Škola karavaningu: dlouhej flám se zaběhlou kočkou a hledání placu na spaní

0
57

Neopouštějte domov bez chytrého mobilu, zásoby dat a mobilní aplikace. Na trhu existují oblíbené appky s mapou a popisy míst, kde najdete spoustu informací: vybavenost, komentáře, fotky klasických kempů i parkování na mořském útesu nebo u horského potůčku. Je třeba dát pozor na to, kde je přenocování legální – to aplikace moc neřeší.

Správné datum odjezdu

Letní sezona v červenci a srpnu bývá v kempech divoká. Celá Evropa má prázdniny a míří na jih, takže na meditaci to moc není. Zejména u vody to často bývá „dlouhej flám“. Řešením je vyrazit třeba v zimě do Španělska nebo si dát jarní či podzimní Chorvatsko. Tam je po zbytek roku velká pohoda a kempy i restaurace obsazené tak ze 30 procent i méně.

Cestovat obytňákem se dá i v zimě, hlavně pobyt v horách je v posledních letech čím dál tím víc populární. Parkovací místa najdete třeba u dolních stanic lanovek. Ale pak je třeba myslet i na správné technické vybavení na palubě. „Pokud ještě vyrážíte za sněhem, při pronájmu vozu vybírejte z obytek se zimním vybavením. Pohlídejte si, aby měl vůz nezávislé topení, které jej vyhřeje i přes noc či solární panely. Můžete tak bez omezení přejíždět za sněhovými podmínkami, jak se vám zlíbí,“ vysvětluje Mirka Frelichová z online půjčovny obytných aut Campiri.

Obhlídka nutná: Plac na přenocování si pořádně prohlédněte. V kempech není co řešit, tam bývá bezpečno, ale pokud parkujete ve vinařství nebo u restaurace, vše si musíte ohlídat sami. Nejlepší je přijet za světla, nevystavovat na odiv drahý notebook a sledovat pár hodin, co se kolem děje.

Užiteční pomocníci

  • Park4night – nejpoužívanější aplikace, taková všehochuť 
  • Camperguru – pečlivě vybraná legální a bezpečná místa pro kempování
  • StayFree – přehledná aplikace, pěkné fotky 
  • Campercontact – nejstarší, obsahuje časem prověřené lokality 
  • iOverlander – zastaralá, ale funkční appka, nabízí místa pro campery z celého světa
  • Stellplatz – nová sbírka evropských stellplatzů, včetně těch českých
  • Dokempu.cz – online průvodce, kde naleznete nejen české a slovenské tipy na kempy

Chlupatí spolucestující: Naši kočku jsme přibrali až na třetí výlet, báli jsme se. Ale jediné, co musíte zkontrolovat, je okolí místa, kde spíte, aby v dohledu nebyla rušná silnice, palouk plný hadů nebo jiné nebezpečí. 

Našeho kocoura rádi pouštíme na špacír. Ostatně jednou jsme takto, na dohled od Gibraltaru, nechali Zrzu brzy ráno proběhnout. A naplánovali si dopolední odjezd, doplnění zásob a setkání s kolegou a vanliferem Kubou. Všechno jsme měli před devátou sbalené a zvíře nikde. Čekáme, voláme, obcházíme okolí. Kolem oběda vaříme něco k jídlu, po třetí odpoledne si říkáme, kdy nastane bod zlomu a Zrzu tu necháme. 

Večer jdeme spát a doufáme, že ráno… v tom se Mistr objeví u dveří dodávky jakoby nic. Prostě svoboda! Jen si to představte na dovolené, kdy máte v ruce letenku domů na přesný čas!

Zcela jiné táboření: Myslíte, že kempy jsou pro trampy v maskáčích? To už dávno neplatí. Vznikají úžasné kempy, přibývají farmy, vinařství, restaurace, maríny a golfová hřiště, která vítají karavanisty s otevřenou náručí. Už nejde jen o přespání, ale o další zážitky. 

V Česku vznikl třeba stellplatz ve vinařství Mádl na Jižní Moravě, roztomilý Country House v Tisé, klidný resort v Radslavicích u Olomouce nebo úžasná zahrada v rezidenci Buliro v Praze.

Možností přibývá: Míst, kde můžete složit hlavu, je ale mnohem víc. Španělská i francouzská města staví parkoviště vyhrazená pro obytňáky, kde je i přípojka na vodu a výlevka na záchod. Spousta přírodních míst je v provozu i v zimě, třeba u sjezdovek. Dá se samozřejmě přespat i na odpočívadle u dálnice či jinde úplně zdarma. 

Jedno však platí pro všechny cestovatele. Základním pravidlem jakéhokoliv přenocování je respektování okolí a přírody. „Dobrou vizitkou je, když třeba máte s sebou pytle na tříděný odpad a všechno po sobě uklidíte (třeba i po někom před vámi). Vylévání užitkové vody mimo kanalizaci nebo rozdělávání ohně v místech, kde hrozí požár, je nepřípustné,“ vysvětluje Mirka Frelichová z online půjčovny Campiri.

Víťa Válka

O autorovi

Vystudoval grafický design a také sociologii. Snaží s kloubit práci a cestování. Každý rok naloží svou ženu a dvě děti do obytné dodávky a utíká za sluncem na jih. Nejčastěji do Španělska, ale cestovali i po Balkáně. I na základě jeho cest vznikl přehled prověřených místo pro kempování Camperguru (více zde).

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno