Komerční prezentace Aktualizace: 1.08.2024 18:52

Washington/Ankara – Bílý dům dnes potvrdil výměnu vězňů s Ruskem. V prohlášení zmiňuje, že se do Spojených států vrací novináři Evan Gershkovich a Alsu Kurmaševová, bývalý voják Paul Whelan a ruský opozičník Vladimir Kara-Murza. S propuštěnými už mluvil americký prezident Joe Biden a jejich rodiny, píše agentura Reuters. Podle Washingtonu bylo z Ruska při dnešní výměně vězňů propuštěno celkem 16 lidí.

„Dojednali jsme propuštění celkem 16 lidí z Ruska – včetně pěti německých a sedmi ruských občanů, kteří byli politickými vězni ve své vlastní zemi,“ uvedl Bílý dům. Někteří z propuštěných strávili ve vězení roky. „Dnes jejich utrpení skončilo,“ stojí dále v prohlášení amerického prezidenta Bidena.

Na tiskové konferenci v Bílém domě později Biden řekl, že už mluvil s propuštěnými Američany. Podle něj se do USA vrátí během několika hodin. Američané byli podle něj v Rusku odsouzení v monstrprocesech. Biden také zmínil důležitou roli, kterou ve výměně sehráli spojenci USA. Velký ústupek muselo podle něj udělat Německo, které propustilo ruského občana Vadima Krasikova odsouzeného k doživotí za vraždu spáchanou v Berlíně v roce 2019.

Gershkovich, Whelan a Kurmaševová jsou americkými občany, Kara-Murza má v USA povolení k pobytu, takzvanou zelenou kartu, uvádí stanice CNN.

Gershkovichovo propuštění přivítal deník The Wall Street Journal, pro který reportér v Rusku pracoval. Propuštění Kurmaševové přivítal Stephen Capus, šéf Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda (RFE/RL), kde novinářka působila. Poděkoval „americké vládě a všem, kteří neúnavně pracovali na ukončení nespravedlivého zacházení s ní ze strany Ruska“.

Turecké úřady dnes odpoledne informovaly o rozsáhlé výměně vězňů v Ankaře. Celkem se jednalo podle jejich informací o 26 lidí. Výměny se zúčastnilo celkem sedm zemí – USA, Rusko, Bělorusko, Německo, Slovinsko, Polsko a Norsko.

Biden v prohlášení také poukázal na to, že se mu podařilo během jeho vlády dosáhnout propuštění 70 Američanů, kteří byli zadržováni či vězněni v zahraničí.

Za spolupráci spojencům, kteří se do výměny zapojili, poděkoval i americký ministr zahraničí Antony Blinken. „Oceňujeme, že turecká vláda poskytla místo pro bezpečný návrat těchto lidí do USA a Německa,“ uvedl Blinken.

Whelana a Gershkoviche označilo americké ministerstvo zahraničí za protiprávně vězněné. Bývalý příslušník armády Whelan byl v Rusku zadržován a vězněn od roku 2018. Odsouzen byl za špionáž. Gershkovich byl zadržen v Rusku v březnu loňského roku. V červenci mu ruský soud udělil trest 16 let vězení za špionáž. Gershkovich, jeho zaměstnavatel i americké úřady obvinění ze špionáže odmítaly. V polovině července byla odsouzena i Kurmaševová, která do svého zadržení v Rusku žila s rodinou v Praze. Dostala trest 6,5 roku vězení za to, co ruské úřady nazývají lživými informacemi o ruské armádě. Rozsudek kritizovaly americké i české úřady.

Dvaačtyřicetiletý Kara-Murza, který má ruský i britský pas a v USA je držitelem takzvané zelené karty, byl loni uvězněn kvůli tomu, že opakovaně odsoudil ruskou invazi na Ukrajinu a podporoval západní sankce proti Rusku. Ochránci lidských práv ho považují za politického vězně.

Výměna vězňů mezi Ruskem a USA je pozitivní signál, míní prezident Pavel

Výměna vězňů mezi Ruskem a Spojenými státy je pozitivní signál, že jsou spolu obě země schopny komunikovat, řekl dnes novinářům prezident Petr Pavel. Nebude ale znamenat nějaký zásadní zahraničněpolitický průlom, míní. 

Bílý dům v prohlášení zmiňuje, že se do Spojených států vrací novináři Evan Gershkovich a Alsu Kurmaševová, bývalý voják Paul Whelan a ruský opozičník Vladimir Kara-Murza. Celkem bylo podle Washingtonu z Ruska při dnešní výměně vězňů propuštěno 16 lidí.

Kurmaševová před zadržením v Rusku žila v Česku a pracovala pro Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL). K jejímu propuštění vyzval v březnu během debaty na půdě Rady bezpečnosti OSN český ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti).

Lipavský dnes osvobození několika lidí vězněných z politických důvodů v Rusku formou výměny za ruské občany vězněné v zahraničí uvítal. „Mám radost, že se Alsu shledá s rodinou. Způsob, kterým Rusko zachází s nezávislými novináři, je opravdu nepřijatelný. Česká diplomacie bude nadále pracovat na tom, aby se politickým vězňům dostalo spravedlnosti a svobody,“ sdělil ČTK.

„Já bych neřekl, že to bude znamenat nějaký zásadní zahraničněpolitický průlom, ale je to určitě pozitivní signál, že ty dvě země jsou schopny spolu komunikovat,“ řekl Pavel.

Diplomaté či vojáci spolu na pracovní úrovni podle Pavla hovoří i v těch nejhorších časech, aniž se komunikaci dává velká publicita. „Má za cíl vyhnout se nějakému nenadálému nárůstu napětí, které by mohlo vzejít třeba z nepochopení akcí nebo reakcí druhé strany,“ řekl. Taková komunikace je podle něj žádoucí. „A výměna vězňů je určitě pozitivní signál z obou stran,“ dodal.

Podíl
Exit mobile version