Komerční prezentace Aktual.: 21.09.2024 09:37

Washington – Střední Evropu, Severní a Jižní Karolínu ve Spojených státech, ale také Afriku nebo město Šanghaj v Číně zasáhly v uplynulém týdnu prudké deště. To jen podtrhuje, jak extrémně se mění počasí v důsledku klimatických změn. Podle klimatologů sice za sérií prudkých bouří stojí různé meteorologické jevy, vědci se ale shodují v tom, že příčinou je globální oteplování. Napsala to agentura Bloomberg.

Výzkum ukázal, že teplejší vzduch je schopen přenášet více vlhkosti, a proto je pravděpodobnější, že způsobí intenzivní srážky. Důsledky změn klimatu navíc nejsou v oteplujícím se světě vnímány všude stejně. V Africe zemřelo nejméně 1000 lidí a miliony dalších se musely evakuovat, v Evropě je počet obětí zatím výrazně nižší.

„V těchto silných deštích, které stojí za velkými záplavami, vidíme patrné otisky klimatických změn,“ řekla profesorka hydrologie na univerzitě v Readingu Hannah Clokeová. „Musíme si ale uvědomit, že lidé změnili krajinu, a tím zvýšili pravděpodobnost, že budou povodním sami čelit,“ dodala.

Pomalu postupující bouře Boris minulý týden rozpoutala přívalové deště na Slovensku, v Polsku, České republice, Rumunsku, Rakousku, Maďarsku a v Německu. V dolnorakouském Sankt Pölten napršelo za pět dní 409 milimetrů srážek, což je téměř dvojnásobek proti předcházejícím pěti dnům.

Přívalové deště souvisejí s tryskovým prouděním, což je úzký a rychle se pohybující pás vzduchu ve směru od západu na východ ve středních zeměpisných šířkách. V zimních měsících je toto proudění klidnější, protože chladný vzduch brání vzduchu, aby se vychýlil ze své dráhy. V létě a na začátku podzimu má však vzduch tendenci kličkovat, takzvaně vybočovat a někdy uváznout na poryvu teplého vzduchu.

Současné radarové a satelitní snímky ukazují, že „tryskové proudění je zjevně vybočeno do velkých, ostrých meandrů, což způsobuje stagnaci povětrnostních systémů na severní polokouli,“ uvedla Jennifer Francisová, která je vedoucí vědeckou pracovnicí Woodwellova centra pro výzkum klimatu se sídlem v americkém státě Massachusetts. Podle ní není jasné, co přesně způsobilo pokřivení tryskového proudění, ale jedním z viníků jsou „intenzivní vlny mořských veder“ způsobené globálním oteplováním. Průměrná teplota hladiny moře byla v srpnu o 0,96 stupně Celsia vyšší než obvykle, což z něj činí druhý nejteplejší měsíc v zaznamenané historii.

Americké pobřežní státy Severní a Jižní Karolína zasáhly rekordní srážky a vítr o síle tropické bouře, za kterými podle Francisové opět stojí vybočené tryskové proudění. Dobrovolníci se srážkoměry podle Národní meteorologické služby zaznamenali 460 milimetrů srážek za 12 hodin, což by znamenalo, že šlo o tisíciletou bouři.

„V mnoha oblastech USA pozorujeme jasný trend častějších a intenzivnějších přívalových srážek, ale zároveň nevidíme úměrný nárůst povodní,“ řekl klimatolog z Goddardova institutu pro vesmírná studia NASA Ben Cook. „Pravděpodobně to způsobila proměna infrastruktury,“ vegetace a vysychání půdy, dodal.

Od začátku září, kdy do Afriky dorazily rekordní srážky, se ze západního a středního Sahelu a sousedních zemí evakuovalo minimálně 2,9 milionu lidí. Deště přišly za tradičního monzunového období, bylo jich však příliš mnoho – podle jedné z předpovědí tam spadne 500 procent průměrných ročních zářijových srážek.

Takové vydatné srážky se v Africe objevily „pravděpodobně kvůli oteplování způsobenému fosilními palivy,“ řekla profesorka klimatologie Friederike Ottová z Královské univerzity v Londýně. Průměrná teplota na Zemi je v současné době přibližně o 1,3 stupně Celsia vyšší než před průmyslovou revolucí. Nadměrné srážky zasáhly přes 14 zemí a zničily například kamerunské kakaové plantáže nebo narušily produkci obilí v Čadu, kde se podle úřadů také utopily tisíce hospodářských zvířat.

Čínská Šanghaj se mezitím připravuje na další přívalové deště, přestože oblast v pondělí zasáhl tajfun Bebinca, nejsilnější bouře za posledních více než 70 let. Úřady tohoto pětadvacetimilionového města zastavily dopravu, zrušily lety a pozastavily dodávky potravin. Podle státních médií zemřeli dva lidé. Čínu také tento měsíc zasáhl hurikán, který ve Vietnamu způsobil záplavy v deltě řeky Mekong.

Podle výkonného ředitele Tyndallova centra pro výzkum klimatických změn na Východoanglické univerzitě Ashera Minnse bylo mnoho extrémních projevů počasí v posledních letech horších, než klimatologové předpovídali. Tento trend bude pravděpodobně pokračovat, protože se dál zvyšují emise skleníkových plynů a planeta se neustále ohřívá.

Podíl
Exit mobile version