Komerční prezentace Aktual.: 24.06.2026 18:50
Praha – Premiér Andrej Babiš (ANO) respektuje rozhodnutí Ústavního soudu o účasti prezidenta Petra Pavla na červencovém summitu Severoatlantické aliance (NATO) v Ankaře. Napsal to na sociální síti X. Verdikt premiér označil za nezvykle rychlý. ČTK následně sdělil, že rozhodnutí soudu je „absurdní“ a míří proti zájmům České republiky. Vláda prezidenta nezařadila do delegace, Ústavní soud jí dnes předběžným opatřením uložil, aby Pavlovu účast na summitu zajistila. Podání kompetenční žaloby i dnešní předběžné rozhodnutí ÚS označil ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) za pokus o ústavní puč. Pavla doplní do sestavy mise na vrcholné fórum ve čtvrtek. Macinka to řekl novinářům ve Sněmovně. Jakou roli bude prezident na summitu plnit, rozhodne v pondělí vláda, doplnil. Na dotaz ohledně formy cesty prezidenta zopakoval bezpečnostní aspekty, které nedovolují cestovat více lídrům v jednom letounu.
Vláda ANO, SPD a Motoristů v pondělí uvedla, že s Pavlovou účastí na summitu nepočítá a že Česko budou zastupovat premiér a ministři obrany a zahraničí. Týž den večer se prezident obrátil na Ústavní soud s kompetenční žalobou a návrhem na předběžné opatření. To dnes soud vydal. „Nezvykle rychlé rozhodnutí Ústavního soudu respektuji,“ napsal Babiš.
V pozdějším vyjádření pro ČTK ale kritizoval, že vláda nedostala u Ústavního soudu prostor pro uvedení svého postoje k prezidentově žalobě. „Rozhodnutí považuji za naprosto absurdní. Zahraniční politiku na summitu NATO má hájit vláda, která je za ni podle ústavy odpovědná. Proto si myslím, že rozhodnutí Ústavního soudu jde proti zájmům České republiky,“ sdělil premiér v podvečer ČTK.
Dnešním předběžným opatřením Ústavní soud nepředjímá výsledek řízení o kompetenční žalobě, upozornil předseda soudu Josef Baxa. Nyní si soudci vyžádají další vyjádření, zváží také možnost konání veřejného jednání.
Pavel opakovaně zdůrazňuje, že zastupování státu navenek je ústavní kompetencí prezidenta. Premiér Babiš argumentoval například tím, že jeho kabinet chce aktivně vést zahraniční politiku, proto prezidenta do delegace nezařadil.
Prezidenta doplní MZV do delegace ve čtvrtek, v pondělí vláda probere jeho roli
„Na neformální večeři před jednáním NATO prezident nebude. Jmenovitá pozvánka přišla dnes premiérovi,“ doplnil Macinka s tím, že změna by byla ostudná. Předtím s odkazem na někdejší členství prezidenta v KSČ, řekl, že soudruha ministerstvo doakredituje do delegace, kterou povede premiér, jako člena.
Situaci vnímá předseda Motoristů ze strany prezidenta za akt nepřátelství. „Žádné zahlazování sporů s prezidentem nepřipadá v úvahu,“ uvedl Macinka s tím, že hlava státu situaci dramaticky vyeskalovala. Zmínil i neobvykle rychlou reakci soudu. „Byli jsme svědky nejrychlejšího rozhodnutí soudu v historii lidstva,“ konstatoval ministr s dovětkem, že to o něčem svědčí.
Prezident podle Macinky svými kroky nekonečně rozeštval celou českou společnost. „To není úlohou prezidenta, to je spíše chování nějakého politického nájezdníka, který se snaží dobýt nějaké území,“ uvedl šéf české diplomacie. Zmínil, že na něj premiér apeloval, aby se snažil spory s Hradem postupně zahlazovat, to podle něj ale není v nynější situaci možné.
Motoristé prezidentovi vyčítají, že nejmenoval poslance Filipa Turka ministrem. „Nyní je už každému jasné, že ta lobbistická skupina lidí okolo Petra Pavla rozjela mnohem rozsáhlejší akci, která se jistě netýká pouze účasti prezidenta na summitu NATO, ale která má za cíl násilně změnit ústavní zřízení a pořádky v České republice,“ uvedl Macinka také. Vyloučil nějakou schůzku s hlavou státu.
Co s předběžným opatřením, rozhodne podle Okamury vláda na nejbližším jednání
Rozhodnutí ohledně nominace Pavla na summit NATO v Ankaře podle předsedy Sněmovny a koaliční SPD Tomia Okamury probere vláda na nejbližším jednání. Řekl to novinářům ve Sněmovně, termín neupřesnil. Poznamenal, že obvykle se kabinet schází každé pondělí. Lhůta pro akreditaci končí v pátek 26. června. Co s tím se podle Okamury koalice poradí. Rozhodnutí podle něj nelze než respektovat, protože odvolání není možné.
V souvislosti s dnešním rozhodnutím soudu ve sporu vlády s prezidentem Okamura zmínil podjatost soudců Ústavního soudu, z nichž většinu prezident jmenoval. Stal se podle něj vazalem prezidenta. Podivil se stejně jako Babiš také nad rychlostí rozhodnutí soudu. Občané se u ÚS domáhají práva rok i více, konstatoval.
Předběžné opatření považuje Okamura za velmi problematické i vzhledem k tomu, že plnění závazků vůči NATO má naplňovat vláda.
‚;
} else {
let zoneId = ‚78406‘;
zoneId = (zoneType === ‚autonaelektrinu‘) ? ‚230106‘ : zoneId;
div.innerHTML = “;
}
}


