Aktual.: 6.09.2024 22:44
Praha – Bamberští symfonici pod vedením dirigenta Jakuba Hrůši dnes v Rudolfinu zahájili festival Dvořákova Praha. Na úvod zazněl Dvořákův Koncert pro violoncello a orchestr h moll se sólistou Julianem Steckelem. Po pauze byla na programu slavná Novosvětská symfonie, po jejímž skončení si nadšené publikum vytleskalo ještě dva přídavky. Festival do 24. září v Roce české hudby připomene nejen Dvořáka, ale také Bedřicha Smetanu a další slavné české rodáky.
„Letošní Dvořákova Praha je bytostně spjata s oslavami Roku české hudby. Několik let ji zahajujeme erbovními díly Antonína Dvořáka. A když jsme přemýšleli, co má charakterizovat kromě Dvořáka českou hudbu, tak jsme oslovili dirigenta Jakuba Hrůšu, který je v dnešní době jedním z největších ambasadorů české hudby ve světě. Říkali jsme si, že by bylo krásné, kdyby přijel s Bamberskými symfoniky a provedl právě tato dvě díla,“ řekl ČTK ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon. „Také jsme se bavili o sólistovi a došli jsme k tomu, že když už jsme v tom česko-německém vztahu, tak oslovíme vítěze velké violoncellové soutěže v Mnichově Juliana Steckela,“ dodal.
Koncert pro violoncello a orchestr h moll Dvořák zkomponoval v letech 1894 až 1895. Ještě několik dní před zahájením práce váhal, zda jako sólový nástroj zvolí violoncello, housle nebo klavír. Koncert byl poprvé uveden 19. března 1896 v Londýně a záhy se stal součástí repertoáru světových violoncellistů. Novosvětská symfonie je mimo jiné první skladba, která zazněla po přistání amerických kosmonautů na Měsíci. Je výsledkem autorova ohromení Spojenými státy.
Dirigent Hrůša, šéfdirigent Bamberských symfoniků a rezidenční umělec letošní Dvořákovy Prahy, na festivalu vystoupí čtyřikrát. Vedle funkce šéfdirigenta Bamberských symfoniků je hlavním hostujícím dirigentem České filharmonie a hlavním hostujícím dirigentem u orchestru Národní akademie Svaté Cecílie (Accademia Nazionale di Santa Cecilia) v Římě. Od podzimu 2025 se ujme funkce hudebního ředitele Královské opery Covent Garden v Londýně.
Vznik Bamberských symfoniků v roce 1946 je spojen s česko-německou historií. Jeho zakladateli byli i odsunutí Němci, hráči Pražské německé filharmonie, které důsledky druhé světové války přinutily opustit jejich domovy. Navzdory vyostřené poválečné situaci se orchestr vždy hlásil k českým kořenům.
V Komorní řadě se letos uzavře tříletý cyklus provádění smyčcových kvartetů Antonína Dvořáka pod kurátorským vedením Pavel Haas Quartetu, který vyvrcholí společným vystoupením všech letos participujících souborů 23. září. Letošními zahraničními hosty jsou Dover Quartet a Quartetto di Cremona. Festival 24. září zakončí vystoupení České studentské filharmonie pod taktovkou Inga Metzmachera s díly Dvořáka a Ludwiga van Beethovena.
Rozpočet letošního festivalu je přibližně 74 milionů korun. Proti loňsku ho o zhruba deset milionů korun navýšily náklady na projekt Spojeni Mahlerem. Mírně se zvýšila cena vstupenek. Nejdražší jsou lístky na vystoupení Vídeňských filharmoniků. Jejich cena se pohybuje od 2490 do 4190 korun. Loňský festival Dvořákova Praha podle pořadatelů navštívilo téměř 17.000 diváků, o 2000 více než předloni. Další tisíce zájemců přilákalo digitální dílo Dvořák Dreams umělce Refika Anadola před Rudolfinem.