Komerční prezentace Aktualizace: 11.07.2024 13:07
Praha – Vládní návrh na zvýšení televizních a rozhlasových poplatků dnes ve Sněmovně opět kritizoval předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš. Zvýšení poplatků označil mimo jiné za plošnou nepřímou daň, koalice podle něj chce dvojici veřejnoprávních médií korumpovat. Babiš mluvil před poslanci zhruba 4,5 hodiny, svůj projev přímo nazval obstrukčním.
„My určitě chceme zabránit této korupci,“ prohlásil o vládní novele Babiš v části vystoupení, v níž rozebíral jednotlivé pořady veřejnoprávní televize a rozhlasu, vinil jejich moderátory ze zaujatosti vůči představitelům ANO a z manipulace debat. Proti Babišovu vystoupení se ohradil zpravodaj předlohy a předseda klubu TOP 09 Jan Jakob, který zejména odmítl výroky o korumpování. Pokud by to podle něj vláda chtěla udělat, nezavádí valorizaci poplatků, či by naopak zavedla státní financování médií veřejné služby. „Závislost na politicích je pak jednoznačná,“ řekl.
Po Babišovi chtějí vystoupit i další řečníci s přednostním právem. Do běžné debaty se před 13:00 hlásilo 25 poslanců. Dnešní jednací den by měl podle kuloárových informací ČTK skončit kolem půlnoci. Úvodní projednávání návrhu změn v televizních a rozhlasových poplatcích má pokračovat v pátek. Vládní tábor by mohl k ukončení diskuse opět využít stanovení pevného termínu hlasování, a to na pátečních 17:00. Podle posledních informací by mohlo první čtení předlohy skončit v pátek i dřív.
Lepší a spravedlivější by bylo podle Babiše financování veřejnoprávní televize a rozhlasu ze státního rozpočtu. „Mají šetřit a začít sami u sebe, ne požadovat další peníze,“ prohlásil. Oběma institucím podle něj také chybí dostatečná kontrola. Obvinil je z toho, že neplní svou funkci veřejnoprávních médií, protože podle něj hájí vládu. Kabinet si chce navrhovanými změnami v poplatcích podle Babiše zajistit loajalitu České televize (ČT) a Českého rozhlasu (ČRo). Poplatky přežívají podle něho jako relikt jen v deseti evropských zemích.
ČT i ČRo podle něj mají dostatek peněz na to, aby plnily svůj úkol. Označil je za „otesánky mediální scény“. Veřejnoprávní televize a rozhlas by podle předsedy ANO neměly soutěžit s komerčními médii o podíl na trhu, což podle něho dělají. ČT by navíc mohla podle lídra ANO nechat bezplatné zpravodajství a vše ostatní zpoplatnit, ČRo by mohl zpoplatnit podcasty a svůj web. „Aspoň by se ukázalo, zda jsou tato média životaschopná,“ podotkl Babiš, jenž volal po debatě o budoucnosti a smyslu veřejnoprávních médií. Poukázal také na to, že Česká tisková kancelář je rovněž veřejnoprávním médiem, které ale „daňové poplatníky nestojí ani korunu“.
Na obě instituce ze zákona dohlížejí Rada ČT a Rada ČRo, jejich členy pravidelně volí Sněmovna a nyní i Senát. Představují nástroj, kterým má veřejnost tyto instituce kontrolovat. Do jejich pravomocí patří například schvalování rozpočtů. Ministr kultury Martin Baxa (ODS) dnes zopakoval, že vláda připraví takovou změnu, která umožní prověrku hospodaření ČT a ČRo Nejvyšším kontrolním úřadem. „Návrh určitě předložíme,“ ujišťoval ve Sněmovně.
Baxa nutnost navýšení poplatků zdůvodnil tím, že rozhlasové poplatky se nezvyšovaly od roku 2005 a televizní od roku 2008 – na rozdíl od nákladů a inflace. Poplatek České televizi zvyšuje novela o 15 korun na 150 korun měsíčně a Českému rozhlasu o deset korun na 55 korun za měsíc. Do budoucna se mají zvyšovat podle inflace.
Sněmovna bude moci o zvýšení poplatků za televizi a rozhlas jednat do noci
Sněmovna bude moci o vládním návrhu na zvýšení poplatků veřejnoprávní televizi a rozhlasu jednat do noci. Prosadila to dnes koalice kvůli očekávaným obstrukcím opozice.
Novela o valorizaci poplatků pro Českou televizi a Český rozhlas je jediným bodem mimořádné schůze Sněmovny, jejíž program poslanci hladce schválili. Možnost prodlouženého projednání předlohy i po dnešní 21:00 navrhl předseda poslanců ODS Marek Benda, podle něhož Sněmovnu kvůli kontroverznosti návrhu čeká „trochu náročnější“ jednání. Předpokládá, že úvodní projednávání návrhu Sněmovna dokončí nejpozději v pátek dopoledne.
Vládní novelu představil ministr kultury Martin Baxa (ODS), který nutnost navýšení poplatků zdůvodnil tím, že rozhlasové poplatky se nezvyšovaly od roku 2005 a televizní od roku 2008 na rozdíl od nákladů a inflace. Poplatek České televizi zvyšuje novela o 15 korun na 150 korun měsíčně a Českému rozhlasu o deset korun na 55 korun za měsíc. Do budoucna by se měla zvyšovat podle míry inflace.
Nově mají poplatky platit domácnosti, které sice nemají televizní nebo rozhlasový přijímač, ale používají takzvaný chytrý telefon, tablet či počítač a jsou jakýmkoli způsobem schopny přijímat vysílání, tedy i prostřednictvím internetu. Ministr zdůraznil, že předloha zachovává princip, že za jednu domácnost bude nadále třeba platit jeden televizní a rozhlasový poplatek bez ohledu na počet zařízení, která jsou v držení jejích členů.
Novela mění taky platby pro právnické osoby. Výše poplatku by už v jejich případě neměla záviset na počtu přijímačů, ale na počtu zaměstnanců. Firmy do 24 zaměstnanců by měly být od poplatku osvobozeny.
Účelem změn je podle vlády zajištění udržitelnosti financování a nezávislosti dvojice veřejnoprávních médií. Jan Jakob (TOP 09) uvedl, že novela k dosavadním úkolům přidává také boj s dezinformacemi, a to při respektování svobody slova. Babiš jménem ANO novelu odmítl. Hnutí tvrdí, že rozhlasové a televizní poplatky jsou přežitý systém. Zrušení těchto poplatků chce také SPD, podle lídra hnutí Tomia Okamury by se měl provoz České televize a Českého rozhlasu hradit ze státního rozpočtu.
Vládní novela zachovává osvobození od hrazení poplatků i systém vymáhání plateb. Nadále bude možné čestným prohlášením placení odmítnout s tím, že zařízení, na něž se zákon vztahuje, domácnost nevlastní.