Komerční prezentace Aktualizace: 5.03.2024 09:12
Bratislava – Letošní 19. ročník mezinárodní bezpečnostní konference Globsec bude místo Bratislavy v Praze, záštitu nad ní převzal český prezident Petr Pavel. ČTK o tom dnes informovala nevládní organizace Globsec, která konferenci pořádá. Dříve o tom napsal také web Seznam Zprávy. Organizace, jež v uplynulých měsících čelila kritice některých slovenských vládních politiků včetně premiéra Roberta Fica, označila změnu místa konání akce za výsledek dlouhodobé snahy o rozšíření svých aktivit napříč střední Evropou. V Praze bude konference na přelomu srpna a září.
Na Globsecu, který je obdobou Mnichovské bezpečnostní konference, pravidelně vystupovali přední evropští politici a účastnili se jí také představitelé Česka a Slovenska. Například loni na Globsecu s projevem vystoupil francouzský prezident Emmanuel Macron.
„Rozhodnutí uskutečnit letos Globsec Forum 2024 v Praze je symbolickým krokem k intenzivnější regionální spolupráci. Bohatá historie a strategický význam Prahy z ní dělají ideální místo na podporu mezinárodního dialogu a šíření konstruktivního hlasu střední Evropy,“ řekl prezident Globsecu Róbert Vass.
„Globsec je významná mezinárodní konference přispívající ke kultivaci dialogu o otázkách zahraniční a bezpečnostní politiky, která je v dnešním světě velmi potřebná. Těším se, že letos se uskuteční v Praze a že tím zvýrazní svůj středoevropský rozměr,“ uvedl v tiskové zprávy Globsecu český prezident Pavel, který svou záštitu nad akcí podepsal v pondělí.
Globsec otevřel v uplynulých letech své kanceláře ve Vídni, Kyjevě, Bruselu a nadaci ve Washingtonu. Na Slovensku chce rozvíjet již dříve organizovanou konferenci Tatra Summit. Organizace v minulosti upozorňovala, že Bratislavě chybí kongresové centrum; konferenci Globsec hostil v Bratislavě jeden z hotelů na nábřeží Dunaje, část programu byla také na lodi a ve velkém stanu.
Po loňském jmenování čtvrté vlády slovenského premiéra Fica někteří vládní politici Globsec kritizovali. Sám Fico loni oznámil, že peníze na podporu Globsecu stát použije na jiný účel. Stejný krok požadoval také předseda Slovenské národní strany Andrej Danko, který loni tvrdil, že proti zastavení státní podpory Globsecu byl předseda třetí vládní strany Hlas-sociální demokracie Peter Pellegrini. Stát pomáhal Globsecu také například při zajištění ochrany účastníků konference a při přepravě významných hostů.
Fico ještě v roce 2012, kdy byl podruhé slovenským premiérem, označil konání Globsecu v Bratislavě za velký diplomatický úspěch Slovenska. Sám se konference opakovaně účastnil.