Novým šéfem Škody má být manažer z Porsche

0
58

Týdeník Škodovácký odborář v únoru uvedl, že ve hře o šéfa Škody je devět uchazečů. Automobilwoche před zhruba týdnem napsal, že v užším výběru jsou již jen dva kandidáti, nyní uvedl, že vítězem výběru se stal Zellmer. „Shodně to uvádí několik zdrojů,“ napsal magazín.

Vládci Škody

Přehled předsedů představenstva Škody Auto od vstupu VW

 • Ludvík Kalma, 1991-1996
 • Vratislav Kulhánek, 1997-2004
 • Detlef Wittig, 2004-2007
 • Reinhard Jung, 2007-2010
 • Winfried Vahland, 2010-2015
 • Bernhard Maier, 2015-2020
 • Thomas Schäfer, 2020-2022

„Žádné spekulace týkající se personálního obsazení pozice předsedy představenstva nekomentujeme,“ říká pro iDNES.cz vedoucí komunikace podniku značky Tomáš Kotera. Personální změny odmítá komentovat také značka Volkswagen. 

Deník Handelsblatt, který je obvykle velmi dobře informovaný o dění uvnitř koncernu VW, uvádí, že oficiálně má být jméno nového šéfa Škody oznámeno v pondělí. A také podle dalších německých médií je Zellmerovo jmenování velmi pravděpodobné. 

Magazín Business Insider v březnu informoval, že Zellmer je nejslibnějším ze dvou kandidátů na post v čele Škody. 

Podle neoficiálních informací se rozhodovalo mezi dvěma kandidáty, původně měl být nový šéf české značky vybrán už v průběhu března. Finální rozhodnutí se tedy o něco zpozdilo, automobilka ovšem už dříve uvedla, že jméno nástupce Thomase Schäfera oznámí v dubnu.

Německý manažer působil 23 let ve vrcholových pozicích u značky Porsche. K automobilce nastoupil v roce 1997, postupně střídal pozice zabývající se prodejem a marketingem. V letech 2010 až 2015 vedl německé zastoupení Porsche, následně zastával stejnou pozici v severní Americe.

Od září 2020 je členem představenstva značky Volkswagen zodpovědným za prodej, marketing a poprodejní služby. Pokud vedení Škody převezme, bude to už druhý manažer původem od Porsche, od stuttgartského výrobce sportovních aut (též patří do skupiny VW) přišel do Mladé Boleslavi také předchůdce Thomase Schäfera Bernhard Maier. 

Aktuální šéf Škody Thomas Schäfer od léta převezme právě vedení celé značky Volkswagen. Více čtěte zde. 

Předseda představenstva Škody Auto Thomas Schäfer

Schäfer ve vedení značky nahradí od 1. července příštího roku Ralfa Brandstättera, který se přesune do představenstva celého koncernu a dostane na starost čínské aktivity skupiny. Od prvního srpna 2022 bude Thomas Schäfer také členem představenstva koncernu VW.

Do čela české automobilky přišel 3. srpna 2020, z funkce tak odejde téměř po dvouletém působení. V březnovém rozhovoru s deníkem Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) uvedl, že chce, aby si mateřský koncern Volkswagen vybral pro vybudování továrny na automobilové baterie Českou republiku. Schäferovu podporu označil FAZ za dárek na rozloučenou.

Klaus Zellmer

Kariéra

 • Působil jako manažer na různých pozicích 23 let u automobilky Porsche.
 • Zellmer (54) je od září 2020 šéfem prodeje, marketingu a poprodejních služeb automobilky Volkswagen. 
 • V roce 1994 začínal kariéru jako projektový manažer v Institutu pro automobilový průmysl (IFA) v Nürtingenu. 
 • V roce 1997 nastoupil do automobilky Porsche, kde působil postupně jako asistent představenstva, oblastní a projektový manažer, vedoucí marketingu a v letech 2010 až 2015 byl šéfem představenstva tohoto stuttgartského výrobce sportovních aut. 
 • Od roku 2015 do roku 2020 byl šéfem zastoupení značky ve Spojených státech.
 • Narodil se v roce 1967 ve Stuttgartu. Vystudoval obchodní administrativu na Vysoké škole aplikovaných věd v Nürtingenu. Absolvoval studijní stáže v Británii, Francii a Spojených státech.
 • Po Bernhardu Maierovi, který byl předsedou představenstva Škody Auto v letech 2015 až 2020, by Zellmer byl druhým šéfem mladoboleslavské automobilky, který původně působil jako vrcholový manažer u Porsche.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno