Komerční prezentace Aktual.: 13.08.2024 12:54

Praha – Vzácné skleněné a keramické nádoby, zemědělské nářadí a další železné či bronzové předměty zahrnuje poklad z doby stěhování národů, který předloni objevil náhodně chodec u Hostimi na Berounsku. Soubor má za sebou více než dvouleté náročné restaurování a v příštím roce se stane součástí nové výstavy Muzea Českého krasu v Berouně, řekl dnes novinářům středočeský radní pro kulturu Václav Švenda (Spojenci).

Restaurátorské a konzervační práce začaly v únoru 2022 hned po vyzvednutí souboru na okraji hradiště Kozel a trvaly po letošního května. Kulturně historickou hodnotu nálezu odborníci stanovili téměř na dva miliony korun, nálezce získal odměnu 184.000 Kč.

Soubor z poloviny pátého století obsahuje šest skleněných a sedm keramických nádob a různé železné a bronzové artefakty. Zahrnuje i zemědělské náčiní jako srp, zlomek radlice, obruče z vědérek nebo velkou železnou kosu, která je velmi zachovalá. „Soubor je unikátní zejména svou skladbou, kde vedle zemědělských nástrojů je i na tehdejší dobu luxusní skleněné a keramické zboží,“ uvedl Švenda.

Podle ředitele Archeologického ústavu Jana Maříka jde o mimořádně cenné a drahé zboží, které patřilo lidem z vyšších sociálních vrstev. „Je to velmi nezvyklá kombinace nálezů,“ řekl Mařík. Podle něj mohlo jít o reprezentativní vzorek jedné domácnosti nebo se poklad vztahoval k nějaké jednorázové události svázané s místem nálezu.

Podle Maříka se lze dohadovat, zda majitel soubor z bezpečnostních důvodů uložil, aby ho ochránil před zničením či odcizením nebo mělo jeho shromáždění nějaký hlubší smysl jako součást rituálního jednání. „Třeba se ty nádoby po nějaké slavnosti uložily a byly dány vyšší moci k užívání,“ dodal Mařík.

K restaurátorům se objevené předměty dostaly obalené zeminou. V laboratořích se následně musela celá proměna od střepů po hotové exponáty důkladně zdokumentovat. „My v podstatě fotíme ty archeology s nálezy už na schodech,“ uvedla restaurátorka Ljuba Svobodová. Po opatrném očištění bylo nutné všechny střepy sestavit do původního tvaru, což byla podle Svobodové náročná práce připomínající skládání puzzle.

Takzvaný hostimský poklad je od července součástí sbírek berounského muzea a v příštím roce si ho bude moci prohlédnout veřejnost.

 

Podíl
Exit mobile version