Aktual.: 10.12.2024 17:37
Praha – Ministr kultury Martin Baxa (ODS) uvedl, že své dřívější vyjádření o nezvyšování televizního a rozhlasového poplatku nezlehčuje. Zaznělo podle něho v době, kdy ještě podrobně neznal ekonomickou situaci České televize a Českého rozhlasu. Ministra kultury před tím obvinil ve Sněmovně ze lži předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš. Baxovo starší tvrzení připomínali při dnešní debatě o sporné vládní novele zvyšující televizní a rozhlasový poplatek a rozšiřující okruh poplatníků i další opoziční poslanci.
Baxa řekl, že nemá důvod „jasná slova“ z léta 2022 bagatelizovat nebo nějak rozptylovat. „Hlubší vhled do financování médií veřejné služby a jejich ekonomické situace mě vlastně během podzimu roku 2022 přivedl k opačnému názoru,“ vysvětloval. Ministr podotkl, že ve svých vyjádřeních o poplatcích nebyl tak obezřetný, jak být měl. „Neměl jsem všechny informace, které jsem asi mohl mít v té době, a proto od podzimu 2022 pracujeme na tom, aby byl předložen rozumný návrh, který by zajistil financování médií veřejné služby a postavil je na stabilnější základy“, dodal.
Novela zvyšuje poplatek pro Českou televizi o 15 korun na 150 korun měsíčně a pro Český rozhlas o deset korun na 55 korun za měsíc. Zavádí také valorizační mechanismus. Spočívá v růstu poplatku o šest procent v případě, že součet ročních měr inflace přesáhne šest procent. Domácnosti mají nově platit za zařízení schopné jakýmkoli způsobem přijímat vysílání, tedy i prostřednictvím internetu, nejen s televizním či rozhlasovým přijímačem jako dosud. Výše poplatku hrazeného právnickými osobami už nebude podle vládní novely záviset na počtu přijímačů, ale na počtu zaměstnanců.
Poslanci opozičních ANO a SPD předložili pozměňovací návrhy, které tyto hlavní body vládní novely ruší, případně upravují. Zrušení navrhovaného rozšíření okruhu zařízení spadajících pod poplatkovou povinnost i na mobilní telefony, tablety nebo počítače chtějí také nyní již opoziční Piráti.
Sněmovna asi po pěti hodinách schválila program schůze k poplatkům pro ČT a ČRo
Sněmovna téměř po pěti hodinách od zahájení jednání schválila program mimořádné schůze svolané z koaličního podnětu ke sporné vládní novele o růstu televizního a rozhlasového poplatku a o rozšíření okruhu poplatníků. Ještě před hlasováním kriticky vystoupili k předloze představitelé opozičních ANO a SPD Andrej Babiš, Tomio Okamura a Radim Fiala. Kolem 17:00 evidoval sněmovní systém tři desítky poslaneckých přihlášek do běžné debaty.
Baxa uvedl vládní návrh jen krátce. Uvedl, že navrhované změny mají sloužit ke stabilizaci médií veřejné služby a zajistit dlouhodobou udržitelnost jejich fungování.
Sněmovna už v poledne rozhodla, že bude moci jednat i v noci. Debata o sporné předloze ve druhém čtení by měla dnes končit podle informací z vládního tábora kolem půlnoci a případně pokračovat ve středu odpoledne. Koalice ji chce uzavřít nejpozději ve středu ve večerních či nočních hodinách.
Druhé čtení slouží především k podávání poslaneckých pozměňovacích návrhů. Ve sněmovním systému jsou jich čtyři desítky.
Poplatky za veřejnoprávní média má menšina zemí EU, řekl Babiš
Poplatky za veřejnoprávní média uplatňuje jen menšina zemí Evropské unie, řekl dnes ve Sněmovně předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš. Okamura pokládá poplatky za nedobrovolnou plošnou daň. Veřejnoprávní televize a rozhlas by podle něho měly být nejlépe jednou státní příspěvkovou organizací pod dohledem Nejvyššího kontrolního úřadu.
Babiš v téměř tříhodinovém vystoupení vinil ze lži Baxu kvůli jeho dva roky starému tvrzení, že se poplatky zvedat nebudou. „Toto je nejprolhanější vláda, co jsme tady měli, oni brutálně lžou,“ řekl Babiš v úvodu druhého sněmovního čtení předlohy. Rovněž podle Okamury je zvýšení poplatků v rozporu s koaličními předvolebními programy.
Předseda ANO označil televizní a rozhlasový poplatek za novou plošnou daň kvůli tomu, že domácnosti mají platit za zařízení schopné jakýmkoli způsobem přijímat vysílání, tedy i prostřednictvím internetu, nejen s televizním či rozhlasovým přijímačem jako dosud. Obdobně se vyjádřil Okamura. „Poplatky jsou nedobrovolnou plošnou televizní a rozhlasovou daní bez ohledu na to, zda je lidé sledují nebo ne,“ řekl. Po „utahování opasků“ vláda přišla podle Okamury „s utahováním smyček kolem našich krků“. „Jde jen o to dostat peníze od těch, kteří Český rozhlas a Českou televizi nesledují. A to je podle mého názoru opravdu nemravné,“ uvedl.
Babiš kritizoval také změnu v případě poplatku hrazeného právnickými osobami, který už nebude podle vládní novely záviset na počtu přijímačů, ale na počtu zaměstnanců. „Tahle vláda má pocit, že všichni, kteří jsou v práci, koukají na televizi, i na tom páse. Máte pocit, že jsme v blázinci? Ano, jsme,“ řekl předseda ANO. Podle Okamury postrádá tato úprava jakoukoli logiku.
Předseda ANO opět přislíbil, že v programu pro sněmovní volby v příštím roce bude mít ANO zrušení rozhlasového a televizního poplatku. Totéž podle Okamury prosazuje i SPD. Nyní podle Babiše uplatňuje poplatky jen deset z 27 unijních států. „Je jasný trend, že země s poplatky spíš přemýšlejí o změně financování veřejnoprávních médií,“ uvedl.
Vládní novelu pokládá předseda ANO za cynický krok vlády, jehož cílem je zkorumpovat a zajistit si loajalitu médií veřejné služby. Pozastavil se taky nad hospodařením České televize, která podle něho potřebuje omezit náklady, i nad podle něho nedostatečnou kontrolou veřejnoprávní televize a rozhlasu. „My nevíme, kam tečou ty peníze,“ uvedl Babiš. Pochyby nad hospodařením veřejnoprávní televize má rovněž Okamura.
Oba opoziční politici vystoupili jako řečníci s přednostním právem ještě před hlasováním o programu schůze, kterou k novele nechal svolat vládní tábor. Dnešní jednací den by měl končit kolem půlnoci, debata o novele by mohla pokračovat i ve středu.