
Aktual.: 17.04.2025 12:05
Mariupol (Ukrajina) – Ruské úřady systematicky zabavují domovy Ukrajincům, kteří uprchli z města Mariupol na jihovýchodě Ukrajiny, uvedla dnes stanice BBC s odkazem na vlastní zjištění. Rusko okupuje Mariupol už tři roky. Konfiskace jsou podle stanice zřejmě součástí většího plánu rusifikace města, která zahrnuje budování nových vojenských objektů a přejmenovávání ulic na názvy schválené Moskvou.
Mariupol se stal jedním ze symbolů utrpení lidí a zkázy během ruské invaze na Ukrajině. Rusko sousední zemi napadlo 24. února 2022, přičemž přístavní a strategicky důležitý Mariupol u Azovského moře se krátce nato ocitl v ruském obklíčení, které si podle odhadů vyžádalo životy tisíců civilistů. Ve druhé polovině května 2022 Rusové dobyli poslední baštu ukrajinského odporu v tamních ocelárnách Azovstal a v bojích značně zničený Mariupol tím zcela padl do jejich rukou.
Podle organizace Human Rights Watch ruské obléhání zničilo nebo poškodilo 93 procent výškových budov v Mariupolu. Moskva tvrdí, že od té doby postavila více než 70 bytových domů, ale podle místních obyvatel přetrvává problém s nedostatkem bytů. Zprávy o tom, že Rusko zabavuje majetek na jím okupovaných ukrajinských územích, se podle BBC objevují už nějakou dobu. Nový zákon tento proces urychlil a ztěžuje ukrajinským vlastníkům nemovitostí domoci se svých práv.
Investigativní projekt BBC Verify uvádí, že nejméně 5700 domovů v Mariupolu je identifikováno ke konfiskaci. K bezprostřednímu zabavení je podle něj určeno 2200 z nich, dalších 3550 úřady identifikovaly pro potenciální konfiskaci. Stanice se odkazuje na analýzu dokumentů zveřejněných Moskvou dosazenými městskými úřady od července 2024. Úředníci podle BBC používají termín „bez vlastníka“, ale zmíněné byty mají zákonné majitele, kterými jsou Ukrajinci, kteří uprchli před Rusy, nebo dědici po těch, co zahynuli při obléhání. Z města, kde před válkou žilo asi 425.000 obyvatel, kvůli ruské invazi uprchlo odhadem na 350.000 Ukrajinců.
Aby Ukrajinci své domovy zachránili, museli by čelit nebezpečnému návratu do Mariupolu přes Rusko vyčerpávajícím bezpečnostním kontrolám, složitému byrokratickému procesu a obrovskému tlaku na přijetí ruského pasu. Kromě toho, majetek podle BBC musí být registrován v Rusku, ale dekret ruského prezidenta zakazuje občanům „nikoliv přátelských“ zemí – mezi něž patří i Ukrajina – registrovat majetek na okupovaných územích do roku 2028 bez zvláštního povolení. Konfiskované domy mohou v rámci systému podle BBC získat jen obyvatelé samozvané Doněcké lidové republiky (DNR), kteří přišli o majetek a mají ruské pasy.
BBC zmiňuje názor právního experta, podle kterého tento plán jasně porušuje válečné zákony stanovené v Ženevských a Haagských úmluvách, které – až na velmi omezené případy – zakazují zabavování civilního majetku. Podle profesora z Edinburské univerzity Nehala Bhuty jsou konfiskace nezákonné, neboť pramení z nelegální anexe ukrajinského území.
„Je to legalizovaná krádež majetku,“ uvedla Halyna, která uprchla z Mariupolu, kde žila v domě, který ruská invaze těžce poškodila. Podle BBC se dozvěděla, že v jejím bytě opravili okna a dveře a nyní tam někdo bez jejího svolení bydlí. Ruskem dosazené mariupolské úřady na dotazy stanice nereagovaly.