Aktual.: 10.12.2024 12:31
Praha – Ministr kultury Martin Baxa (ODS) při dnešním projednávání takzvané velké mediální novely ve Sněmovně podá pozměňovací návrh mířící k zrušení povinné registrace youtuberů a influencerů, kterou obsahuje zákon o audiovizuálních službách na vyžádání z roku 2010. Novinářům Baxa před zahájením schůze řekl, že reaguje na kritiku extenzivního výkladu normy Radou pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV). Dnes projednávaná velká mediální novela obsahuje zvýšení televizního a rozhlasového poplatku a rozšiřuje okruh poplatníků. Podle Baxy zajistí stabilitu českého mediálního trhu.
Předseda sněmovní frakce TOP 09 Jan Jakob předpokládá, že poslanci se k hlasování dostanou ještě dnes. Diskuse s opozicí, která novelu odmítá, podle něj může trvat i d.eset hodin. Druhé sněmovní čtení sporné předlohy se uskuteční na mimořádné schůzi svolané z podnětu vládního tábora. Opoziční ANO a SPD kladou novele ve Sněmovně značný odpor. První čtení předlohy vyplnilo 18 hodin. ČT i ČRo již dříve avizovaly, že v případě nezvýšení poplatků budou muset přistoupit k úsporám a propouštění. Už nyní je jisté, že novela bude účinná později než od ledna, jak vláda původně předpokládala. Baxa řekl, že by měla začít platit určitě v první polovině příštího roku. Podle ministra je evidentní, že ekonomická situace zvlášť v ČT vyžaduje poměrně rychlé konání. Účinnost v polovině příštího roku se podle něj může potkat s okamžikem, kdy by ČT musela omezovat služby.
Zástupci hnutí ANO budou podle poslance Patrika Nachera (ANO) na schůzi vystupovat a klást otázky, očekává, že jednání bude dlouhé. Koalice podle něj nevyužila potenciál časového vakua, kdy už se ví, že novela nebude mít účinnost od ledna, ke smysluplné debatě mezi koalicí a opozicí. „Schválí se zase něco, co je jakýmsi polotovarem, který jak vidíte, se mění za pochodu,“ uvedl Nacher.
Piráti podporují udržitelné financování veřejnoprávních médií, chtějí ale zavést dohled Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) nad ČT a ČRo, řekla novinářům poslankyně Klára Kocmanová (Piráti). Kritizují také „internetovou daň“, kterou podle nich představuje navrhovaný poplatek pro vlastníky chytrého telefonu či počítače a tabletu. „V podstatě to znamená, že tomu poplatku se nevyhne nikdo,“ řekl pirátský poslanec Ivan Bartoš.
Sedm pozměňovacích návrhů připravila opoziční SPD. Nesouhlasí zejména s navýšením poplatků. Zvlášť v souvislosti s rozšířením i na mobilní telefony mluvil předseda Tomio Okamura o nové plošné dani. Hnutí vadí i zavedení automatické valorizace poplatků, nadále by podle něj měla zůstat pravomoc rozhodování Sněmovně. SPD stejně jako Piráti navrhuje hospodaření ČT a ČRo dát pod kontrolu NKÚ. Za nadbytečnou považuje hnutí novou definici dezinformací v zákoně. Spolu s hnutím ANO bude prosazovat zrušení poplatků pro část právnických osob. Média veřejné služby by podle SPD měla být transformována do státní příspěvkové organizace, poplatky zrušeny.
Sněmovní systém evidoval k pondělnímu odpoledni tři desítky úprav od zákonodárců opozice i koalice. Opoziční ANO a SPD chtějí například zachovat současnou výši poplatku, který novela zvyšuje pro Českou televizi o 15 korun na 150 korun měsíčně a pro Český rozhlas o deset korun na 55 korun za měsíc. K návrhům poslanců ANO i SPD patří vypuštění pravidel valorizace poplatku a jejich zachování v nynější podobě pro firmy. Valorizační mechanismus spočívá podle vládní novely v růstu poplatku o šest procent v případě, že součet ročních měr inflace přesáhne šest procent. Výše poplatku hrazeného právnickými osobami už nebude podle vládní novely záviset na počtu přijímačů, ale na počtu zaměstnanců.
Mezi návrhy vládních poslanců patří úprava šíření vysílání České televize do zahraničí nebo rozšíření osvobození od úhrady poplatků i na spolky a zaměstnavatele s více než polovinou pracovníků se zdravotním postižením. Nově navrhovaný úkol obou veřejnoprávních médií spočívající v boji s dezinformacemi chtějí nahradit přispíváním k mediální gramotnosti.