„Podle mých odhadů nám tak minimálně 20 let elektromobilita nebude dělat žádné problémy. Její rozvoj je pomalý a bude nějakou dobu trvat, než se stane výraznější na celosvětovém poli a jestli se vůbec stane. V současnosti stále po světě tvoří zhruba 90 procent automobily na klasické motory. A i kdyby najednou začal platit zákaz jejich výroby, my musíme po určitou dobu zajistit výrobu náhradních dílů,“ říká předseda představenstva společnosti Brisk Mojmír Čapka.

Brisk vyrábí hlavně zapalovací svíčky a snímače ovlivňující vstřikování paliva do motoru. Její loňské tržby podle předběžných výsledků poprvé překročily hranici miliardy korun a zisk byl přibližně 100 milionů korun. Brisk zaměstnává 550 lidí.

Českobudějovická firma Robert Bosch, která vyrábí komponenty do aut, patří k největším zaměstnavatelům v Jihočeském kraji, zaměstnává 3600 lidí. „Zakázek máme dostatek. Rozhodně žádné propouštění nepřipravujeme,“ uvedla za Bosch Barbora Schellová.

Rozvoji elektromobility se postupně přizpůsobuje japonská nadnárodní skupina JTEKT, která má v Česku čtyři závody na výrobou součástek pro automobilový průmysl. Dva provozuje v Plzni a po jednom v Pardubicích a Olomouci. „Obrat našich závodů je přes 12 miliard korun a zaměstnáváme téměř dva tisíce zaměstnanců. V Plzni a Pardubicích vyrábíme komponenty a montujeme finální sestavy systémů řízení do automobilů. Přechod na elektromobilitu nemá žádný produktový dopad na tyto závody, neboť systém řízení je nutný jak v autě se spalovacím, tak s elektrickým motorem,“ uvedl Petr Novák z evropské centrály japonské nadnárodní skupiny JTEKT Corporation, kde má na starost automobilový průmysl.

V Olomouci skupina JTEKT vyrábí ložiska pro automobily. „V tamní továrně řešíme dopad (elektromobility) větším zaměřením na diverzifikaci zákaznického portfolia a navýšení poměru průmyslových zákazníků a prodeje do distribuce. Tento poměr se již blíží téměř 50 procentům prodeje. Co se týče dopadu na zaměstnanost, tak v žádném závodě neplánujeme zásadní snižování. Případný pokles počtu zaměstnanců bude souviset s navyšováním produktivity práce a případným globálním vývojem prodeje automobilů, kterým naše výrobní závody dodávají,“ dodal Novák.

Ani výrobce aut Škoda Auto pokles počtu míst nečeká. „S nástupem elektromobility dochází ve výrobě k neustálé modernizaci, tedy větší robotizaci a automatizaci. Cílem je ulehčit zaměstnancům jejich pracovní náplň a zlepšit obecnou ergonomii pracovního procesu. Menší počet pracovních postupů a kroků ale neznamená snížení pracovní síly při výrobě elektrovozů,“ uvedla za automobilku Ivana Povolná. Pracovní místa podle ní nezaniknou, může se však změnit jejich náplň a zaměření. Škoda Auto, která je součástí německého koncernu Volkswagen, zaměstnává zhruba 37 tisíc lidí.

Výroba elektrických aut loni v Česku stoupla o 34 procent na rekordních 180 887 elektromobilů, uvedlo v lednu Sdružení automobilového průmyslu. Z toho téměř 109 tisíc elektroaut připadalo na Škodu Auto a přes 72 tisíc na nošovickou automobilku Hyundai. Toyota zatím elektromobily ve své kolínské továrně nevyrábí. Celkem se loni v Česku vyrobilo téměř 1,4 milionu automobilů, výroba se tak vrátila k předcovidovým objemům.

Podíl
Exit mobile version