Close Menu
Banai
  • Domovská Stránka
  • Česká
  • Ekonomika
  • Sport
  • Svět
  • Tipy Redaktora
  • Tisková Zpráva
Trendy

Křišťálový glóbus v K. Varech získal snímek Raději zešílet v divočině

12 července, 2025

Basketbalové juniorky vstoupily do MS v Brně porážkou s Japonskem 50:65

12 července, 2025

Cenu prezidenta MFF za přínos kinematografii dostal Jiří Brožek

12 července, 2025

Šwiateková deklasovala Anisimovovou a získala první wimbledonský titul

12 července, 2025

Analytici: Americká cla zpomalí českou ekonomiku, zasáhnou ji hlavně sekundárně

12 července, 2025
Facebook X (Twitter) Instagram
Banai
  • Domovská Stránka
  • Česká
  • Ekonomika
  • Sport
  • Svět
  • Tipy Redaktora
  • Tisková Zpráva
  • Krimi
  • Auto
  • Bydlení
  • Cestování
  • Finance
  • Kultura
  • Mobil
  • Technet
  • Zábava
  • Ukrajinská Válka
  • Volby
Webové Příběhy Zpravodaj
Banai
Domovská Stránka » Berlínská Mouřenínova ulice změní po letech sporů jméno
Svět

Berlínská Mouřenínova ulice změní po letech sporů jméno

PersonálPodle Personál10 července, 2025
Facebook Twitter Pinterest WhatsApp LinkedIn Email Reddit Telegram

Komerční prezentace Aktual.: 10.07.2025 12:12

Berlín – Po letech sporů zmizí z mapy Berlína Mouřenínova ulice, tedy Mohrenstrasse. Nově ponese jméno černošského filosofa Antona Wilhelma Amoa. Podle aktivistů je současný název ulice rasistický, na jejich stranu se už v roce 2020 přiklonila i radnice centrální části německého hlavního města. Žalobu obyvatel ulice, k níž přiléhá i budova velvyslanectví České republiky, soud tento týden definitivně zamítl.

Jméno Mouřenínova dostala ulice v centrální berlínské části Mitte už v 18. století. Podle některých výkladů po černochu či černoších, kteří zde žili, další názory název přímo spojují se zotročenými Afričany, kteří museli v Berlíně a Braniborsku sloužit. Slovník Duden, který je v Německu jazykovou autoritou, označuje slovo Mohr, mouřenín, za zastaralý a diskriminační. Už před lety se přestal v Německu používat pro oblíbenou pěnovou sladkost název Mohrenkopf (Mouřenínova hlava). Nyní se prodává nejčastěji jako Schokokuss (Čokoládový polibek).

Debatu o přejmenování Mouřenínovy ulice v Berlíně rozproudila smrt amerického černocha George Floyda v květnu 2020, která v USA a následně v celém světě zažehla protirasistické demonstrace. Aktivisté a spolky bojující proti rasismu tehdy začali kritizovat jména některých ulic v německé metropoli, včetně Mohrenstrasse. Za pravdu jim nakonec dalo i zastupitelstvo centrální berlínské části Mitte, které v roce 2020 rozhodlo o změně jména. To dosavadní označili za diskriminační a uvedli, že škodí pověsti Berlína.

Proti snaze přejmenovat Mouřenínovu ulici se postavili někteří obyvatelé přilehlých domů. Argumentovali, že jméno není rasistické, ale naopak vyjadřuje uznání a úctu. Předloni v červenci správní soud jejich stížnost zamítl. Ani odvolání jednoho z nich nebylo úspěšné. Vrchní správní soud Berlína a Braniborska ve středu vynesl verdikt, podle kterého může radnice ulici po pěti letech sporu přejmenovat. Rozhodnutí už je pravomocné.

Nově ponese ulice jméno jednoho z prvních filosofů v Německu, který byl afrického původu. Anton Wilhelm Amo se narodil kolem roku 1703 v západní Africe, jako dítě jej zavlekli do Německa. Vystudoval na univerzitách v Halle a Wittenbergu, kde získal doktorát. Později přednášel ve Wittenbergu, Halle a Jeně, a to především filosofii a právo. Zřejmě v roce 1747 se vrátil do Afriky, kde po roce 1753 zemřel.

Přejmenování se podle dřívějšího vyjádření dopravního podniku dotkne i stanice metra Mohrenstrasse. Nově zorientovat se budou muset i lidé, kteří si budou chtít prohlédnout budovu českého velvyslanectví v Berlíně. Brutalistní stavba podle návrhu Věry a Vladimíra Machoninových totiž stojí na rohu ulic Wilhelmstrasse a Mohrenstrasse. Na přelomu loňského srpna a září se nicméně zastupitelský úřad kvůli rekonstrukci budovy ze 70. let dočasně přestěhoval. Nyní sídlí na opačném konci ulice, která brzy ponese jméno Antona Wilhelma Amoa. Náhradní prostory v budově na náměstí Hausvogteiplatz má velvyslanectví pronajaty zatím na pět let.

Podle deníku Der Tagesspiegel v uplynulých šesti letech dostalo nové jméno v Berlíně nejméně 16 ulic a náměstí, u části z nich to bylo z důvodu, že ty dosavadní byly považovány za rasistické, antisemitské či diskriminační. Z mapy města tak zmizely Lüderitzova ulice, Petersova alej a Nachtigalovo náměstí. Adolf Lüderitz byl obchodník z Brém, který položil základy kolonie Německá jihozápadní Afrika na území dnešní Namibie, badatel Gustav Nachtigal byl říšským komisařem v kolonii Německá západní Afrika na území dnešního Toga a Kamerunu a Carl Peters byl zakladatel kolonie Německá východní Afrika, jejíž hlavní součástí byla dnešní Tanzanie.

Nově tyto ulice nesou názvy po lidech, kteří proti německým kolonizátorům v Africe bojovali. Na tabulkách jsou jména Rudolfa Mangy Bella, bojovníka za svobodu Kamerunu, Anny Mungundaové a Corneliuse Frederikse, kteří bojovali proti německým kolonizátorům v dnešní Namibii. Část někdejší Petersovy aleje nese název protiněmeckého povstání Maji-Maji v někdejší Německé východní Africe.

Poslední velkou debatu o změně názvů ulic vyvolalo květnové úmrtí Margot Friedländerové, která přežila holokaust a později neúnavně varovala před nebezpečím totalit. Hned dvě čtvrti navrhly, že po ní pojmenují ulici či náměstí. Obvod Friedrichshain-Kreuzberg navrhl, že přejmenuje Skalitzer Strasse, která nese jméno podle České Skalice ve východních Čechách. Získala jej na počest bitvy u České Skalice z června 1866, ve které pruská vojska porazila rakouskou armádu.

 

Podíl Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

Čti dál

Ministr Lavrov se v KLDR setkal s vůdcem země a ministrem zahraničí

Slovensko chce do úterý dohodu k plánu zastavit dovoz plynu do EU

Před pádem letadla Air India byl vypnutý přívod paliva, vyplývá z vyšetřování

Při pádu letadla Air India byly přepínače paliv vypnuté, vyplývá z vyšetřování

Soud nařídil zastavení plošného zadržování migrantů v části Kalifornie

Lavrov přistál v Severní Koreji, zahájil plánovanou třídenní návštěvu

Záplavy v Texasu si podle Trumpa vyžádaly nejméně 135 životů

USA obnovily dodávky vojenské pomoci Ukrajině, řekl Zelenskyj

Německé ministerstvo obrany popřelo zprávu Politico o koupi dalších F-35

Tipy Redaktorů

Basketbalové juniorky vstoupily do MS v Brně porážkou s Japonskem 50:65

12 července, 2025

Cenu prezidenta MFF za přínos kinematografii dostal Jiří Brožek

12 července, 2025

Šwiateková deklasovala Anisimovovou a získala první wimbledonský titul

12 července, 2025

Analytici: Americká cla zpomalí českou ekonomiku, zasáhnou ji hlavně sekundárně

12 července, 2025

Milan vyhrál sprinterský dojezd na Tour, ve žlutém je dál Pogačar

12 července, 2025

Poslední Zprávy

Obchvat Nové Paky bude kvůli inflaci a změnám dražší o pětinu, otevře 4. srpna

12 července, 2025

Salač do Velké ceny Německa Moto2 odstartuje z páté řady

12 července, 2025

Film Sbormistr získal na festivalu v K. Varech cenu provozovatelů evropských kin

12 července, 2025
Facebook X (Twitter) Pinterest TikTok Instagram
© 2025 Banai. Všechna práva vyhrazena.
  • Zásady Ochrany Soukromí
  • Pravidla a Podmínky
  • Kontakt

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.