Komerční prezentace Aktual.: 3.04.2025 17:11

New York – Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa potvrdila domněnku, že pro výpočet takzvaných recipročních cel vydělila číslo obchodního deficitu USA s konkrétní zemí celkovým objemem zboží dovezeného z této země. Metodiku výpočtu zveřejnil úřad vládního zmocněnce pro obchod.

Úřad v textu vysvětluje, že vypočítat účinek „desítek tisíc celních, regulačních, daňových a jiných politik v každé zemi na obchodní deficit je složité, ne-li nemožné“. Dodává, že nová cla nemají odpovídat clům, která na USA uvalují obchodní partneři, ale „sazbě nezbytné k vyrovnání bilaterálních obchodních deficitů mezi USA a jednotlivými obchodními partnery“.

Zástupce tiskové mluvčí Bílého domu Kush Desai v reakci na dřívější výpočty analytiků, kteří poukazovali na pravděpodobnou metodu výpočtu, na síti X napsal, že to není pravda s poukázáním právě na výše uvedenou metodiku.

Součástí metodiky jsou ještě další dvě veličiny – „cenová elasticita poptávky po dovozu“ a „elasticita dovozních cen s ohledem na cla“. První autoři stanovili na 4 a druhou na 0,25. Součin těchto čísel je však jedna, v konečném efektu se tak metodika nijak neliší a skutečně potvrzuje výše uvedenou domněnku.

Při stanovení výsledného cla ještě Bílý dům získané číslo rozdělil na polovinu. To ve zmíněné metodice oporu nemá, Trump to označil za slevu.

Redaktoři listu Financial Times (FT) si již dříve prošli čísla pro prvních 24 zemí na seznamu. Výpočty dělali ručně, protože nemohli uvěřit tomu, co vidí, a nechtěli si pomáhat umělou inteligencí. Dospěli ke stejnému závěru jako ostatní analytici.

Jako příklad si redaktoři zvolili Bangladéš. Spojené státy loni z této asijské země dovezly zboží za 8,4 miliardy dolarů (190 miliard Kč), obchodní deficit činil 6,2 miliardy dolarů. Tedy 6,2 děleno 8,4 dává 0,738. Podle grafiky ve středu prezentované Trumpem tak Dháka účtovala Washingtonu 74procentní „clo“, a to „včetně měnových manipulací a obchodních bariér“. Spojené státy zavedou na dovoz bangladéšského zboží poloviční sazbu, tedy 37 procent.

Britský list k tomu napsal, že z takového výpočtu by zamrazilo i leckterého hackera. Připomíná teorii komparativní výhody Davida Ricarda, který se podle redaktorů FT „musí obracet v hrobě“. Zmíněná teorie říká, že pro zemi, která dokáže vyrobit více zboží ze stejného množství výrobních zdrojů, je výhodnější specializovat se na tento druh zboží a přebytky vyměnit za ty druhy zboží, u kterých má absolutní výhodu někdo jiný. FT připomíná, že v USA se na rozdíl od Bangladéše nepěstují třeba banány.

Konkrétní „reciproční“ celní sazba tvoří zhruba polovinu současné obchodní nerovnováhy, protože „prezident je shovívavý a chce být ke světu laskavý“, řekl Trumpův poradce novinářům z New York Post. „Čísla (pro cla podle zemí) vypočítala Rada ekonomických poradců… na základě konceptu, že obchodní deficit, který máme s kteroukoli danou zemí, je součtem všech obchodních praktik, součtem všech podvodů,“ řekl úředník Bílého domu a nazval to „nejspravedlivější věcí na světě“.

Analytici z Budget Lab na Yaleově univerzitě podle FT zjistili, že středeční cla zvýšila efektivní sazbu v USA o dalších 11,5 procentního bodu na 22,5 procenta. To je nejvyšší úroveň od roku 1909.

Podíl
Exit mobile version