Komerční prezentace Aktual.: 12.09.2024 09:05

Praha – Bezpečnostní informační služba (BIS) loni nezjistila bezprostřední ohrožení islamistickým terorismem na českém území. Možnou radikalizaci prověřovala u několika málo jedinců. Ve výroční zprávě za loňský rok tajná služba zmiňuje, že věk radikalizujících se osob v poslední době klesá.

V Evropě se podle BIS v druhé polovině minulého roku začala úroveň hrozby islamistického terorismu zvyšovat. Bylo to důsledkem četných případů znesvěcování Koránu či eskalace izraelsko-palestinského konfliktu. Vliv měla i snaha afghánské odnože Islámského státu (IS) motivovat k útokům v Evropě. Kvůli nedostatku vlastních kapacit se pokoušela podněcovat útoky on-line hlavně v ruskojazyčných diasporách.

BIS v roce 2023 nezjistila bezprostřední ohrožení islamistickým terorismem na území Česka. „Projevy islamistické radikalizace BIS prověřovala pouze u několika mála jedinců, což představovalo pokračování pozitivního trendu z posledních let,“ shrnula BIS. Česká muslimská komunita si zachovávala umírněný charakter, který narušilo jen několik individuálních projevů jedinců s radikálnějšími sklony. „Jejich projevy absolutně neodpovídaly většinovým názorům českých muslimů,“ píše BIS.

Muslimy v Česku mohl v roce 2023 nejvíc radikalizovat konflikt mezi Izraelem a teroristickou organizací Hamás, píše BIS. Arabské a muslimské komunity většinou podporovaly Palestince. „Podporu hnutí Hamás vyjádřilo v průběhu konfliktu jen několik jednotlivců a v komunitě tento názor nepřevládal,“ píše BIS.

S narůstající délkou konfliktu se objevovala kritika českých politiků a médií kvůli údajné jednostranné podpoře Izraele. „Palestinci žijící v ČR se věnovali reálné pomoci svým blízkým zasaženým situací v Gaze, a tak dominantní roli při propalestinských a protiizraelských akcích převzali již od začátku především levicově orientované subjekty a aktivisté,“ popisuje tajná služba. Ve srovnání se zahraničím byly však demonstrace v ČR poklidné.

Trendem je podle BIS seberadikalizace na internetu. „Dlouhodobě klesá věk radikalizovaných osob, přičemž jde nejen o mladistvé, ale i o děti ve věku okolo 13 let,“ uvádí kontrarozvědka. Dalším trendem je, že radikalizace může trvat krátce, týdny až měsíce, pod vlivem zahraničních událostí a jejich jednostranné či účelové intepretace. „V reakci na tento vývoj dochází k zintenzivnění mezinárodní a hlavně meziresortní spolupráce v oblasti analýzy rizik radikálních projevů na internetu,“ píše BIS.

Loni v květnu přes ČR cestoval Kyrgyz prověřovaný evropskými zpravodajskými službami pro kontakty na osoby patřící k IS. Jednu noc strávil v Praze. „Mezi jeho kontaktní osoby patřil i Tádžik, který byl v červnu 2023 v Nizozemsku zatčen pro přípravu terorismu. V souvislosti s uvedenou cestou, ani s cestami dalších prověřovaných Středoasiatů přes Česko, nebyla zjištěna riziková činnost na našem území,“ píše BIS. Podobné cesty rizikových osob nejsou novým jevem, v roce 2023 ale takových případů přibylo, doplnila.

 

Podíl
Exit mobile version