Přelomový ford má narozeniny. Třicátin se uznávané Mondeo nedožilo

0
54

Model střední třídy, který automobilka uvedla na trh 8. ledna 1993, se stal úspěšným nástupcem populárního modelu Sierra. Vyvíjen byl od roku 1986 společně americkým a evropským Fordem a od Sierry se zásadně lišil, mimo jiné pohonem předních kol.

Automobil, který se v Severní Americe začal prodával s poněkud jiným designem a pod označením Contour, neměl zpočátku v Evropě příliš velký úspěch, ale již v roce 1998 se stal nejprodávanějším rodinným vozem ve Velké Británii. Mondeo mimo jiné vynikalo důrazem na bezpečnost, například bylo prvním vozem, který se od začátku výroby prodával s airbagem pasažéra ve všech výbavách.

Mondeo Man

Mondeo se za pětadvacet let stalo globálním modelem. Britové vzpomínají na svého tehdejšího premiéra Tonyho Blaira, který používal termín „Mondeo Man“, jako „muže mondea“ označoval úspěšného člověka střední třídy ze střední Anglie s vlastním domem, slušným příjmem a zajištěnou rodinou.

Mondea existují ve čtyřdveřovém provedení sedan, pětidveřovém hatchback a pětidveřovém kombi. Zákazníci mohli zvolit i verzi s pohonem všech čtyř kol či s automatickou převodovkou. Mondea byla nabízena s řadou benzínových motorů Duratec, nepříliš povedené dieselové motory byly od druhé generace nahrazeny novými motory Duratorq.

Mondeo se v Evropě vyrábělo až do loňského roku, kromě Belgie i ve Španělsku a v Rusku. Tato kdysi vlajková loď evropského zastoupení značky Ford se vyráběla ve čtyřech generacích. V Číně byla loni představena pátá generace, která se však nebude prodávat v Evropě ani v USA.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno