Komerční prezentace Aktualizace: 6.04.2024 19:13

Rangún – Vojenská junta, která se chopila moci v Barmě před třemi roky, utrpěla další porážku, tentokrát na hranici s Thajskem. Vojáci tam několik týdnů čelili útokům povstalců z řad karenské menšiny, kteří se spojili s další opozicí. Stovky vojáků střežících důležité pohraniční město Myawaddy nakonec souhlasily s kapitulací, napsala dnes BBC. Přes toto město prochází většina pozemního obchodu Barmy s Thajskem.

Karenský národní svaz, který je nejstarší povstaleckou skupinou v zemi, oznámil, že přijal kapitulaci dvou praporů. Zveřejnil při tom video, na kterém jeho bojovníci ukazují značný arzenál zbraní, které ukořistili.

Pro vojenský režim, který byl v posledních měsících vyhnán také z rozsáhlých oblastí podél čínských hranic v Šanském a Arakanském státě u hranic s Bangladéšem, to znamená podle BBC vážný neúspěch. Tisíce vojáků byly zabity, vzdaly se nebo přeběhly, a tak junta zavedla povinnou vojenskou službu, připomíná.

Karenský národní svaz bojuje za samosprávu etnických Karenů od získání nezávislosti Barmy v roce 1948. V 90. letech utrpěl řadu porážek od vládních sil a po roce 2015 přitakal celostátnímu příměří. Status quo narušil převrat v roce 2021 a svaz oznámil, že svržením vlády političky Do Aun Schan Su Ťij podmínky příměří přestaly platit.

Vzhledem k tomu, že se Karenský stát nachází relativně blízko Rangúnu, tedy největšího barmského města, a nabízí nejlepší cestu k thajským hranicím, byl oblíbenou destinací disidentů, kteří po převratu prchali před brutálním vojenským potlačením protestů.

Karenský národní svaz se snaží koordinovat své akce s operacemi dalších velkých povstaleckých skupin, jako jsou Obranné síly karenských národností (KNDF) a Armáda kačjinské nezávislosti (KIA).

Poměr sil v Karenském státě se v poslední době změnil ve prospěch opozice, protože mocná milice sídlící na thajské hranici, která dříve podporovala juntu, změnila na začátku tohoto roku stranu.

Armáda, přetížená boji v mnoha jiných částech Barmy, nebyla schopna posílit své pozice v Karenském státě a ztratila kontrolu nad hlavními cestami k hranicím. Na ztráty režim reagoval dalšími nálety na oblasti, které nyní kontrolují povstalci.

Kvůli konfliktu v Karenském státě přišly o své domovy tisíce lidí. Vyšší počty dalších se nyní údajně přesouvají k thajské hranici, protože mají za to, že nálety budou v nadcházejících dnech pokračovat.

 

 

Podíl
Exit mobile version