Komerční prezentace Aktualizace: 2.08.2024 10:55

Washington/Berlín – Americký prezident Joe Biden a viceprezidentka Kamala Harrisová uvítali ve Spojených státech novináře Evana Gershkoviche a Alsu Kurmaševovou a bývalého příslušníka americké námořní pěchoty Paula Whelana, které propustilo Rusko v rámci největší výměny vězňů od konce studené války. Informují o tom tiskové agentury.

Přílet trojice završil akci, při níž se do Německa a USA dostalo 16 lidí vězněných Ruskem výměnou za osm osob z věznic v západních zemích.

Trojici na marylandské vojenské základně Andrews přivítali Biden a Harrisová. Poté se Geshkovich, Kurmaševová a Whelan radostně shledali se svými rodinami. V teplé a parné noci se osvobození Američané podle agentury AP zdržovali na letištní ploše a vychutnávali si okamžik svého návratu do USA. Pořizovali si selfie s rodinnými příslušníky a přáteli, objímali se i s Bidenem a Harrisovou a poplácávali své blízké po zádech a zasypávali je polibky.

Gershkovichova rodina před jeho příletem uvedla, že se nemůže dočkat, až ho co nejvíc obejme a uvidí zblízka „jeho milý a statečný úsměv“. „Zatímco jsme čekali na tento významný den, byli jsme odhodláni být co nejhlasitější v Evanův prospěch. Jsme velmi vděční za všechny hlasy, které se ozvaly, když ten jeho mlčel. Konečně můžeme unisono říct: ‚Vítej doma, Evane,'“ napsala šéfredaktorka listu The Wall Street Journal (WSJ) Emma Tuckerová.

Biden zařadil zajištění propuštění Američanů neprávem zadržovaných v zahraničí mezi hlavní body svého zahraničněpolitického programu na šest měsíců před svým odchodem z funkce.

V jednu chvíli ve čtvrtek chytil za ruku Whelanovu sestru Elizabeth a řekl, že prakticky žila v Bílém domě, zatímco se jeho administrativa snažila Paula osvobodit. Poté pokynul dceři Kurmaševové Miriam, aby přistoupila blíže, a vzal ji za ruku a řekl lidem v místnosti, že má třinácté narozeniny. Požádal všechny, aby dojaté dívce zazpívali k narozeninám, popsala agentura AP.

„Dnešek je mocnou ukázkou toho, proč je v dnešním světě důležité mít přátele,“ řekl již před příletem trojice Biden. Zvláště ocenil Německo, které v rámci výměny předalo Rusku usvědčeného vraha Vadima Krasikova, který si v německém vězení odpykával doživotní trest za vraždu Čečence s gruzínským občanstvím, jenž byl odpůrcem ruského režimu. Zelimchan Changošvili byl v roce 2019 zastřelen za bílého dne zblízka při jízdě na kole v berlínském parku Tiergarten.

Německý kancléř Olaf Scholz několik hodin před příletem posledního tria do USA přivítal v Německu dalších 13 propuštěných. Mezi nimi byli například političtí oponenti režimu prezidenta Vladimira Putina Vladimir Kara-Murza a Ilja Jašin, ochránce lidských práv ze sdružení Memorial Oleg Orlov či několik spolupracovníků zesnulého opozičního předáka Alexeje Navalného. Už předtím dorazilo do Ruska letadlo s osmi Rusy propuštěnými z vězení na Západě. Na ranveji je uvítal prezident Putin.

Do výměny se kromě USA, Ruska a Německa zapojilo také Bělorusko, Polsko, Slovinsko a Norsko.

Někteří lidé věznění Ruskem se báli o život, setkání bylo emotivní, řekl Scholz

Někteří lidé propuštění z ruských věznic se tam báli o své zdraví, a dokonce i o život. Po uvítání skupiny lidí osvobozených během výměny vězňů mezi Ruskem a západními zeměmi to v noci na dnešek řekl německý kancléř Olaf Scholz. Setkání se skupinou lidí, z nichž někteří strávili v ruských věznicích i několik let, označil za velmi emotivní. Výměna vězňů byla tématem nočního telefonátu mezi Scholzem a Bidenem.

Většina z lidí propuštěných Moskvou přiletěla na západoněmecké letiště Kolín-Bonn, kde je v noci přivítal Scholz, který kvůli tomu přerušil dovolenou.

„Mnoho z nich nečekalo, že se to stane teď, a jsou stále plni dojmů z toho, že mohou najednou být po tom všem volní,“ řekl novinářům po setkání s propuštěnými. „Mnozí se báli o své zdraví a životy, to je třeba jasně říct, a proto je také důležité, že jsme jim nyní mohli poskytnout ochranu,“ poznamenal.

Propuštění vězňů označil Scholz za mimořádný okamžik. „Pro mě to je jedinečný moment. Moment, který zcela jistě znovu umocnil přátelství mezi USA a Německem. Rozhovor, který jsem s americkým prezidentem vedl, to také zdůraznil,“ řekl. Mluvčí německé vlády Christiane Hoffmannová k Scholzově rozhovoru s Bidenem řekla, že oba státníci označili postup Západu za akt vzájemné důvěry.

„Oba se shodli na významu propuštění (vězňů), které bylo možné jen díky úzké a důvěrou naplněné transatlantické spolupráci,“ řekla Hoffmannová o telefonátu Bidena s Scholzem. Sám kancléř poděkoval všem zúčastněným zemím, jmenovitě pak zmínil Slovinsko.

V rámci výměny Německo propustilo usvědčeného vraha Vadima Krasikova, který si v německém vězení odpykával doživotní trest za vraždu Čečence s gruzínským občanstvím, jenž byl odpůrcem ruského režimu. Německo už ve čtvrtek označilo rozhodnutí propustit Krasikova za nesnadné. To v prohlášení zmínil i Scholz, podle kterého podobný krok musely učinit i další západní země.

„Věřím, že je to správné rozhodnutí. A pokud existují nějaké pochyby, pak je rozptýlí rozhovor s těmi, kteří jsou nyní na svobodě. Jsme společnost, která je utvářena humanismem, myšlenkou osobní svobody a také demokracií,“ řekl Scholz. Dodal, že Německo se bude nadále zasazovat o demokracii a svobodu.

Příbuzní Čečence s gruzínským občanstvím Zelimchana Changošviliho, kterého Krasikov v berlínském parku Kleiner Tiergarten v roce 2019 zavraždil, jsou z propuštění vraha zklamaní. Jejich právní zástupkyně Inga Schulzová řekla agentuře DPA, že to byla pro rodinu zdrcující zpráva. „Na jednu stranu jsme šťastní, že se někomu podařilo zachránit život. Zároveň jsme ale velmi zklamaní, že ve světě očividně neplatí žádné zákony, a to ani v zemích, kde je právo označováno za nejvyšší instanci,“ citovala Schulzová postoj příbuzných zavražděného.

Podíl
Exit mobile version