Škola karavaningu: Sport v dodávce? I na cestě stále fit!

0
51

Ten báječný pocit „post sportum“, který se dostaví po každé aktivitě, mám fakt ráda. Záplava endorfinů v cíli, jež navíc nějakou tu hodinku vydrží. No kdo by si nevytvořil návyk, že?

A jako každá závislost, i tato má své typické abstinenční příznaky. Já sama si první den říkám, nedá se nic dělat. Druhý se začínám cítit, jako bych se neosprchovala či tak něco. A třetí už jsem příjemná asi jako kopřivy a dráty. V posledních letech si totiž nějakou pohybovou aktivitu dopřávám denně, i kdyby jen půl hodinky.

Ani na cestě obytňákem se nemusíte vzdát svých sportovních vášní.

Kola, lyže, surfy, ferraty

„Naši zákazníci při pronájmu karavanu nejvíce řeší kola, tedy typy nosičů na obytném autě a možnost zabezpečení kol proti odcizení. Ve stejné míře se dotazují na řešení pro lyže. Stále více se nám objevují zákazníci, kteří provozují surfing, windsurfing nebo kiting a pro ty je pronájem obytného auta ideální volbou,” popisuje Zbyněk Janyška, obchodní ředitel online půjčovny obytných vozů Campiri.

Mezi oblíbené cíle cestovatelů v obytných autech patří i hory. “Stálicí je půjčování k cestám za ferraty a lezení po horách celkově. Výjimkou není ani rybaření. Ale v podstatě není problém s jakoukoliv aktivitou v přírodě. Asi dvakrát už jsme se zákazníky řešili i skútry. Tedy ověřování rozměrů garáže a doložitelnosti auta s takovým nákladem,” dodává Janyška z Campiri.  

Na výpravách obytňákem je takový režim sice trošku složitější, ale jak zní naše heslo – kde je vůle, tam je cesta. A co tedy doporučujeme sportovcům do domku na kolečkách?

Dva tipy na běžecké pomůcky

Jestli rádi běháte, zabalte si na cesty dvoje běžecké boty.

Pokud totiž zmoknete v létě (a běh v dešti má své kouzlo!), v autě topit nebudete a boty budou schnout ne-ko-ne-čně dlouho. A také pouzdro na mobil na paži, protože každý výběh bude znamenat novou trasu a domorodci vám anglicky často řeknou jen „sorry for my english“, což vás domů věru nenasměruje.

Skladné sportovní vybavení. U nás to byla odolná jogamatka, kvalitní běžecké boty, cyklovýbava, skládací kajak a neopren. U ostatních autopoutníků jsme viděli například slacklinu – popruh pro chůzi po provaze, sbalená je malá, natáhnete ji kdekoliv mezi dva stromy a zabaví se na ní celá rodina. TRX a podobné závěsné systémy pro posilování s vlastní vahou, nebo třeba malou boxovací hrušku.

Nabitý telefon. A v něm stažené mapy. Offline mapy! Zejména, pokud máte stejný orientační smysl jako já.

Natrénováno. Před výpravou cvičit nejoblíbenější online hodiny tak dlouho, až je umíte nazpaměť.

Disciplína. Ráno se nevyvalovat s rodinkou v posteli… Dobře, ráno se nevyvalovat s rodinkou v posteli déle než půl hodiny.

Bez výmluv. Není špatné počasí, pouze špatné oblečení! Aneb v dešti nebo sněžení netřeba lámat rekordy, ale i malý krůček z komfortní zóny vás nabije pozitivní energií.

Prostor pro sebe. A pro rodiče malých lásek to nejdůležitější, životního parťáka, se kterým si vzájemně poskytnete prostor (= převezmete úlohu babysittera).

Společné zážitky. Ideální je, pokud máte s partnerem také nějaký sportovní průsečík. Můj muž neběhá, ze mě zase zjevně nebude kajakářka. Ale kolo milujeme oba, vlastně všichni tři. Cyklistika má pro rodinu s batoletem hned několik výhod. 

Zatímco hledáme v mapě, kudy dál, dítě je připoutané v sedačce (tedy neskočí do potoka házejíc „kámen moooc daleko“, neušpiní si ruce černí od výfuku zkoumajíc další „klásné auto“). Cesta ubíhá rychleji než pěšky, poskytuje dítěti více podnětů a nám rodičům sportovní vyžití. Jako když se vyškrábeme na nesmyslně prudký a dlouhý kopec, člověk široko daleko žádný, pod námi nádherná pestrobarevná krajina španělské Extremadury, syn nadšeně volá „a teď pojedem dólůůů“. 

Tomu se hned tak něco nevyrovná!

Aneta Málková

O autorce

Spolu se svým mužem, malým synkem Adamem a psem Bondem vyráží pravidelně na delší cesty světem v obytné dodávce. 

Jejich zážitky a projekt Adamova velká cesta můžete sledovat na facebooku a na Instagramu.

Partnerem rubriky je online půjčovna obytných aut Campiri www.campiri.cz.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno