Aktualizace: 13.02.2024 00:36
Praha – Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) a zástupci školských odborů a asociací budou dnes odpoledne jednat s premiérem Petrem Fialou a ministrem financí Zbyňkem Stanjurou (oba ODS) o možnostech zaplacení 2000 nepedagogických zaměstnanců v regionálním školství, s jejichž výplatami nepočítá rozpočet. Bek po pondělní dvouhodinové schůzce s odbory uvedl, že jde o 800 milionů korun.
O případném navýšení peněz podle Beka musí rozhodnout celá koalice. Nakloněna není uvolnění peněz bez dalšího systémového řešení například předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. „Není to ‚jen‘ o bezmála miliardě korun, ale o promyšleném postupu, který budeme chtít, ať nám nejdříve ministr školství představí,“ řekla ČTK. Bek podle ní slíbil, že je schopen ve svém úřadu nalézt úsporu v jednotkách miliard, zatím ale jen přichází s dalšími rozpočtovými požadavky a směrem ke školám komunikuje polovičaté a mnohdy nedomyšlené či neprojednané návrhy řešení.
Pravidelné zasedání lídrů koalice na jednání ve Strakově akademii naváže, podle informací ČTK dosud program takzvané K5 s tímto tématem nepočítá.
V rozpisu rozpočtu rozeslaném ministerstvem minulý týden je nefinancovaných 7500 míst, z toho je obsazeno 2500 reálnými zaměstnanci. Zhruba 500 z nich je podle Beka možné financovat z krajské rezervy. Ředitelé škol si poté, co ministerstvo rozeslalo rozpis rozpočtu regionálního školství stěžovalo, že ministerstvo pozice nepedagogů škrtalo plošně, což po pondělním jednání potvrdil předseda školských odborů František Dobšík.
Ředitelé škol byli podle Dobšíka po obdržení rozpisu rozpočtu rozladění. V pondělí po jednání s Bekem uvedl, že situace by se měla uklidnit, pokud se dofinancují pozice nepedagogů. Stávka je podle Dobšíka stále ve scénáři odborů. Podle Beka k ní není důvod. Rozpočet pro regionální školství je podle ministerského rozpisu letos o 4,97 miliardy vyšší než loni, činí 187,87 miliardy korun.
Výstražnou stávku kvůli dopadům takzvaného konsolidačního balíčku uspořádaly odbory koncem listopadu. Podle odborů se do ní aktivně zapojilo 7213 mateřských, základních a středních škol, tedy tři čtvrtiny z celkového počtu všech regionálních škol. Některé neotevřely vůbec, v dalších zrušily výuku a měly jiný program, někde nefungovaly školní jídelny. Část škol podpořila požadavky stávkujících jen symbolicky.