

Zuřící býk

Huracán má uprostřed, za zády dvoumístného kokpitu uložený 5,2itrový atmosférický vidlicový desetiválec s výkonem 449 kW (610 koní), který jej rozjede až na 325 kilometrů v hodině.

Zrychlení z nuly na stovku umí italský supersport za 3,3 sekundy. V tomto konkrétním případě jde o provedení s pohonem zadních kol, které má oproti obvyklejší verzi s pohonem obou náprav o dvacet koní méně a o 0,4 sekundy pomalejší sprint na stovku. Pohonná jednotka posílá 560 Nm točivého momentu přes sedmistupňovou dvouspojkovou automatickou převodovku.

Prostorový hliníkový rám vozu je doplněn prvky z plastu vyztuženého uhlíkovými vlákny (CFRP). Mechanicky je huracánu blízké Audi R8, jehož výroba letos končí. Huracán vydrží v nabídce do konce roku 2024, kdy jej nahradí nástupce, pravděpodobně s hybridizovaným pohonem.

Jméno modelu už tradičně čerpá z historie španělské koridy. Huracán byl odvážný a útočný býk, který žil ve druhé polovině 19. století.

Auto pro každý den

Podle Jiřího Mičánka, který ve svém závodním týmu provozuje tři okruhové huracány v nejnovější specifikaci EVO2, je italský supersport skvělá volba třeba i ve srovnání s Ferrari. „Je to hodně exotické auto, rozhodně jej nepotkáte tak často jako právě třeba ferrari. Pro mě je z tohoto pohledu výjimečnější,“ komentuje pro iDNES.cz.

Ultimátní supersport od Lamborghini velebí i za jeho jízdní vlastnosti. „I když nevypadá, tak se s ním dá jezdit v podstatě každý den. V případě tohoto kusu bude limitující jen to, že to není čtyřkolka, na hory bych s ním raději nejezdil,“ říká se smíchem.

Pětimilionová cena, kterou stát stanovil, přijde Mičánkovi adekvátní. „Rozhodně se to auto nenabízí pod cenou. Záležet bude na konkrétním stavu a historii toho auta.“

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno