Close Menu
Banai
  • Domovská Stránka
  • Česká
  • Ekonomika
  • Sport
  • Svět
  • Tipy Redaktora
  • Tisková Zpráva
Trendy
Kvalifikaci formule 1 v Rakousku vyhrál Russell před Leclercem

Kvalifikaci formule 1 v Rakousku vyhrál Russell před Leclercem

27 června, 2026
Pražští hasiči likvidovali požár truhlárny a skladů v Kamýcké ulici v Suchdole

Pražští hasiči likvidovali požár truhlárny a skladů v Kamýcké ulici v Suchdole

27 června, 2026
Hokejbalisté porazili v semifinále MS Finsko a budou hrát o zlato s USA

Hokejbalisté porazili v semifinále MS Finsko a budou hrát o zlato s USA

27 června, 2026
Absolutní český teplotní rekord padl, v Doksanech naměřili 40,6 stupně

Absolutní český teplotní rekord padl, v Doksanech naměřili 40,6 stupně

27 června, 2026
Koubek: Tým se na MS nedotkl maxima, beru to i jako osobní neúspěch

Koubek: Tým se na MS nedotkl maxima, beru to i jako osobní neúspěch

27 června, 2026
Facebook X (Twitter) Instagram
Banai
  • Domovská Stránka
  • Česká
  • Ekonomika
  • Sport
  • Svět
  • Tipy Redaktora
  • Tisková Zpráva
  • Krimi
  • Auto
  • Bydlení
  • Cestování
  • Finance
  • Kultura
  • Mobil
  • Technet
  • Zábava
  • Ukrajinská Válka
  • Volby
Webové Příběhy Zpravodaj
Banai
Domovská Stránka » Bělica podal trestní oznámení na Liberty kvůli ohrožení životního prostředí
Ekonomika

Bělica podal trestní oznámení na Liberty kvůli ohrožení životního prostředí

PersonálBy Personál8 listopadu, 2024
Facebook Twitter Pinterest WhatsApp LinkedIn Email Reddit Telegram
Bělica podal trestní oznámení na Liberty kvůli ohrožení životního prostředí

Komerční prezentace Aktual.: 7.11.2024 15:50

Ostrava – Moravskoslezský hejtman Josef Bělica (ANO) podal na představenstvo zkrachovalé huti Liberty Ostrava trestní oznámení týkající se úniku odpadních vod a možného ohrožení životního prostředí. Hejtman to řekl novinářům při dnešní návštěvě rourovny v Liberty. Firma neměla peníze na to, aby likvidovala kontaminovanou vodu pod uzavřenou koksovnou. Představenstvo firmy se k situaci nechce vyjadřovat. Policejní mluvčí Soňa Štětínská řekla ČTK, že kriminalisté se podáním zabývali, ale že dosud neshledali podezření z protiprávního jednání.

Bělica řekl, že oznámení podal před zářijovými krajskými volbami. „Nepovažoval jsem za vhodné o tom před volbami mluvit, abych tu společnost nepoškodil,“ řekl hejtman. Věří, že situace dopadne dobře. „Velmi pozorně to monitorujeme z úrovně krajského úřadu a sledujeme. Zatím ohrožení není bezprostřední,“ řekl Bělica.

Slezská huť vyráběla ocel hlavně pro stavebnictví, strojírenství a petrochemický průmysl. Dostala se ale do dluhů a většina jejích provozů se zastavila loni v prosinci, kdy jí společnost Tameh Czech přestala dodávat energie. Od června je firma v úpadku.

„Policisté odboru hospodářské kriminality se v září, na základě nejednoho podání, zabývali podezřením ze spáchání protiprávního jednání týkajícího se možného ohrožení životního prostředí, a to v souvislosti s odpadními vodami v návaznosti na provoz průmyslového podniku na Ostravsku. Kriminalisté dosud neshledali, po shromáždění a vyhodnocení dostupných informací, ve věci podezření z protiprávního jednání,“ sdělila Štětínská.

Výkonný ředitel Liberty Ostrava Pavel Šedivý dnes řekl, že problém nastal, když huť nenastartovala druhou fázi zastavení provozu koksovny, kterou odstavila od srpna. „Fáze 1 je zastavení koksovny, to je ta, řekněme, nejnebezpečnější část, kdy musíme vyevakuovat všechny plyny z potrubí, odpojit baterii, odpojit chemii a podobně. Druhá fáze, to je zastavení kontaminací,“ řekl ředitel.

Veškeré zařízení koksovny je podle něj znečištěno usazeninami. „I na povrchu je dehet, jsou další nebezpečné látky, takže při každém dešti dochází k splachování do záchytných jímek, z kterých to čerpáme do tanků nebo kádí. Pak je třeba okamžitě nastartovat tu druhou fázi a začít likvidovat potrubí, ze kterých to teče, anebo technologii, na které dochází ke kontaminaci. K tomu tedy dosud nedošlo z důvodu té situace, ve které se nacházíme,“ řekl Šedivý.

Pod koksovnou jsou čtyři nádrže. „Dvě mají 3000 kubických metrů, takže šest milionů litrů, a dvě mají 2000. Takže celkem máme 10.000 kubíků záchytnou kapacitu. Ty větší jsou na těžce kontaminované vody, které mají vysoký obsah kyanidů, fenolu, naftalenu, dehtu a podobně. To jsou vody, které se začaly odvážet v tomto týdnu a spolupracujeme s firmou FCC na jejím zpracování,“ řekl Šedivý. Liberty podle něj jedná i s další firmou, která navrhuje technické řešení, jež by se dalo provádět přímo v areálu koksovny, takže by se kontaminovaná voda nemusela převážet.

„Lehce kontaminované vody, které mají podstatně nižší obsahy, se správně měly zpracovat na naší biologické čistírně a potrubím pustit na OVAK (Ostravské vodárny a kanalizace),“ řekl Šedivý. OVAK ovšem postihly v září povodně, které vyřadily z provozu i jejich ústřední čističku.

„My jsme jednali s krajským úřadem, jednali jsme s Povodím Odry a tak jako i další podniky máme teď zvýšený limit na vypouštění,“ řekl ředitel. Vše je podle něj pod velmi přísným dohledem. „V řece Lučině, do které to potom půjde přes naši čističku, musí být patřičný průtok, aby došlo k naředění. Takže je to hodně sledované, ale jsme schopni teď ty skladované vody likvidovat,“ řekl Šedivý.

V současné chvíli z Liberty žádná voda neproudí. „My samozřejmě žádnou vodu ani do Lučiny ani do kanalizace nepustíme,“ řekl ředitel. Záchytná kapacita nádrží je teď podle něj zhruba na 60 procentech naplnění, takže firma má ještě rezervu. „Ale už jsme začali snižovat, přes FCC už likvidujeme každý den nějakých 30 kubíků,“ řekl Šedivý.

Insolvenční správce Liberty Ostrava Šimon Peták řekl, že z majetkové podstaty firmy jsou hrazeny částky na odvoz a likvidaci odpadních vod v nezbytném rozsahu. „Řádově jsou to jednotky milionů korun měsíčně,“ řekl Peták.

Na likvidaci kontaminovaných vod tak, aby nebylo nutné platit tyto peníze každý měsíc, by bylo podle něj v současné fázi potřeba zhruba 90 milionů korun. „To samozřejmě ještě nezahrnuje tu následnou sanaci, která by byla řádově dražší,“ řekl Peták.

Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

Čti dál

Shell vymyslel lepší chlazení pro baterie

Shell vymyslel lepší chlazení pro baterie

Nejvyšší povolené ceny pohonných hmot o víkendu mírně vzrostou

Nejvyšší povolené ceny pohonných hmot o víkendu mírně vzrostou

Ceny ropy klesají, trh uklidnily zprávy o proplutí tankerů Hormuzským průlivem

Ceny ropy klesají, trh uklidnily zprávy o proplutí tankerů Hormuzským průlivem

Trump pohrozil 100% clem zemím, které zavedou daň z digitálních služeb

Trump pohrozil 100% clem zemím, které zavedou daň z digitálních služeb

Pražská burza před víkendem posílila, dařilo se ČEZ i bankám

Pražská burza před víkendem posílila, dařilo se ČEZ i bankám

V Berlíně slavnostně zahájili provoz vlaků mezi Prahou a Kodaní

V Berlíně slavnostně zahájili provoz vlaků mezi Prahou a Kodaní

Tisk: Šéf koncernu Volkswagen chce zrušit až 100.000 pracovních míst

Tisk: Šéf koncernu Volkswagen chce zrušit až 100.000 pracovních míst

Mezinárodní experti: Loňský blackout v ČR byl souběh událostí

Mezinárodní experti: Loňský blackout v ČR byl souběh událostí

OKD skončila v zisku sedm milionů korun, předloni to byla miliarda

OKD skončila v zisku sedm milionů korun, předloni to byla miliarda

Tipy Redaktorů

Pražští hasiči likvidovali požár truhlárny a skladů v Kamýcké ulici v Suchdole

Pražští hasiči likvidovali požár truhlárny a skladů v Kamýcké ulici v Suchdole

27 června, 2026
Hokejbalisté porazili v semifinále MS Finsko a budou hrát o zlato s USA

Hokejbalisté porazili v semifinále MS Finsko a budou hrát o zlato s USA

27 června, 2026
Absolutní český teplotní rekord padl, v Doksanech naměřili 40,6 stupně

Absolutní český teplotní rekord padl, v Doksanech naměřili 40,6 stupně

27 června, 2026
Koubek: Tým se na MS nedotkl maxima, beru to i jako osobní neúspěch

Koubek: Tým se na MS nedotkl maxima, beru to i jako osobní neúspěch

27 června, 2026
Teploty v Německu se blíží 40 stupňům, Bratislava zažila nejteplejší noc

Teploty v Německu se blíží 40 stupňům, Bratislava zažila nejteplejší noc

27 června, 2026

Poslední Zprávy

Vypískání ve Strážnici přičetl Klempíř nenávistí místních a alkoholu

Vypískání ve Strážnici přičetl Klempíř nenávistí místních a alkoholu

27 června, 2026
„Dechberoucí“ fotbalový umělec Dembélé hattrickem odpověděl kritikům

„Dechberoucí“ fotbalový umělec Dembélé hattrickem odpověděl kritikům

27 června, 2026
Ve věku 102 let zemřel František Wiendl, bojovník proti nacismu i komunismu

Ve věku 102 let zemřel František Wiendl, bojovník proti nacismu i komunismu

27 června, 2026
Facebook X (Twitter) Pinterest TikTok Instagram
© 2026 Banai. Všechna práva vyhrazena.
  • Zásady Ochrany Soukromí
  • Pravidla a Podmínky
  • Kontakt

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.